Jak usunąć plamy z długopisu? fot. Adobe Stock

Jak usunąć plamy z długopisu? 8 sprawdzonych sposobów

Plama z długopisu to jedna z najczęściej pojawiających się, a przy tym najtrudniejszych do wywabienia plam. Na szczęście są sposoby na to, by uratować tkaniny!
/ 22.11.2019 13:48
Jak usunąć plamy z długopisu? fot. Adobe Stock

Do tej pory wyrzucałaś ubrania, które były „przyozdobione” plamą z długopisu? Każdą kolejną tkaninę poplamioną w ten sposób uratujesz!

Plama z długopisu najczęściej pojawia się czasie dziecięcych zabaw. O plamie często dowiadujemy się przypadkiem, kiedy jest już dawno zaschnięta. Plama z długopisowego atramentu na ubraniu, kanapie czy dywanie nie będzie już wyrokiem! Wypróbuj któryś z naszych sposobów.

Na skróty:

Każdą metodę usuwania plam warto wcześniej przetestować na niewidocznym skrawku materiału. Niektóre środki (np. zmywacz do paznokci) mogą odbarwić tkaninę. Oto 8 skutecznych sposobów na pozbycie się plam z długopisu!

Kwaśne mleko

Świeże plamy z długopisu można usunąć poprzez zamoczenie ubrania w kwaśnym mleku, a następnie upranie go w wodzi

Sok z cytryny

Stare plamy dadzą się usunąć dzięki użyciu soku z cytryny lub kwasku cytrynowego. Podobnie jak w przypadku zastosowania kwaśnego mleka - tkaniny mocz w soku, a następnie wypierz. W przypadku użycia kwasku - posyp plamę, pozostaw na kilka minut, a następnie dokładnie wypłucz ubranie. 

Spirytus, lakier do włosów, zmywacz do paznokci

Plamy na skórzanych obiciach mebli możesz wywabić spirytusem, lakierem do włosów lub zmywaczem do paznokci (zmywacz może jednak odbarwić skórę). Zmocz tkaninę i zbierz bawełnianą szmatką maksymalnie dużo tuszu. Następnie pod plamę podłóż papierowy ręcznik i spryskaj ją obficie lakierem do włosów - plama powinna wsiąknąć w ręcznik.

Pozostałości atramentu powinny zejść w trakcie normalnego prania. Jeśli nie - czynność powtórz. Podobnie postępuj ze spirytusem.

Krem do golenia

Na plamy z długopisu może pomóc krem do golenia. Nanieś go obficie na plamę i pozostaw nawet na kilka godzin, a następnie zapierz tkaninę w ciepłej wodzie.

Gumka do ścierania

Jeśli tkanina została zabrudzona długopisem żelowym, możesz spróbować „zetrzeć” plamę za pomocą zwykłej gumki do ścierania.

Pasta do zębów

Na długopisowe plamy na podłodze, może pomóc użycie pasty do zębów. Wetrzyj pastę w poplamione miejsce i pozostaw na około dobę. Następnie wypierz ubranie/zmyj czyszczoną powierzchnię.

Woda kolońska

Zabrudzenie można usunąć wodą kolońską. Zmocz plamę i pocieraj ją szmatką nasączoną właśnie wodą kolońską. Wypłucz tkaninę letnią wodą. 

Szare mydło

Plamy z długopisu schodzą niekiedy pod wpływem pocierania zabrudzonego miejsca szarym mydłem (czasem pomaga także zwykłe mydło w kostce).

Zobacz, jak poradzić sobie z innymi plamami!
Plama ze smaru to żaden problem! Zobacz, jak ją usunąć! 
Jak pozbyć się plam z rdzy? To łatwiejsze, niż sądzisz! 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (20)
/24.10.2019 18:25
Domestos Polej domestosem plamę z długopisu na kafle i odczekaj kilka minut,potrzyj gąbką Plamy znikają bezpowrotnie
/07.12.2018 06:59
Spirytus uratował moja kanapę!
/17.01.2017 06:07
Lakier do włosów: psiknac, przetrzeć i do pralki! Schodzi w mgnieniu oka 😊
POKAŻ KOMENTARZE (17)