Problemy z nawiązywaniem kontaktów
Jak zachowuje się Twoje dziecko w grupie? Stara się bawić z rówieśnikami, czy raczej stoi z boku niechętne choćby rozmowie z innymi? Cóż, jeśli nie chce zbliżyć się do nikogo z grupy, to najwyraźniej przechodzi etap wycofania.
Dziecko wtedy czuje niechęć do innych maluchów i jedynie w Twoim towarzystwie czuje się pewnie, swobodnie i ma ochotę na zabawę.
Każdy rodzic chce, by jego dziecko było lubiane i miało wielu kolegów. Jednak dzieci w różnym wieku zachowują się różnie - niektóre boją się nowych kontaktów, inne są bardzo przywiązane do rodziców. Mogą zdarzyć się także sytuacje, że dziecko będzie niechętnie dzieliło się zabawkami lub przestrzenią. Jak zmienić nastawienie malca do rówieśników w każdej z tych sytuacji? Wiele zależy od rodziców!
Przygotuj dziecko na spotkanie z rówieśnikami
Dziecko, które ma problemy z nawiązywaniem kontaktów o wiele pewniej będzie się czuło, jeśli je poinformujesz o tym, co będzie robiło. Jeśli maluch chodzi do przedszkola poproś wychowawcę, aby uprzedził dziecko, co będzie robił z grupą. Dla przykładu niech powie maluchowi, że zaraz będą się bawić w kółku, potem będą śpiewać, a na sam koniec poukładają klocki. Dziecko przygotowane o wiele swobodniej będzie się zachowywać.
Zobacz też: Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności?
Zwróć uwagę, jakie kontakty preferuje dziecko
Obserwuj swojego malucha - zwróć uwagę, czy swobodniej czuje się w grupie, czy preferuje kontakt z jednym dzieckiem, z dwoma. I od tego, co woli, zacznijcie "przystosowanie społeczne" - skoro czuje się dobrze w towarzystwie jednego dziecka, nie zmuszaj go do zabaw grupowych.
Bardzo ważne jest także to, abyś nie wybierała dziecku przyjaciół na siłę. To malec ma zadecydować, w towarzystwie kogo czuje się nieskrępowany.
Gdzie się bawić i jak się dzielić?
Najbardziej neutralnym gruntem do dziecięcych zabaw jest plac zabaw, park, a nawet - przedszkole. Zapraszając kolegę dziecka do domu może czekać Cię przykra niespodzianka - trzylatek wcale nie lubi się dzielić! Fiasko ze wspólnej zabawy niech Cię nie zniechęca - ucz dziecko, że należy się dzielić. Tłumacz mu, że nikt nie zabierze jego zabawek!
Zobacz też: Zabawy z dzieckiem w pigułce
Dlatego na pierwsze wspólne zabawy polecamy plac zabaw lub inny neutralny grunt, gdzie każdy ma swoje zabawki.
Sugerujemy także, abyś wybierała miejsce zabaw pod kątem dziecka - to ono ma się czuć dobrze. Skoro nie lubi zapraszać do siebie nikogo - nic na siłę. Podobnie zachowuj się w sytuacji, kiedy malec nie chce iść do nikogo, a woli zaprosić znajomych do siebie!
Przy organizacji przyjęcia dla dzieci pytaj malucha o zdanie! Nie dopuść do sytuacji, że nie zaprosicie kogoś, kogo bardzo lubi!