Jaki powinien być prawidłowy puls i ciśnienie?

Prawidłowy puls i ciśnienie są kluczowe dla twojego zdrowia. Im wolniej bije twoje serce, tym większe masz szanse na długie życie. Zbyt szybkie tętno to niedoceniany dotąd czynnik ryzyka zawału i udaru.
Prawidłowy puls i ciśnienie fot. Fotolia

Puls (tętno) i ciśnienie tętnicze krwi to dwa parametry, dzięki którym wiemy, czy nasze serce ma się dobrze. Badania pulsu i ciśnienia nie są skomplikowane, spokojnie możesz wykonać je w domu. Jedyne co musisz znać, to prawidłowe wartości. Chcesz wiedzieć, jaki powinien być prawidłowy puls? Odpowiedź znajdziesz w tabelce poniżej.

Prawidłowy puls (tętno):

Wiek Prawidłowe tętno (norma)
Niemowlęta 130/min
Dzieci 100/min
Młodzież 85/min
Dorośli 70/min
Osoby starsze

60/min

Jaki powinien być prawidłowy puls (tętno)?

Prawidłowy puls powinien wynosić nie więcej niż 70 - 75 uderzeń serca na minutę. Wolniejszy rytm serca to dłuższe życie - nie należy jednak przesadzać również w drugą stronę. Pojawia się coraz więcej badań naukowych, które udowadniają, że szybkie bicie serca zwiększa ryzyko wielu chorób. Jest na przykład (obok podwyższonego poziomu cholesterolu i nadciśnienia) ważnym czynnikiem ryzyka wystąpienia zawału i udaru.

Organizm ostrzega nas miesiąc przed zawałem serca! Zwróć uwagę na te objawy

Jak zmierzyć tętno?

Puls, czyli inaczej tętno, trzeba policzyć po krótkim odpoczynku lub rano, wkrótce po przebudzeniu. Przyciśnij dwa place prawej dłoni do lewego nadgarstka lub połóż je na szyi, nieco z boku. Gdy wyczujesz tętno, włącz stoper (możesz użyć także zegarka z sekundnikiem) i licz uderzenia przez 15 sekund. Wynik pomnóż przez 4. W ten sposób wyliczysz, ile wynosi twoje tętno na minutę. Warto wiedzieć, że prawidłowy puls jest różny w zależności od wieku:

  • noworodki mogą mieć nawet 130 uderzeń na minutę;
  • dzieci – 100;
  • młodzież – 85;
  • dorośli – 70.

Tętno można mierzyć też za pomocą ciśnieniomierza lub pulsometru.

Zobacz, jak się mierzy puls - instrukcja WIDEO:

 

Im bardziej wytrenowany organizm, tym niższe tętno spoczynkowe. Sportowcy osiągają wyniki około 40–50 uderzeń na minutę, choć znany jest przypadek, gdy u jednego z nich podczas snu było ich tylko 20!

Jak samemu zmierzyć puls i ciśnienie?

Dlaczego serce przyspiesza?

Jest wiele czynników, które sprawiają, że nasze serce musi pracować szybciej. Najważniejsze z nich to:

  • nadmiar cholesterolu – osadza się on na ściankach naczyń krwionośnych, zwężając je i utrudniając krążenie. To zmusza serce do bardziej wytężonej pracy;
  • zbyt wysoki poziom cukru – słodka krew jest gęsta, trudniej krąży, serce musi pompować ją szybciej. Udowodniono, że nawet niewielki, ale stale utrzymujący się nadmiar cukru we krwi przyspiesza tętno o 3–4 uderzenia na min;
  • nadciśnienie – krew uderzająca z dużą siłą na ścianki naczyń uszkadza je i sprawia, że stają się mniej elastyczne, a to utrudnia krążenie;
  • palenie papierosów i picie nadmiernych ilości alkoholu – między innymi sprzyjają nadciśnieniu, a to, jak wiemy, prowadzi do podwyższania tętna.

Stan przyspieszonego bicia serca to tachykardia. Jego odwrotnością jest bradykardia, czyli spowolnione bicie serca.

Czy przyspieszony puls w ciąży jest groźny?

Jak można spowolnić puls?

Najlepszym sposobem jest regularna, umiarkowana aktywność fizyczna. Te dwa określenia są bardzo ważne, bowiem jednorazowe wyczyny, np. urządzane raz na jakiś czas biegi wokół osiedla, aż do granicy zmęczenia, zwykle przynoszą sercu więcej szkody niż pożytku. Aby rzeczywiście aktywność była korzystna dla zdrowia, powinna być dostosowana do naszej kondycji. Jeśli ktoś zatem od dawna nie ruszał się sprzed telewizora, raczej powinien zacząć od kilkunastominutowych marszów, stopniowo zwiększając ich tempo i czas. Najlepiej uprawiać sport co najmniej 3–4 razy w tygodniu po minimum pół godziny. Trzeba przy tym kontrolować puls, by nie forsować nadmiernie swojego układu krążenia.       

Te ćwiczenia uzdrowią twoje serce!

Bezpieczne tętno podczas wysiłku

Podczas ćwiczeń tętno wprawdzie rośnie, ale wytrenowany organizm ma lepszą wydolność całego układu krążenia. By jednak wysiłek był bezpieczny, trzeba przestrzegać pewnych zasad:

  • nie powinno się przekraczać wartości maksymalnego tętna wysiłkowego. Jak obliczyć tętno maksymalne? Odejmując swój wiek od 220 (np. dla osoby czterdziestoletniej maksymalne tętno wynosi 180)
  • pamiętaj, że najlepsze dla serca są ćwiczenia przy pulsie wynoszącym 50–70 proc. tętna maksymalnego. Zatem optymalne tętno podczas wysiłku dla naszej przykładowej czterdziestolatki to 90–126 uderzeń na minutę.

Jak obliczyć idealny puls do ćwiczeń?

Dowiedz się więcej o prawidłowym pulsie z naszego forum medycznego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (189)
/miesiąc temu
U mnie szukali przyczynę wysokiego pulsu ok,90 do 100 w spoczynku i znależli ,po prostu miałem za mało żelaza,(hemoglobina w normie) po przepisaniu mi dawek żelaza puls mam teraz od 58 do 70.
/3 miesiące temu
Wystarczy spożywać owoce codziennie
/11 miesięcy temu
Dzisiaj sprawdzałem swoje tętno a wiec mając 26 lat w tym roku 27, miałem 138/93 przy tym 112 uderzeń na minutę, pracuje fizycznie po 10h dziennie oraz chodzę wieczorami późnymi na siłownie gdzie spędzam ponad godzinę przy mocnym wysiłku fizycznym, sypiam średnio 5h dziennie nawet nie zawsze pełne, a czy to jest sen to nie powiem bardziej spanie na jawie, konkretnej diety nie trzymam ale byłem w szoku po odczytaniu wyniku, rozpisałem się ale to w celu tym ze coś jest nie halo, nie wiem czy to po alkoholu czy po paleniu ale znajomy starszy w wieku 33 lat bawi się lepiej, ja czasem weekendami a on po alkoholu i urzywkach ma ciśnienie i puls w idealnej normie.
POKAŻ KOMENTARZE (186)