Zafarbowane ubranie - jak je uratować

Zafarbowane ubranie fot. Adobe Stock
Zafarbowane ubranie możesz uratować octem czy odbarwiaczem. Skuteczne może być też długie namaczanie.
Edyta Liebert / 28.08.2020 09:45
Zafarbowane ubranie fot. Adobe Stock

W pośpiechu nietrudno o wrzucenie do pralki niepasujących kolorystycznie rzeczy lub ustawienie złej temperatury. Kiedy wyciągasz zafarbowane pranie, nie panikuj - sięgnij najpierw po domowe sposoby.

Domowe sposoby na zafarbowane ubrania

Istnieją domowe sposoby na uporanie się z zafarbowanym praniem. Sprawdź, czy masz w domu takie produkty, jak: ocet, soda oczyszczona, sok z cytryny, woda utleniona, sól, liść laurowy, proszek do pieczenia. Wielokrotne pranie i namaczanie jest czasem szkodliwe dla delikatnych materiałów, warto jednak spróbować. 

  • Ocet. Przygotuj roztwór z wody i octu w proporcjach 1:4, zamocz w nim zafarbowanie ubranie i pozostaw je na całą noc. Rano odsącz ubranie, przepłucz, upierz. Ten sposób odbarwi dżinsy oraz delikatne materiały.
  • Soda oczyszczona lub proszek do pieczenia. Miarkę sody lub proszku wrzuć do pralki wraz z praniem, które jest zafarbowane. Ustaw program na 40°C. W miarę potrzeby, powtórz czynność, czyli upierz ubrania dwa razy. 
  • Sok z cytryny i woda utleniona. Plastry cytryny włóż do miski z wodą i dodaj łyżkę wody utlenionej. Włóż zafarbowane ubranie na godzinę i potem wypłucz. Uwaga - stosuj tę metodę tylko w przypadku białych zafarbowanych ubrań. 
  • Liść laurowy. 10 liści włóż do garnka z wodą (ok. 3 l) i zagotuj. Do wrzącego płynu włóż zafarbowane pranie, zdejmij z ognia i namaczaj do całkowitego wystygnięcia. Pranie włóż potem do pralki i upierz.

Jak uratować zafarbowane ubrania? Zastosuj odbarwiacz!

Taki środek jak odbarwiacz, ma zazwyczaj łagodniejszy skład, niż silnie żrący odplamiacz, będzie więc bezpieczny dla delikatnych materiałów, takich jak wełna czy jedwab. Nie sprawi, że kolory ubrań wypłowieją, ale usunie zafarbowane plamy. 

Odbarwiacz nie wymaga użycia żadnego dodatkowego detergentu. Jedna saszetka i pranie w 60° z reguły wystarczą, aby pozbyć się niepożądanych plam.

Produkt nie tylko odplamia, ale świetnie ożywia zszarzałe białe i wyblakłe kolorowe ubrania. Jest przeznaczony do odbarwiania zafarbowanych ubrań -  to najbardziej delikatne i skuteczne rozwiązanie na takie trudne plamy.

Artykuł na podstawie tekstu Joanny Szczepaniak. Pierwotnie opublikowany 26.02.2014.

Więcej ciekawych porad:
Plamy ze smaru? Bez problemu je spierzesz!
Jak wywabić plamy z trawy? 

Redakcja poleca

REKLAMA