tachykardia fot. Adobe Stock

Tachykardia może być niebezpieczna. Jak ją rozpoznać i czym grozi?

To stan, w którym serce przyspiesza do ponad 100 uderzeń na minutę. Choć tachykardia jest zwykle reakcją organizmu np. na emocje, może też świadczyć o chorobie serca.
/ 25.11.2010 15:27 / aktualizacja: 03.07.2019 13:08
tachykardia fot. Adobe Stock

Czujesz, że twoje serce wali jak szalone, robi ci się duszno, a nawet słabo, nie możesz nabrać powietrza. Znasz ten stan? U wielu osób pod wpływem silnych emocji lub intensywnego wysiłku fizycznego dochodzi do tachykardii. Po czym poznać, że to niegroźne i chwilowe przyspieszone bicie serca, a nie objaw poważnej choroby?

Spis treści:

Co to jest tachykardia?

Tachykardia, nazywana też częstoskurczem serca, jest rodzajem nieprawidłowej pracy serca. To stan, w którym serce przyspiesza do ponad 100 uderzeń na minutę. Źródłem nieprawidłowego rytmu jest węzeł zatokowo–przedsionkowy, czyli naturalny rozrusznik serca. Przeciwieństwem tachykardii jest bradykardia (serce bije za wolno).

Rodzaje tachykardii:

  • zatokowa - jest prawidłową reakcją organizmu na zmiany jak emocje, stres, wysiłek
  • nadkomorowa - do częstoskurczu dochodzi w przedsionkach serca, prowadzi do tzw. migotania przedsionków
  • komorowa - nieprawidłowa praca odbywa się w komorach serca, może dojść do niebezpiecznego migotania komór serca

Przyczyny nieprawidłowej pracy serca

Tachykardia, choć może przerazić i być w odczuciu danego człowieka intensywna, nie zawsze świadczy o poważnej chorobie.

Tachykardię zatokową wywołują najczęściej wysiłek fizyczny, emocje, gorączka, niektóre leki. Może ona występować w przebiegu nadczynności tarczycy. Tendencja do tachykardii może być oznaką niewytrenowania
– mówi dr hab. med. Paweł Derejko, kardiolog ze Szpitala Medicover.

Przyspieszony rytm serca najczęściej jest fizjologiczną odpowiedzią na stres, wysiłek fizyczny, emocje czy inne bodźce. Zdarza się, że organizm w ten sposób reaguje też na silne odwodnienie. Dopiero tachykardia pojawiająca się pomimo braku tych bodźców, czyli tzw. nieadekwatna tachykardia, może być oznaką choroby.

Prawidłowy puls - jak go mierzyć?

Co może wywołać tachykardię zatokową?

Może być wywołana przez szereg czynników, zarówno pochodzących z zewnątrz, jak i z wewnątrz organizmu. Fizjologiczna tachykardia jest zwykle powodowana przez stres, emocje czy wysiłek fizyczny. Mogą ją także wywoływać używki, takie jak kawa, alkohol, papierosy i narkotyki. Przyspieszony rytm serca występuje również u osób z gorączką, odwodnionych i cierpiących na nadczynność tarczycy. Tachykardia może też być objawem niewydolności krążenia, niedotlenienia oraz nieprawidłowej pracy węzła zatokowo–przedsionkowego.

Objawy częstoskurczu

Zwykle można zaobserwować jeden albo kilka z tych symptomów:

  • kołatania serca
  • pogorszenie tolerancji na wysiłek
  • duszność
  • ból w klatce piersiowej
  • osłabienie
  • „mroczki” przed oczami
  • napadowy kaszel

Objawy zwykle pojawiają się napadowo, choć w niektórych przypadkach mogą także występować stale. Czasem pojawiają się również zawroty głowy, które mogą prowadzić do omdlenia.

Tachykardia zatokowa może być przyczyną kołatania serca, ale równie dobrze może być bezobjawowa. Jeżeli jest ona zjawiskiem przemijającym i nie daje istotnych objawów nie wymaga interwencji. W przypadku gdy tachykardia utrzymuj się przez większą część doby, w tym w nocy bądź gdy towarzyszą jej zasłabnięcia lub utraty przytomności powinniśmy udać się do lekarza
– tłumaczy dr hab. med. Paweł Derejko. 

Jak lekarz rozpoznaje tachykardię?

Powyższe objawy często są mylone z objawami innych chorób, dlatego tylko kardiolog po specjalistycznym badaniu może na 100% stwierdzić, z czym ma do czynienia. Do rozpoznania tachykardii konieczne jest wykonanie badania elektrokardiograficznego, potocznie zwanego badaniem EKG. Jest to całkowicie bezbolesne badanie, podczas którego pacjent leży nieruchomo na leżance, a elektrody przyczepione do jego kończyn i klatki piersiowej rejestrują czynność elektryczną serca.
Kardiolog może też zrobić EKG metodą Holtera, wtedy rytm serca jest monitorowany całą dobę.

Co to jest arytmia?

