POLECAMY

Przeszczep trzustki w leczeniu cukrzycy

Różnorodne formy terapii cukrzycy przechodzą w tych latach badania kliniczne. Optymalną byłaby interwencja, po której pacjent chory na cukrzycę miałby stale zapewniony dobry poziom glikemii. Jak daleko jesteśmy od takich rozwiązań? Czy przeszczep trzustki przyniesie oczekiwane efekty w leczeniu każdego typu cukrzycy?
Przeszczep trzustki w leczeniu cukrzycy

Plastikowa trzustka

Do nowoczesnych rozwiązań zdecydowanie należy model przyjmowania insuliny, który pozwala regulować gospodarkę węglowodanową niemal jak w naturze. Do najlepszych rozwiązań należy pompa insulinowa, która oprócz regulacji glikemii około posiłkowej zapewnia niezbędne wydzielanie podstawowe. U osób o unormowanym trybie życia i poddających się zaleceniom terapia taka może w rewelacyjny sposób obniżać stężenie glukozy we krwi zapobiegając powikłaniom.

Transplantacja w leczeniu cukrzycy

W cukrzycy typu pierwszego, związanej ze zmniejszonym wydzielaniem insuliny, już od kilkudziesięciu lat stosuje się przeszczepianie wysepek trzustkowych, trzustki oraz trzustki z nerkami w zależności od wskazań, o których mowa jest poniżej. W przypadku cukrzycy typu drugiego, której przyczyną jest nieprawidłowe wykorzystywanie insuliny przez organizm, nie jest ono dobrym rozwiązaniem i nie zapewnia skutecznej kontroli.

Decyzja o przeszczepieniu

Transplantacja – brzmi poważnie. Jednak operacja taka może przynieść niezliczone korzyści dla osoby cierpiącej na cukrzycę typu pierwszego. Normalizacja poziomu glikemii oraz zapobieganie przewlekłym powikłaniom cukrzycy są niezmiernie istotne, szczególnie dla osób młodych.

Zobacz też: Czy można oddać narządy za życia?

Nowa trzustka

Samą trzustkę lub wysepki trzustkowe przeszczepia się w cukrzycy typu pierwszego, gdy zmiany w innych narządach nie są znacznie zaawansowane. Wahania glikemii są jednak znaczne i trudno jest je przewidzieć, powodują zaburzenie w zakresie normalnego funkcjonowania. Również problemy natury psychologicznej w zakresie stosowania terapii insulinowej mogą być wskazaniami do przeszczepienia trzustki.

Gdy niedomagają również nerki

Kiedy cukrzycy towarzyszy zaawansowana choroba nerek na tle mikroangiopatii cukrzycowej, lekarz rozważy zastosowanie transplantacji trzustki razem z nerkami. Taki zabieg przeprowadzić można jednoczasowo lub odraczając w czasie przeszczepienie trzustki. Postępowanie to jest szczególnie korzystne u chorych leczonych dializami.

Na co powinienem uważać?

Skutki uboczne po przeszczepieniu trzustki mogą być znacznie, dotyczą one jednak głównie chorych z poważnymi powikłaniami cukrzycy. Obejmują one tworzenie się zatorów, krwawienie, infekcje, hiperglikemię oraz ostatecznie niewydolność i odrzucenie przeszczepionego narządu. Dodatkowymi działaniami niekorzystnymi sumującymi się z poprzednimi, mogą być działania leków zmniejszających ryzyko odrzucenia przeszczepu.

Styl życia po transplantacji

Polecamy: Dieta w cukrzycy - z czym to się je?

Stosuj leczenie według zaleceń.

Niezmiernie istotna jest odpowiednia dieta oraz układ ćwiczeń fizycznych. Twoje leczenie musi być prowadzone pod okiem doświadczonego lekarza, nie zapominaj o umówionych wizytach. Oprócz zdrowia fizycznego zadbaj również o zdrowie psychiczne i intelektualne, korzystając z różnych form aktywności, które już teraz stoją przed Tobą otworem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/2 lata temu
Też kiedyś nie myślałem o powikłaniach i żyłem chwilą bo nie wiadomo kiedy zejdziemy z tego świata. Dzisiaj mając już te słodkie powikłania (po 7 latach!) zmieniam zdanie i bije się w pierś, że jednak można a nawet trzeba było lepiej o siebie dbać. Każdego ta choroba wykańcza w innym tempie ale to od nas zależy ile z siebie damy. Dieta, sport i kontrola glikemii aby móc jak najdłużej patrzeć na świat zdrowymi oczami i móc chodzić o własnych nogach. Później to już jest tylko spowolnienie procesów degeneracyjnych. Nie ma co się oszukiwać, mając cukrzyce nie jesteśmy normalni i nie będziemy, co nie znaczy, że nie można przyzwoicie żyć i czerpać przyjemności z tego życia. A na pewno nie można jej czerpać mając poważne powikłania. Cytując klasyka "szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz aż się zepsujesz..." wszystkim słodkim (i nie tylko) zdrowia i przede wszystkim rozsądku w swoich poczynaniach :)
/3 lata temu
Za kilka dni stuknie 10 lat odkąd jestem słodziakiem :D Cukrzycy nie traktuję jako choroby. Nie nazywam siebie osobą chorą. Czasami ma baaardzo wysoki cukier, czasami niski- nie przyjmuję się tym!!! Nie myślę o powikłaniach! Cieszę się każdym dniem, bo nie wiadomo który okaże się ostatni :D
/5 lat temu
Mam 12 lat choruje na cukrzyce od 3 lat ciężko mi z tym czasem ludzie śmieją się za mnie z tego powodu ale są też ludzie którzy mnie wspomagają i akceptują insulina,paski,wkłucia to wszystko kosztuje bardzo dużo . Pozdrawiam was życzę wam zdrowia :D
POKAŻ KOMENTARZE (3)