Czy ssanie kciuka to naprawdę problem?
Eksperci uważają, że sporadyczne ssanie kciuka w ciągu dnia przez dzieci do szóstego roku życia nie wpływa negatywnie na ich rozwój i zdrowie (chodzi o prawidłowości w uzębieniu). Jednak wiele mam uważa to za problem - w końcu niewiele dzieci ssie kciuk. Jak zatem uporać się z nawykiem malca?
Kiedy dziecko ssie kciuk?
Zaobserwuj kiedy dziecko ssie kciuk - czy jest zdenerwowane, złe, znudzone, przestraszone, zrelaksowane. Zorientujesz się w ten sposób, jaka sytuacja skłania malca do odreagowywania poprzez ssanie kciuka. Najlepiej znajdywać mu inne zajęcie lub sposób na rozładowanie emocji. To jednak niełatwe zadanie.
Jeśli dziecko ssie kciuk, kiedy jest smutne lub rozdrażnione wypróbuj przytulanie, kołysanie - staraj się sama uspokoić dziecko.
Jeśli maluch ssie kciuk z nudów - znajdź mu zajęcie! Angażuj go w czynności w ciągu dnia i pamiętaj - dobrze, aby czynności malucha zajmowały obie ręce!
Możesz także dać dziecku zabawkę, którą malec przytuli - tutaj także ważne jest, aby zajmowała obie ręce. My polecamy także sugestie słowne dla dziecka starszego (od czwartego roku życia) - jeśli widzisz, że maluch trzyma kciuk w buzi proś dziecko, aby się uśmiechnęło i pokazało wszystkie ząbki! W ten smalec wyjmie kciuk z buzi!
Zobacz też: Co robić, gdy dziecko nie chce nawiązywać kontaktów?
Ważna jest także reakcja otoczenia - warto, aby dziecko wiedziało, że jego rówieśnicy nie ssą kciuka. Jeśli zasugerujesz maluchowi, że inne dzieci będą się z niego śmiały, kiedy zobaczą, że trzyma palec w buzi, jest wielce prawdopodobne, że dziecko będzie unikało takich sytuacji.
Rodzina - a więc także i starsze rodzeństwo Twojego szkraba powinno pomagać Ci w zwalczeniu nawyku. Niech starszy brat wypowie się, jak bardzo nawyk ssania kciuka jest dziecinny! Efekt - murowany! Także dentysta może Ci pomóc - niech opowie dziecku o skutkach ciągłego ssania kciuka!
Czego kategorycznie nie wolno robić podczas prób zwalczania nawyku ssania kciuka?
Przede wszystkim - nie dokuczaj dziecku z powodu ssania kciuka. Nie śmiej się z niego, nie przypominaj o nawyku - taki zachowanie tylko wzmaga w dziecku chęć ssania kciuka. Najlepiej, abyś ignorowała ten fakt i zamiast dokuczać reagowała inaczej. Pamiętaj, że Twoje uszczypliwości mogą ranić dziecko i zaburzać jego poczucie wartości!
Po drugie - nie wyjmuj własnoręcznie dziecku kciuka z buzi!
Zobacz też: Klaps - porażka dorosłego
Jeśli dziecko ssie kciuk - zadbaj o higienę!
Niełatwo jest odzwyczaić dziecko od ssania kciuka. To dłuższy proces! Dlatego tak ważne, abyś zadbała o higienę dziecka. Myj mu częściej ręce, aby uniknąć dostana się do buzi bakterii i zarazków!