gra wstępna fot. Fotolia

PIERWSZY RAZ: czy pierwszy raz boli

Gdy masz poczucie, że nie jesteś gotowa na seks, zaczekaj. Im bardziej jesteś niepewna, tym większe szanse że będziesz żałować decyzji.
/ 02.10.2017 12:15
gra wstępna fot. Fotolia

Pierwszy stosunek seksualny to bardzo ważny moment. Tak istotnej decyzji nie można podejmować zbyt pochopnie, decydując się na seks z przypadkowym partnerem. Spontaniczność jest zdecydowanie złym doradcą, ponieważ należy również zawczasu pomyśleć o odpowiedniej metodzie antykoncepcji. Podkreślmy to po raz kolejny: pierwszy raz również może zakończyć się niechcianą ciążą!

Nie nastawiaj się, że utrata dziewictwa będzie wiązać się z ekstazą i dużą dozą przyjemności ;-) Nie zawsze pojawia się wtedy ból i krew, ale nie ma się co oszukiwać - inicjacja seksualna nigdy nie dostarcza uniesień. W tym przypadku jest to bardziej kwestia bliskości i czułości. Nie ma się jednak czym martwić! Pierwszy raz to wstęp do udanego życia seksualnego, a każdy kolejny będzie się wiązał z coraz większą przyjemnością!

O czym pamiętać, planując pierwszy raz?

  • Zastanów się, czy ufasz swojemu partnerowi. Ktoś, z kim chcesz stracić dziewictwo, musi być osobą godną zaufania i budzić w tobie poczucie bezpieczeństwa. Nie reaguj na naciski i nalegania o "dowód miłości". Partner, któremu na tobie zależy, będzie w stanie zaczekać, aż dojrzejesz do decyzji o seksie.
  • Nie przejmuj się presją środowiska. Nawet jeśli wszystkie twoje koleżanki swój pierwszy raz mają dawno za sobą, nie oznacza to że musisz iść w ich ślady. Każda kobieta dojrzewa we własnym tempie - jedne chcą rozpocząć życie seksualne w wieku 16 lat, a inne w wieku 25.
  • Gdy masz poczucie, że nie jesteś w 100% gotowa na seks, zaczekaj. Im bardziej jesteś niepewna, tym większe szanse że będziesz żałować pochopnej decyzji.
  • Wybierz miejsce, w którym ma się odbyć twój pierwszy raz. Musisz czuć się w nim komfortowo i mieć pewność, że nikt wam nie przeszkodzi.
  • Zaopatrz się w lubrykant - w wyniku stresu możesz mieć problem z naturalnym nawilżeniem pochwy, a to z kolei może sprawić, że penetracja będzie dla ciebie bardziej bolesna.
  • Porozmawiaj z partnerem o antykoncepcji. Nigdy nie zgadzaj się na pierwszy raz bez żadnego zabezpieczenia!
  • Zanim zdecydujecie się na pełny stosunek seksualny, warto kilkakrotnie oddać się tylko intensywnym pieszczotom, bez penetracji. To nauczy cię lepiej poznawać reakcje własnego ciała i również stanie się cennym doświadczeniem. Umiejętność prowadzenia gry wstępnej jest równie ważna, co sam seks!

Jak pieścić partnera podczas gry wstępnej?

Czy pierwszy raz boli?

Czy utrata dziewictwa wiąże się z bólem? To pytanie zadaje sobie wiele młodych kobiet. Nie ma na to żadnej reguły. Defloracja, czyli przerwanie błony dziewiczej podczas pierwszej penetracji, w niektórych przypadkach jest niemal nieodczuwalna. Czasem pojawia się jednak odrobina krwi, a kobieta odczuwa lekki ból. Dużo zależy od samej budowy błony a także od tego, jak bardzo będziesz zestresowana. Nie przejmuj się jednak - jeśli partner będzie delikatny i zadbacie o odpowiednią rozgrzewkę, na pewno nie będzie mocno boleć ;-) 

5 rzeczy o seksie, których dowiadujemy się dopiero, gdy zaczynamy go uprawiać

Wspomnienia pierwszego razu

Jak kobiety wspominają swój pierwszy raz? Spytałyśmy o to kilka pań, a ich wypowiedzi były bardzo różne.

- Nie czuję szczególnych emocji, gdy przypominam sobie swój pierwszy raz. Nie był szczególnie przyjemny, ale nie sądzę, żeby bardzo mnie wtedy bolało. Mój chłopak był delikatny, ale wszystko trwało dość krótko. Z pewnością kolejne razy były o wiele ciekawsze ;-) - mówi 38-letnia Agnieszka z Otwocka.

- Czy pierwszy raz boli? Powiedziałabym, że strach ma wielkie oczy. Byłam bardzo przestraszona i dlatego niewiele pamiętam. Wszystko odbyło się w moim pokoju podczas nieobecności rodziców. Gdybym miała jeszcze raz wybierać, zrobiłabym to w innym miejscu - stres przed ich powrotem był tak duży, że nie myślałam o niczym innym - opowiada 45-letnia Marta z Płocka.

- Ja przede wszystkim zrobiłabym to z innym facetem. Za bardzo się pospieszyłam, miałam 16 lat, a z chłopakiem rozstałam się raptem kilka dni po naszym pierwszym razie. Dopiero rok później zaczęłam spotykać się z moją wielką miłością, a nasz związek trwał kilka lat. Gdybym mogła, wolałabym jednak zachować dziewictwo dla kogoś innego... - wspomina 35-letnia Kamila z Pruszkowa.

7 największych mitów o pierwszym razie

- Straciłam cnotę dość późno, a przynajmniej tak mi się wydaje. Miałam 25 lat i zrobiłam to dopiero po ślubie. Nigdy nie uprawiałam seksu z nikim innym, niż mój mąż. Nasz pierwszy raz nie odbył się podczas nocy poślubnej, bo wtedy nie mieliśmy siły nawet się rozebrać ;-) Zrobiliśmy to dzień później. Pamiętam, że byłam bardzo spokojna i pewna tego, że to odpowiedni moment. Trochę bolało - opowiada 31-letnia Justyna z Warszawy.

- Nie powinnam się chwalić swoim pierwszym razem. Zdecydowałam się na niego spontanicznie, bo zazdrościłam innym koleżankom. Gdy było już po wszystkim, zastanawiałam się o co tyle hałasu. Chłopaka poznałam na imprezie i nigdy potem się nie spotkaliśmy - wspomina 24-letnia Klaudia z Łodzi.