Metody leczenia

Najważniejsze w leczeniu tachykardii jest ustalenie pierwotnej przyczyny przyspieszonego rytmu serca. Jeśli to możliwe, podaje się leki eliminujące tę przyczynę. U niektórych pacjentów konieczne jest przyjmowanie tzw. betablokerów, czyli leków spowalniających czynność serca lub innych leków antyarytmicznych.

Jeśli leczenie farmakologiczne jest nieskutecznie, wykonuje się ablację węzła zatokowo–przedsionkowego – jest to zabieg polegający na zniszczeniu fragmentu serca odpowiedzialnego na powstawanie nieprawidłowego rytmu.

Lekarz może też zalecić wszczepienie urządzenia, które za pomocą wyładowania elektrycznego w razie potrzeby unormuje pracę serca. Zwykle zlecane to jest chorym na tachykardię komorową albo u takich, u których wystąpiło migotanie komór.

Więcej na temat problemów z sercem:Dlaczego lepiej nie bagatelizować ucisku w klatce piersiowejJak odczytać wyniki badania EKG?

Autor wielu publikacji medycznych i zdobywca nagród za działalność naukową
Paweł Derejko
dr hab.med.
Paweł Derejko
kardiolog
Autor wielu publikacji medycznych i zdobywca nagród za działalność naukową

Absolwent Akademii Medycznej w Gdańsku. Tytuł doktora habilitowanego nauk medycznych został mu nadany przez Radę Naukową Instytutu Kardiologii w Warszawie. Jest specjalistą chorób wewnętrznych i kardiologiem. Był wielokrotnie nagradzany jako autor publikacji naukowych.
W Szpitalu Medicover dr hab.med. Paweł Derejko pracuje na stanowisku Ordynatora Oddziału Kardiologii i Chorób Wewnętrznych. Od kilkunastu lat doskonali się w ablacjach zaburzeń rytmu serca. Główne obszary jego zainteresowania to migotanie przedsionków, częstoskurcze komorowe i arytmie po korekcji wad serca.
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/19.01.2016 07:45
Witam - mam podobny problem , od 20 lat mam wypadanie płatka zastawki. Od 2 lat chodzę po lekarzach ( zasłabłam 2 razy w pracy).Po wizytach w szpitalu stwierdzono jeszcze jakieś naczynie tętniakowane w przegrodzie serca. Trafiłam do P.kardiolog która dokładnie mnie olała - stwierdziłą że nic się nie dzieje.( po założeniu holterów z domu zabrało mnie pogotowie z tachykardią), słabo mi, żle się czuję , rozpieranie między piersiami, ból głowy ( pewnie niedotlenienie jak serce wali), odbijanie. Bez przerwy strach że nie opanuję tego walenia i zemdleję. Pani doktor spytała mnie - czy u mnie z głową wszystko dobrze jest Biorę bisocard 2,5, polpril 2,5, magnez . Ale ostatnio nic nie pomaga, serce wali i już. Już nie wiem co robić , lekarze często patrzą jak na idiotkę . Dodam że jestem po operacji kręgosłupa lędzwiowego, po boleriozie,mam żylaki i to duże, podejrzewam też przepuklinę przeworu przełyku ( częste palenie,odbijanie). Nie wiem co dalej robić?
/18.01.2016 10:38
mam trachykardie zatokowa ale lekarz stwierdził ze niepotrzebne sa zadne leki ani inne badania poniewaz nie moze znalesc przyczyny trachykardi pomimo złego samopoczucia stwierdził ze dalsze leczenie nie ma sensu proze o porade co zrobic czy zmienic lekarza
/16.03.2012 20:59
5 lat temu brałam tabletki antykoncepcyjne-a jadłam je tylko 4 miesiace od tego czasu zle sie czuje.Najpierw mi puchła lewa noga pózniej zaczeły rwac wszystki kosci kregosłup, głowa w sercu mnie czesto kłuje i boli bylam nawet w szpitalu i nic niestwierdzono jedynie ze mam tachykardie zatokowa ale powiedziano mi ze to przez nerwy.Pózniej jezdziłam dalej po lekarzach i sie okazalo ze mam stara skrzepline w nodze biore cały czas tabletki in nosze rajstope uciskowa na chwile było mi lepiej... teraz dalej jest to samo noga mnie cała rwie puchnie mam dreszcze, strasznie sie poce ogólnie cała lewa strona mnie rwie dodatkowo lewa strona jest zimna jak lód palce u nogi mi spuchły i sa az sine i bolace boli mnie tez cały brzuch serce czesto wali jak szalone kłuje mnie w nim,mam takie wrazenie jakby to wszystko promieniowało mi od tej nogi do całego ciała.. najciekawsze jest to ze wyniki mam w miare dobre wiec lekarze twierdza ze nic zlego sie niedzieje!! jedynie mam podwyrzszone MONO% 1o a norma jest od 1 do 9 mam juz po prostu dosyc nie wiem co juz mam robic gdzie isc!!! czy ktos moze miał podobnie?
POKAŻ KOMENTARZE (1)