POLECAMY

Organizm ostrzega nas miesiąc przed zawałem serca! Jak rozpoznać jego objawy?

Ta wiedza może uratować życie.
Marta Słupska / rok temu
Organizm ostrzega nas miesiąc przed zawałem serca! Jak rozpoznać jego objawy? fot. Fotolia

Zawał mięśnia sercowego, czyli atak serca, to martwica tego narządu wywołana niedokrwieniem. Jego ryzyko wzrasta wraz z wiekiem, chociaż zdarzają się także zawały wśród bardzo młodych osób.  Rocznie umiera z jego powodu prawie 200 000 Polaków. W profilaktyce zawałów niezwykle ważne są zdrowa, zbilansowana dieta i aktywność fizyczna, a do jego wystąpienia predysponują: nadwaga, otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, niskie stężenie cholesterolu HDL i zwiększone LDL, a także upośledzona tolerancja glukozy i palenie papierosów.

Wiele mówi się o tym, jak rozpoznać zawał serca – do jego objawów zaliczamy: ból, pieczenie lub ucisk za mostkiem, zasłabnięcie, zawroty głowy, zimne poty czy duszności – znacznie mniej mówi się jednak o tym, że nasze ciało ostrzega nas miesiąc przed zawałem. Gdy w porę rozpoznamy te symptomy, mamy większą szansę na przeżycie i powrót do zdrowia!

Skąd więc wiadomo, że wkrótce może dojść do ataku serca? Należy zwrócić uwagę na następujące sygnały ostrzegawcze.

Zmęczenie

Gdy serce nie otrzymuje wystarczającej ilości krwi, nie pracuje tak, jak należy – w efekcie mamy mniej energii i czujemy się zmęczeni. Oczywiście każdy z nas od czasu do czasu czuje się wyczerpany, jednak jeśli męczą nas czynności dotąd nie wymagające zbyt dużo wysiłku, jak zakupy czy wchodzenie po schodach, to znak, że warto udać się do lekarza, by zdiagnozować przyczynę takiego stanu rzeczy.

Duszności

Światło tętnic zwęża się, zmniejszając przy tym przepływ krwi. Do płuc dociera jej zbyt mało. Czujemy wtedy duszności, mamy problemy z oddychaniem, a nawet możemy odczuwać dreszcze. To kolejny sygnał, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego.

Ucisk w klatce piersiowej

To jeden z najczęstszych objawów ostrzegawczych ataku serca. Ucisk i napięcie w klatce piersiowej może przybrać formę bólu, który będzie odczuwalny – poza klatką – także w okolicy lewej pachy lub ramienia. Mogą mu towarzyszyć także inne symptomy: ucisk w szyi, żołądku, gardle, szczęce czy plecach. Taki ból trwa zazwyczaj około 15 minut.

Przeziębienie

Gdy organizm zużywa energię na odpieranie ataku serca, system odpornościowy jest słabszy i może szwankować. To dlatego wiele osób przed zawałem doświadcza objawów przypominających przeziębienie lub grypę: gorączki, kaszlu czy dreszczy.

Zawroty głowy i zimne poty

Zmniejszony dopływ krwi do mózgu może powodować zawroty głowy i uczucie oszołomienia. Osoby przed zawałem często odczuwają także zimne poty – nadmierne pocenie to kolejny objaw, z którym warto udać się do lekarza.

Niektóre z wymienionych objawów są mało charakterystyczne, inne zaś łatwo rozpoznać – zwróćmy na nie uwagę, by w porę wykryć zbliżający się atak serca.

6 prostych kroków, dzięki którym unikniesz zawału serca

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)