Jak usunąć plamy z długopisu? Oto skuteczne domowe sposoby na świeże i stare plamy z długopisu

czym zmyć długopis fot. Adobe Stock, Apiwat
Jak usunąć plamy z długopisu? To dość uporczywe zabrudzenie, ale możesz się go pozbyć domowymi sposobami. Aby usunąć plamy z długopisu, użyj zmywacza do paznokci lub pianki do golenia. Pamiętaj, aby wcześniej zawsze wykonać test na kawałku materiału i sprawdzić, czy dana metoda go nie wybarwi albo nie zniszczy.
Weronika Kwaśniak / 24.10.2023 15:24
czym zmyć długopis fot. Adobe Stock, Apiwat

Plamy z długopisu najczęściej pojawiają się czasie dziecięcych zabaw, podobnie jak plamy z błota. O zabrudzeniu często dowiadujemy się przypadkiem, kiedy zdąży już zaschnąć. Plama z długopisowego atramentu na ubraniu to jednak nie wyrok - oto domowe sposoby na plamy z długopisu.

Spis treści:

  1. Domowe sposoby na plamy z długopisu?
  2. Jak usunąć stare plamy z długopisu?

Domowe sposoby na plamy z długopisu

Plamy z długopisu są szczególnie uporczywe, jeśli pojawiają się na materiałach bardzo delikatnych lub kolorowych. Dużo łatwiej je usunąć z białej bawełny, bo wtedy ryzyko odbarwienia tkaniny nie istnieje, a szansa na zniszczenie jej jest bardzo mała. Łatwiej usunąć świeże, niż stare plamy z długopisu, ale w każdym przypadku jest to możliwe.

Pamiętaj, aby każdą metodę usuwania plam z długopisu, warto wcześniej przetestować na niewidocznym skrawku materiału. Niektóre środki (np. zmywacz do paznokci) mogą odbarwić tkaninę.

Kwaśne mleko na plamy z długopisu

Świeże plamy z długopisu można usunąć poprzez zamoczenie ubrania w kwaśnym mleku, a następnie upranie go w czystej wodzie. Moczenie nie musi trwać długo - wystarczy ok. 10 minut. Dobrze, jeśli mleko będzie zimne - ciepło sprawia, że plamy łatwiej "wżerają się" w materiał.

Po wymoczeniu w mleku możesz uprać tkaninę w ciepłej wodzie, plama już praktycznie zeszła, więc nie ma ryzyka, że się utrwali.

Plama z długopisu na białej bluzce: sok z cytryny

Białe ubrania możesz łatwo wyczyścić z plam po tuszu przy pomocy soku z cytryny. W przypadku kolorowych ubrań musisz uważać, aby tkanina się nie odbarwiła - cytryna ma działanie wybielające.

Podobnie jak w przypadku zastosowania kwaśnego mleka - tkaniny mocz w soku, a następnie wypierz. W przypadku użycia kwasku zamiast soku - posyp plamę, pozostaw na kilka minut, a następnie dokładnie wypłucz ubranie i wypierz jak zwykle.

jak usunąć plamy z długopisu

fot. Jak usunąć plamy z długopisu/Adobe Stock, Towfiqu Barbhuiya

Spirytus, lakier do włosów, zmywacz do paznokci na plamy z długopisu

Plamy z długopisu na skórzanych obiciach mebli możesz wywabić spirytusem, lakierem do włosów lub zmywaczem do paznokci (zmywacz może jednak odbarwić skórę).

Zmocz tkaninę i zbierz bawełnianą szmatką maksymalnie dużo tuszu. Następnie pod plamę podłóż papierowy ręcznik i spryskaj ją obficie lakierem do włosów - plama powinna wsiąknąć w ręcznik.

Pozostałości atramentu powinny zejść w trakcie normalnego prania. Jeśli nie - czynność powtórz. Podobnie postępuj ze spirytusem.

Sposoby na plamy z długopisu: krem do golenia

Na plamy z długopisu może pomóc także krem do golenia, najlepiej biały. Nanieś go obficie na plamę i pozostaw nawet na kilka godzin, a następnie zapierz tkaninę w ciepłej wodzie. Kosmetyk ma właściwości wchłaniania pigmentów, dlatego może skutecznie pomóc nawet z uporczywymi plamami z tuszu.

Jak usunąć plamy z długopisu? Gumka do ścierania

Jeśli tkanina została zabrudzona długopisem żelowym, możesz spróbować „zetrzeć” plamę za pomocą zwykłej gumki do ścierania. Musi być ona jednak czysta, a materiał ułożony na płaskiej, stabilnej i twardej powierzchni, np. stole czy umywalce.

Po wytarciu plamy wypierz materiał jak zwykle.

Co na plamy z długopisu? Pasta do zębów

Na długopisowe plamy na podłodze i białych ubraniach może pomóc użycie pasty do zębów. Wetrzyj pastę w poplamione miejsce i pozostaw na około dobę. Następnie wypierz ubranie/zmyj czyszczoną powierzchnię.

Zadziała to dokładnie tak jako, jak pianka czy krem do golenia.

Woda kolońska na plamy z długopisu

Zabrudzenie można usunąć wodą kolońską. Zadziała podobnie jak spirytus. Pamiętaj jednak, aby nie był to kosmetyk barwiony.

Zmocz plamę i pocieraj ją szmatką nasączoną właśnie wodą kolońską. Wypłucz tkaninę letnią wodą. 

Plamy z długopisu a szare mydło

Plamy z długopisu schodzą niekiedy pod wpływem pocierania zabrudzonego miejsca szarym mydłem (czasem pomaga także zwykłe mydło w kostce). Możesz także kupić specjalne mydełko do odplamiania.

Znajdziesz je w drogeriach i sklepach z artykułami gospodarstwa domowego. Jest to bardzo skuteczny sposób, a dodatkowo bezpieczny wobec niemal wszystkich materiałów.

Jak usunąć stare plamy z długopisu?

Plamy z długopisu najlepiej usuwać na bieżąco, ale jeśli zobaczysz stare, utrwalone zabrudzenie na ubraniu, tapicerce lub innym materiale, możesz spróbować usunąć plamę sokiem z cytryny albo papką stworzoną z wody i sody oczyszczonej.

Możesz także połączyć kilka metod - najpierw wyciągnąć część pigmentu pianką do golenia, a resztę spróbować usunąć sokiem cytrynowym albo szarym mydłem.

stara plama z długopisu

fot. Stare plamy z długopisu: domowe sposoby/Adobe Stock, APHIRAK

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 30.12.2021.

Czytaj także:

Jak pozbyć się plam z rdzy? Jak usunąć plamę z wosku?Jak usunąć żywicę z ubrania?

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA