Jak poradzić sobie z nadopiekuńczymi dziadkami? fot. Fotolia

Co zrobić, gdy dziadkowie za bardzo wtrącają się w proces wychowawczy?

Z pewnością zdarzyła Ci się sytuacja, kiedy miałaś szczerze dosyć uwag dziadków na temat Twojego sposobu wychowywania dziecka. Co zrobić, gdy dziadkowie za bardzo wtrącają się w proces wychowawczy? Jak poradzić sobie z ich uwagami, aby zarazem nikogo nie urazić? Podpowiadamy!
/ 21.11.2011 00:57
Jak poradzić sobie z nadopiekuńczymi dziadkami? fot. Fotolia

Problem młodej mamy - dziadkowie i smakołyki

Na pewno zdarzyła Ci się sytuacja, że dziadkowie podważali Twoje metody wychowawcze. Wyobraź sobie sytuację, że prosisz babcię o nie dawanie dziecku cukierków, a ona ciągle to robi. To tylko przykład, ale... z pewnością irytuje Cię, że pomimo Twoich próśb kochająca babcia zawsze częstuje malca słodyczami.

Musisz wiedzieć, że babcia nie ma złych intencji - ona po prostu bardzo się cieszy, kiedy uszczęśliwia swojego wnuka. Gorzej, że nie ona będzie chodziła z dzieckiem do dentysty, tylko Ty. Na słodycze nasza rada jest prosta i dotyczy właśnie wizyty dentystycznej. Wspólnej - niech babcia pójdzie z Wami i niech dentysta opowie przy niej o szkodliwości słodyczy. Może zrozumie, że słodycze to nie jest Twój wymysł, ale faktyczna troska?

Mamy także drugą sugestię - zaproponuj babci, aby zamiast słodyczy przynosiła dziecku inne smakołyki? Dla przykładu mogą to być słodkie owoce.

Jednak słodycze to chyba najłatwiejszy przykład - przejdźmy do tych trudniejszych...

Zobacz też: Wychowanie dziecka - co musisz wiedzieć

Dziadkowie rozpieszczający dziecko

Dziadkowie uwielbiają obdarowywać dziecko prezentami. To nic złego, o ile ilość prezentów jest w granicy rozsądku. Aby ograniczyć ilość prezentów otrzymywanych od dziadków, możesz spróbować dawać im wskazówki, sugestie odnośnie prezentów, które chciałabyś, aby kupili. W tym celu zrób listę praktycznych podarunków i wręcz ją dziadkom. Zaznacz, że nie chcesz, aby kupili od razu wszystko!

Dobrym sposobem na rozpieszczających i hojnych dziadków jest wybranie się z nimi do sklepu - dzięki temu skontrolujesz na bieżąco co kupują!

Pamiętaj jednak, że nie o ograniczanie prezentów chodzi, ale o zmianę podejścia dziadków. Musisz z nimi porozmawiać, przedstaw na spokojnie to, co Cię niepokoi.

Powiedz, że rozumiesz, że kochają wnuki, a prezenty są formą okazywania miłości. Zaznacz od razu, że nie jedyną formą - proponuj wspólne spacery, pieczenie, gotowanie - jednym słowem wspólne spędzanie czasu.

Zasady w Waszym domu, a zasady w domu dziadków

Problemem wielu mam jest to, że dziecko ucieka się do manipulacji i mówi "babcia mi na to pozwala!". To z pewnością wyprowadza Cię z równowagi, ale musisz zachować spokój i wytłumaczyć dziecku, że w Twoim domu panują inne zasady niż w domu dziadków. Podkreślaj to przy każdej okazji - nawet, gdy dziecko nie próbuje wymóc na Tobie przyzwolenia na pewne zachowania.

Bardzo ważne także, aby dziecko miało z dziadkami stały kontakt - nie ograniczaj go, tylko dlatego, że denerwują Cię ich sugestie! I najważniejsze - nie komentuj zachowania dziadków przy dziecku! Malec czasem może im to powtórzyć!

Sposoby na irytujące wskazówki dziadków

Przede wszystkim nie kłóć się! Wiemy, że może być to dla Ciebie trudne, ale pamiętaj, że o wszystkim ostatecznie decydujesz Ty! Owszem, możesz wysłuchać porad i skomentować to krótkim "Dobrze, zastanowię się". Dziadkowie nie chcą źle dla wnuków, ale mają inne pojęcie o wychowywaniu dzieci.

Z pewnością wiele ich wskazówek wynika z miłości, a oni nie do końca zdają sobie sprawę z tego, że irytują rodziców i wtrącają się niepotrzebnie.

Pamiętaj, że czasem możesz zgodzić się dla świętego spokoju, a zrobić i tak po swojemu!

Zobacz też: Jak przetrwać samotne rodzicielstwo

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)