Na każdej metce ubraniowej znajdziesz przynajmniej kilka, jeśli nie kilkanaście symboli - to znaki na metkach. Oznaczenia na metkach mają nam ułatwiać życie, jednak czasem przydałaby się ściągawka. Podpowiadamy jak odczytać poszczególne symbole prania, co oznaczają czy jak wygląda symbol „nie wirować”.
Spis treści:
- Oznaczenia na metkach: pranie
- Oznaczenia na metkach: prasowanie
- Oznaczenia na metkach: suszenie
- Oznaczenia na metkach: czyszczenie
- Pozostałe oznaczenia na metkach
Oznaczenia prania na metkach
Pranie należy zawsze przeprowadzać zgodnie z oznaczeniami na metkach, które nie są często po polsku, nie są opisane, a jedynie przedstawione za pomocą znaczków.
Symbole na metkach dotyczące prania znajdują się zwykle na samym początku. Nic dziwnego - każdy rodzaj tkaniny wymaga zastosowania odpowiedniej temperatury i techniki prania. Warto zapamiętać, że każdy symbol prania, który jest przekreślony, oznacza czynności zabronione, np. znak nie prać w pralce (jest rzadko stosowany, raczej widzisz na metce znak pranie ręczne), nie suszyć, nie wirować, nie prasować.
Z kolei instrukcja prania (symbole) często wzbogacona jest też o znaki dodatkowe, np. występuje na niej często znaki prania z poziomą linią lub dwoma kreskami. Takie kreski oznaczają, że trzeba dany proces wykonać delikatnie/ostrożnie. Kreska może też oznaczać zalecenie suszenia na płasko (gdy jest pozioma) lub w pionie (gdy są narysowane trzy pionowe kreski).
Ukośne kreski przy okręgu informują o temperaturze prania na sucho - są rzadko spotykane. Takie oznakowania na metkach wymagających prania na sucho spotkasz na odzieży typu: garnitur, płaszcz, jedwab, które oddajesz w ręce doświadczonych osób (do pralni).
Podstawowe znaki na metkach ubrań, które często są spotykane, dotyczą temperatury prania, typu prania, wirowania (przekreślony węzeł). Pojawiające się oznakowania na metkach w postaci kropek dotyczą temperatury lub obrotów (w suszarce bębnowej).
Najczęściej na metce możesz zobaczyć znaczki na metkach:
fot. Znaki na metkach - pranie/ Adobe Stock, Tsvetina
Symbole prania na metkach oznaczają kolejno:
- można prać w maksymalnej temperaturze 90°C,
- tylko pranie ręczne,
- nie można prać.
Czasem ikony prania są mniej czytelne, czyli mówimy tu o sytuacji, kiedy symbole na metkach producenta to np. kropki. Jeśli zobaczysz takie oznakowania prania:
fot. Znaki na metkach dotyczące prania/Adobe Stock, Tsvetina
Odczytuj je kolejno jako :
- prać w temperaturze 30°C,
- prać w temperaturze 40°C,
- prać w temperaturze 60°C.
Oznaczenia na metkach dotyczące prasowania
Nie wszystkie ubrania można prasować (jeśli na metce widnieje symbol przekreślonego żelazka to znaczy, że nie można go prasować). Symbol żelazka z kropkami oznacza temperaturę prasowania odzieży. Niektóre żelazka posiadają nawet kropkowe symbole na pokrętłach - dzięki temu jeszcze łatwiej odczytać oznaczenia na metkach.
fot. Znaki na metkach dotyczące prasowania/Adobe Stock, Tsvetina
Poszczególne oznaczenia widoczne na powyższym obrazku odczytasz kolejno jako:
- można prasować,
- można prasować przy maksymalnej temperaturze 110°C,
- można prasować przy maksymalnej temperaturze 150°C,
- można prasować przy maksymalnej temperaturze 200°C,
- nie można prasować.
Oznaczenia na metkach dotyczące suszenia
Oznaczenia na metkach mówiące o suszeniu, nie dotyczą oczywiście suszenia na tradycyjnej suszarce rozkładanej w postaci rozwieszonej czy rozłożonej, ale suszarki bębnowej. Symbol suszarki to koło w kwadracie z kropkami (często interpretowany jest jako pralka). Informacja o suszeniu tradycyjnym (manualnym) pojawia się jako oznaczenie na metkach już dość rzadko, ew. na odzieży wełnianej, jedwabnej.
Możesz zobaczyć jeden z powyższych symboli:
fot. Znaki na metkach dotyczące suszenia/Adobe Stock, Tsvetina
Odczytasz je kolejno jako:
- można suszyć w suszarce bębnowej,
- można suszyć w suszarce w niskiej temperaturze,
- można suszyć w suszarce w normalnej temperaturze,
- nie suszyć w suszarce bębnowej,
- suszyć w pozycji rozwieszonej,
- suszyć rozłożone.
Oznaczenia na metkach dotyczące czyszczenia
Symbole na metkach ubrań informujące o dozwolonym sposobie czyszczenia to kółko i trójkąt Trójkąt (znak prania) wypełniony kolorem czarnym informuje, że danej odzieży nie można wybielać. Co oznaczają?
fot. Znaki na metkach dotyczące czyszczenia/Adobe Stock, Tsvetina
Znaki te odczytuj kolejno:
- można czyścić chemicznie,
- nie można czyścić chemicznie (na sucho),
- można wybielać,
- nie można wybielać ani chlorować.
Inne symbole na metkach
Na metkach ubraniowych możesz dostrzec także symbole mające postać oznaczeń literowych w kółku. Te znaki na metkach mogą występować z liniami poziomymi - znajdujące się pod nimi kreski, nakazują delikatne lub bardzo delikatne pranie na mokro. Symbol koła przy znakach prania, który jest cały czarny oznacza, że nie można danej rzeczy prać na mokro.
fot. Znaki na metkach - litery w kółkach/Adobe Stock, Tsvetina
Odczytuj je jako:
- A - można czyścić we wszystkich typach rozpuszczalników,
- F - czyścić w benzynie lub na sucho w roztworze węglanu fluoru,
- P - czyścić w benzynie lub na sucho w roztworze węglanu fluoru,
- W - czyścić na mokro.
Poniżej zamieszczamy plakat z symbolami prania, który możesz wydrukować i zawiesić w łazience. To przydatna ściągawka, która przyda się także innym domownikom. Znaki na ubraniach nie zawsze są intuicyjne, nie musisz też znać ich na pamięć - lepiej podeprzeć się plakatem z symbolami prania, suszenia, prasowania.
fot. Plakat instrukcja prania symbole/Adobe Stock, Wiktoria Matynia
Artykuł pierwotnie opublikowany 10.01.2020.
Czytaj także:Czy buty można prać w pralceJak usunąć plamy z krwiPranie kurtki puchowej na 4 sposobyJak wyczyścić żelazko