Szczególna grzeczność w autobusie

Savoir-vivre w autobusie - czy na pewno znasz wszystkie zasady grzeczności i stosujesz się do nich? Nasza Czytelniczka ma wątpliwości. Na pytania - odpowiada nasz ekspert - znawca etykiety i zasad savoir-vivre'u.
/ 06.11.2012 08:52

Witam. Chciałam zadać pytanie dotyczące savior-vivre'u w środkach komunikacji miejskiej. Kiedy wchodzę do autobusu i widzę, że wszystkie miejsca od strony okna są zajęte, to czy mogę usiąść obok danej osoby bez pytania "Czy mogę tutaj usiąść?" Czy byłoby to wyrazem braku kultury? Oczywiście siadam delikatnie, spokojnie, po prostu bez pytania o pozwolenie. Wiem, że niektórzy pytają, inni nie. Czy to jedynie dobra wola, niepotrzebna uprzejmość, czy określona zasada savior-vivre? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

Zobacz też: Co należy nazwać zachowaniem niestosownym?

Zagwozdka

Zobacz też: Przed czym trzeba powstrzymać się w restauracji?

Odpowiedź jest prosta: nie ma takiej zasady. Takie pytanie to dobra wola i szczególna grzeczność tego samego typu jak ta, która powoduje, że wychodząc ze sklepu przepuszczamy osoby wchodzące (a przecież to my mamy pierwszeństwo). Gdy ta osoba będzie chciała wysiąść musimy po prostu, szybko zrobić jej przejście, a zatem najlepiej, opuszczając na chwilę swoje miejsce.