plamy z długopisu fot. Adobe Stock, MNStudio

8 sprawdzonych sposobów na plamy z długopisu

Aby usunąć plamy z długopisu, użyj zmywacza do paznokci lub pianki do golenia. Usuwanie plam z długopisu za pomocą zmywacza nie zawsze jest jednak bezpieczne dla tkaniny - wówczas lepiej wykonać próbę na niewidocznym kawałku materiału.
Weronika Kwaśniak / 05.10.2021 12:48
plamy z długopisu fot. Adobe Stock, MNStudio

Plamy z długopisu najczęściej pojawiają się czasie dziecięcych zabaw, podobnie jak plamy z błota. O zabrudzeniu często dowiadujemy się przypadkiem, kiedy zdąży już zaschnąć. Plama z długopisowego atramentu na ubraniu to jednak nie wyrok - znamy aż 8 domowych sposobów na plamy z długopisu.

Na skróty:

  1. Kwaśne mleko
  2. Sok z cytryny
  3. Spirytus, lakier do włosów, zmywacz do paznokci
  4. Krem do golenia
  5. Gumka do ścierania
  6. Pasta do zębów
  7. Woda kolońska
  8. Szare mydło

Każdą metodę usuwania plam z długopisu, warto wcześniej przetestować na niewidocznym skrawku materiału. Niektóre środki (np. zmywacz do paznokci) mogą odbarwić tkaninę. Oto 8 skutecznych sposobów na pozbycie się plam z długopisu.

Kwaśne mleko

Świeże plamy z długopisu można usunąć poprzez zamoczenie ubrania w kwaśnym mleku, a następnie upranie go w czystej wodzie.

Sok z cytryny

Stare plamy z długopisu dadzą się usunąć dzięki użyciu soku z cytryny lub kwasku cytrynowego. Podobnie jak w przypadku zastosowania kwaśnego mleka - tkaniny mocz w soku, a następnie wypierz.

W przypadku użycia kwasku - posyp plamę, pozostaw na kilka minut, a następnie dokładnie wypłucz ubranie. 

Spirytus, lakier do włosów, zmywacz do paznokci

Plamy z długopisu na skórzanych obiciach mebli możesz wywabić spirytusem, lakierem do włosów lub zmywaczem do paznokci (zmywacz może jednak odbarwić skórę).

Zmocz tkaninę i zbierz bawełnianą szmatką maksymalnie dużo tuszu. Następnie pod plamę podłóż papierowy ręcznik i spryskaj ją obficie lakierem do włosów - plama powinna wsiąknąć w ręcznik.

Pozostałości atramentu powinny zejść w trakcie normalnego prania. Jeśli nie - czynność powtórz. Podobnie postępuj ze spirytusem.

Krem do golenia

Na plamy z długopisu może pomóc krem do golenia. Nanieś go obficie na plamę i pozostaw nawet na kilka godzin, a następnie zapierz tkaninę w ciepłej wodzie.

Gumka do ścierania

Jeśli tkanina została zabrudzona długopisem żelowym, możesz spróbować „zetrzeć” plamę za pomocą zwykłej gumki do ścierania.

Pasta do zębów

Na długopisowe plamy na podłodze, może pomóc użycie pasty do zębów. Wetrzyj pastę w poplamione miejsce i pozostaw na około dobę. Następnie wypierz ubranie/zmyj czyszczoną powierzchnię.

Woda kolońska

Zabrudzenie można usunąć wodą kolońską. Zmocz plamę i pocieraj ją szmatką nasączoną właśnie wodą kolońską. Wypłucz tkaninę letnią wodą. 

Szare mydło

Plamy z długopisu schodzą niekiedy pod wpływem pocierania zabrudzonego miejsca szarym mydłem (czasem pomaga także zwykłe mydło w kostce).

Czytaj także:

Jak pozbyć się plam z rdzy? Jak usunąć plamę z wosku?Jak usunąć żywicę z ubrania?