Z jogą na piłce zadbasz o ciało i umysł niezależnie od stanu zdrowia

Joga na piłce to forma ćwiczeń, która łączy elementy jogi z wykorzystaniem piłki, najczęściej dużej piłki fitness, zwanej też stabilizacyjną. Jej użycie dodatkowo angażuje mięśnie lub wymaga zwiększenia zakresu ruchu, ale czasami piłka jest przyborem ułatwiającym wykonanie ćwiczenia.
Ewa Cwil / 31.03.2023 12:22

Joga na piłce może być wykonywana zarówno przez początkujących, jak i zaawansowanych praktyków jogi. Bywa też skutecznym narzędziem terapeutycznym, szczególnie dla osób z problemami z dolnymi partiami pleców, stawami kolanowymi i biodrowymi, a także dla osób z ograniczoną ruchomością stawów i kobiet ciężarnych. To jeden, ale bardzo ciekawy z rodzajów jogi.

Spis treści:

  1. Joga na piłce – zalety
  2. Joga z piłką – przykłady ćwiczeń

Joga na piłce – zalety

Włączenie piłki w ćwiczenia jogi może sprawić, że mięśnie będą mocniej pracować, gdyż piłka będzie dodatkowym, niewielkim ale jednak, obciążeniem. W innych asanach pozwoli ona podeprzeć ciało, ułatwiając tym samym wykonanie zadania lub stanie się niestabilnym podłożem, które będzie zmuszać do pracy mięśnie stabilizujące ciało w konkretnej pozycji. W jeszcze innych ćwiczeniach pozwoli zwiększyć zakres ruchu, wpierając zwiększanie elastyczności ciała.

Zalety jogi na piłce

  • Wzmocnienie mięśni i poprawa równowagi. Ćwiczenia na piłce mogą wymagać większej stabilizacji, co prowadzi do wzmocnienia mięśni głębokich, a także poprawy równowagi.
  • Poprawa postawy ciała. Poprawiając równowagę i wzmacniając mięśnie stabilizujące tułów, joga na piłce może pomóc w poprawie postawy ciała i zmniejszeniu bólu pleców.
  • Poprawa elastyczności. Joga na piłce może wymagać większej elastyczności, co prowadzi do rozciągnięcia i rozluźnienia mięśni.
  • Redukcja stresu i poprawa samopoczucia. Ćwiczenia jogi na piłce mogą pomóc w zmniejszeniu wpływu stresu na organizm i poprawie samopoczucia poprzez skupienie się na oddechu i wykonywaniu asan.
  • Płaski brzuch. Ćwiczenia na piłce mogą bardzo mocno angażować mięśnie brzucha, także mięsień poprzeczny, co ułatwia redukcję wypiętego brzucha i wspiera kręgosłup lędźwiowy.
  • Poprawa koordynacji. Joga na piłce wymaga koordynacji ruchów i pracy mięśni, co może pomóc w poprawie ogólnej sprawności. Sprawdź też: ćwiczenia koordynacyjne.
  • Różnorodność ćwiczeń. Joga z piłką, a przynajmniej niektóre asany, to także świetne i proste ćwiczenia koordynacyjne, wszechstronnie wzmacniające ciało i poprawiające sprawność ogólną.

Zaawansowani jogini mogą samodzielnie próbować włączyć piłkę do swojej praktyki, natomiast początkujący powinni skonsultować się ze swoim instruktorem, który podpowie, w jakie asany piłkę włączyć i jak to zrobić, aby odnosić jak największe korzyści.

Joga z piłką – przykłady ćwiczeń

Poniżej kilka przykładów ćwiczeń jogi na piłce oraz ćwiczeń inspirowanych jogą i wykorzystujących piłkę stabilizacyjną.

Wojownik III z piłką

W tym ćwiczeniu modyfikacja jest niewielka i polega na tym, że ćwiczący trzyma piłkę nad głową zamiast trzymać ręce nad barkami, jak ma to miejsce w typowej pozycji jogi zwanej wojownikiem III. Piłka jest tu dodatkowym obciążeniem, ale też pozwala ustawić barki w mniej wymagającej pozycji.

Joga na piłce: wojownik III

Joga na piłce: wojownik III/GettyImage, Patchareeporn Sakoolchai

Pozycja dziecka z piłką

W wersji podstawowej asany ręce są na podłożu. Oparcie ich na piłce pozwala mocno rozciągać mięśnie okolic barków oraz ustawić kręgosłup piersiowy w wyproście, co może być świetną propozycją dla osób spędzających dużo czasu przy biurku lub „garbiących się”.

Joga na piłce: Pozycja dziecka

fot. Joga na piłce: pozycja dziecka/ GettyImage, triocean

Poniżej pozostałe propozycje jogi na piłce. Są to tylko przykłady. Instruktor jogi w czasie zajęć znajdzie wiele innych zastosowań dla piłki i dobierze je do każdego ćwiczącego indywidualnie tak, aby ich praktyka była jak najbardziej owocna.

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 28.04. 2008 na podstawie materiału z magazynu Vita.

Czytaj także:
Joga dla początkujących – od czego zacząć?
Czy joga pomaga na stres?
Joga na kręgosłup lędźwiowy

 

Redakcja poleca

REKLAMA