Małe dziecko potrafi czasem skutecznie wyprowadzić nas z równowagi!

Co musisz wiedzieć o dziecku w wieku 12-24 miesiące - kompendium

Małe dziecko, czyli takie, które jest pomiędzy 12 a 24 miesiącem życia wymaga sporo uwagi i poświęcenia. Zaczynają się pierwsze problemy wychowawcze - maluch nie chce spać, marudzi, wybrzydza. My podpowiemy Ci, jak sobie z tym poradzić!
/ 07.09.2011 10:26
Małe dziecko potrafi czasem skutecznie wyprowadzić nas z równowagi!

Rozwój dziecka

Dziecko cały czas się rozwija - i to bardzo intensywnie. Ćwiczy swoje małe ciałko, a także intelekt. W okresie pomiędzy 13 a 24 miesiącem życia maluch jest bardzo ruchliwy i zainteresowany całym światem (w domyśle - otoczeniem). Z pewnością chcesz wiedzieć, czy jego rozwój jest prawidłowy.

Właśnie dlatego przygotowaliśmy Kalendarz rozwoju dziecka z podziałem na poszczególne miesiące!

Pamiętaj, że dziecko cały czas wyznaje zasadę "co do rączki, to do buzi" więc uważaj na małe przedmioty w jego zasięgu. Zbyt małą zabawką dziecko może się łatwo udławić!

Zobacz też: Etapy mowy dziecka

Karmienie

Dziecko zaczyna interesować się jedzeniem. Oczywiście nie w takim sensie, jak myślisz (nie chodzi mu o walory smakowe), ale maluch może poczuć się urażony, że nie dostaje tego co Ty jesz. Dlatego najwyższa pora na urozmaicenie diety!

Sprawdź: Jak karmić dziecko?

Problemy

Oczywiście problemy z dzieckiem mogą wyprowadzić nawet najbardziej opiekuńczego rodzica z równowagi.

Nie martw się - to jeszcze nie pora na bunt malucha. Dopiero w późniejszym okresie będzie zadawał mnóstwo pytań i cały czas sprzeciwiał Ci się. Teraz najczęstszymi problemami, jakie dotykają rodziców to sen malucha oraz odstawianie go od piersi.

Jeśli jeszcze nie odstawiłaś dziecka od piersi - mogą być z tym problemy. Zobacz tutaj, jak sobie z nimi poradzić!

Jeśli chodzi o sen malca - tutaj problemy mogą rozpocząć się waz z usypianiem malca. 

Zobacz też: Usypianie dziecka - metoda wypłakiwania się

Zabawki

Oczywiście każdemu dziecku do poprawnego rozwoju przydadzą się zabawki! Umilą one maluchowi czas, zajmą go choć na chwilę, a w dodatku przyśpieszą jego rozwój!

Zobacz też: Kreatywne zabawki dla dzieci