Jak rozpoznać ekologiczne zabawki?

Dzieci fot. Fotolia
Moda na zabawki ekologiczne zapanowała na całego. Nie ma właściwie już producenta czy dystrybutora, który by nie reklamował swoich zabawek, jako ekologicznych. Warto wiedzieć, jakie oznaczenia powinny znajdować się na zabawkach, które są ekologiczne! Jeśli jeszcze tego nie wiesz - sprawdź!
/ 27.09.2016 12:48
Dzieci fot. Fotolia

Często zabawki ekologiczne przeciwstawiane są tanim zabawkom importowanym najczęściej z Chin. Wydaje się, że to niesprawiedliwe postawienie sprawy, ponieważ w przypadku zabawek ekologicznych ważniejsze są pewne ustalone kryteria potwierdzone licznymi certyfikatami, niż cena i kraj produkcji.

Przymiotnik ekologiczny coraz częściej gości w opisach zabawek i tekstach reklamowych promujących zabawki. Takie oznaczenie ma być skutecznym bodźcem zachęcającym do zakupu. Trudno jednoznacznie ocenić, które zabawki zasługują na to miano. Klientom pozostaje tylko wierzyć, że przyznane certyfikaty są zgodnie z prawem. Przyznawane znaki i certyfikaty są efektem wypełnienia pewnych warunków, które są istotą ekologicznych zabawek, a nie ich cena i kraj pochodzenia.

Kryteria kwalifikujące zabawki do grupy zabawek ekologicznych

Na podstawie wielu kryteriów ustalonych przy nadawaniu certyfikatów zabawkom ekologicznym, można wyeksplikować cztery najważniejsze kryteria decydujące o tym fakcie.

Po pierwsze, zabawki ekologiczne muszą być wykonane z surowców odnawialnych lub pochodzących z recyklingu. Będą to materiały, które szybko ulegają rozkładowi (tzw. biodegradowalne). Najczęściej jest to drewno, tektura i bawełna naturalna.

Po drugie, zabawki zostały wyprodukowane z troską o środowisko naturalne i prawa człowieka. Głównie chodzi o to, że użyte surowce będą mogły być szybko odtworzone, a ich wycięcie nie spowoduje zamieszania w ekosystemie.

Po trzecie, zabawki ekologiczne muszą być bezpieczne. Czyli muszą być nie tylko przemyślane konstrukcyjne, ale także pomalowane naturalnymi farbami. Także opakowanie musi spełniać te warunki.

Po czwarte, zabawki ekologiczne mają nie tylko bawić, ale i edukować. Jeśli dzieci od najmłodszych lat zapoznają się z zasadami ekologii, to w życiu dorosłym będą je stosować na co dzień. W tym obszarze mamy już zabawki typowo edukacyjne, które działają w oparciu o odnawialne źródła energii.

Dopiero spełnienie tych kryteriów umożliwia staranie się o uzyskanie niezbędnych certyfikatów. Oczywiście, nie wszystkie świadectwa i certyfikaty żądają wypełnienia powyższych warunków w tym samym stopniu. Te kryteria określają pewien ideał, do którego wszyscy producenci powinni zmierzać.

Zobacz też: Kalendarz rozwoju dziecka w okresie niemowlęcym

Najważniejsze certyfikaty i świadectwa dla zabawek ekologicznych

Oznaczeń zabawek ekologicznych jest wiele. Poniżej przedstawione są te najważniejsze.

Znak CE

Podstawowy symbol, który powinien znaleźć się na każdej zabawce to standardowy znak CE, który wystawiany jest przez samego producenta. Mówi o zgodności z europejskimi normami technicznymi. Znak ten jest często nadużywany i dlatego organizacje i producenci wprowadzili inne certyfikaty, dokładnie opisujące pewne cechy zabawek.

Logo CE

Certyfikat PEFC

Certyfikat PEFC - wydawany przez największą światową organizację walczącą o zachowanie równowagi ekologicznej - gwarantuje zgodność produktu z ekologicznymi, społecznymi i ekonomicznymi standardami.

Cerytikat PEFC - logo

TUV Rheinland PROOF

Wiele zabawek importowanych z UE oznaczonych jest symbolem TUV Rheinland PROOF, respektowanym na całym świecie, oznaczającym zgodność zabawki z normami europejskimi. Jest on wydawany przez niezależne organizacje i laboratoria.

TUV Rheinland PROOF - logo

FSC

Symbol FSC – logo umieszczane na produktach z drewna pochodzącego w 100% z lasów użytkowanych według pewnych standardów. Symbol ten ma światowy zasięg.

FSC - logo

EKOznak

W Polsce ostatnio można spotkać zabawki oznaczone EKOznakiem. Jest on przyznawany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A. Określa on ogólne wymagania dla zabawek, wymagania zdrowotne i środowiskowe,  dotyczące opisu i opakowania oraz wymagania jakościowe.

Znak EKO Ekologiczny - logo

Inne oznaczenia

W Polsce najczęściej spotykane są certyfikaty Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny. Certyfikaty te oznaczają, że zabawki zostały przebadane przez specjalistów i są bezpieczne.

Zabawki ekologiczne to takie, które w dużym stopniu spełniają przedstawione warunki, czego potwierdzeniem jest otrzymanie jednego z certyfikatów. Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby wszystkie zabawki aspirujące do grona ekologicznych spełniały wszystkie warunki i otrzymały większość certyfikatów. Jednak nic na świecie nie jest idealne.

Zabawki ekologiczne wcale nie muszą być bardzo drogie. Nie ma znaczenia tutaj generalnie kraj, w którym je wyprodukowano. Obecnie trudno zwykłemu klientowi samemu rozsądzać, czy w kraju producenta zabawek przestrzega się wszystkich praw człowieka oraz praw pracowniczych.

Przy zakupie warto kierować się w największym stopniu swoją wiedzą i doświadczeniem. Należy zwracać uwagę na symbole i certyfikaty. Nie należy jednak już na wstępie skreślać zabawek tanich i pochodzących z poza Europy. Producenci z dalekich krajów, znając wymagania europejskiego klienta, coraz częściej starają się produkować, także zabawki, zgodnie z europejskimi wymaganiami.

Zobacz też: Zabawy z dzieckiem w pigułce

Źródło: ARTI.pl

Redakcja poleca

REKLAMA