Co zrobić, gdy dziecko pyta: ”Czy święty Mikołaj istnieje”?

Zbliżają się święta a wraz z nimi nadchodzi święty Mikołaj! Pojawia się tylko jeden problem - co zrobić, gdy nasze dziecko zadaje nam pytanie: "Czy święty Mikołaj naprawdę istnieje?". To trudne pytanie dla rodzica, ale prędzej czy później każdemu przyjdzie się z nim zmierzyć. Jak odpowiedzieć, kiedy dziecko pyta o istnienie świętego Mikołaja?
/ 22.10.2011 01:02

święty mikołaj

Fot. Fotolia

Dziecko prędzej czy później zaczyna zadawać pytania odnośnie świętego Mikołaja. Mogą one być różne - skąd Mikołaj wie, co chce dostać pod choinkę, w jaki sposób Mikołajowi udaje się dotrzeć do wszystkich dzieci na raz, aż wreszcie pada pytanie - czy święty Mikołaj jest prawdziwy?

W zależności od wieku dziecka stopniuj prawdę! Podpowiadamy, jak uporać się z trudnymi pytaniami ciekawego malca!

Skąd święty Mikołaj wie, co chcę dostać pod choinkę i skąd wziął prezenty dla wszystkich dzieci?

Wytłumacz dziecku, że święty Mikołaj bardzo dobrze wie, co dać dziecku pod choinkę ponieważ ma swoich pomocników, którzy go informują o potrzebach dziecka. Taka opcja jest dobra, jeśli dziecko nie napisało listu do świętego Mikołaja z prośbą o prezenty. Na przyszłość jednak pamiętaj, aby napisać wraz z dzieckiem list do świętego Mikołaja - pozwoli Ci to uspokoić zainteresowanie dziecka!

Z kolei na pytanie skąd święty Mikołaj wziął prezenty dla wszystkich dzieci nie możesz odpowiedzieć, że kupił je w sklepie!

Spróbuj wytłumaczyć dziecku, że pomocnicy świętego Mikołaja przygotowywali wszystkie prezenty przez cały rok.

Jeśli dziecko będzie się dopytywać gdzie święty Mikołaj i jego pomocnicy wytwarzali te prezenty możesz odpowiedzieć, że tam, gdzie mieszkają - czyli w dalekiej i zaśnieżonej Laponii!

Zobacz też: Pierwsze święta z dzieckiem - co musisz wiedzieć?

Czy prezenty od świętego Mikołaja dostają tylko grzeczne dzieci?

Nie możesz potwierdzić tej teorii. Wiele dzieci, jak choćby te mieszkające w domu dziecka, nie otrzyma prezentów od świętego Mikołaja. Dlatego nie możesz jednoznacznie odpowiedzieć dziecku, że tylko grzeczne dzieci dostają upominki.

Pamiętaj, że Twoje dziecko może być zobligowane do przyniesienia jakiegoś upominku dla biednych dzieci do szkoły lub przedszkola.

Najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest wytłumaczenie dziecku, że Mikołaj nie zawsze daje radę dotrzeć do wszystkich dzieci. Dlatego często korzysta z pomocy innych dzieci, ich rodziców lub opiekunów! Jednak taka odpowiedź tłumaczy dziecku, to, dlaczego nie wszyscy otrzymują prezenty bezpośrednio od świętego Mikołaja, a nie czy tylko grzeczne dzieci dostają upominki.

Zawsze możesz powiedzieć, że grzeczne dzieci są nagradzane za dobre zachowanie, a niegrzeczne – otrzymują upominek na zachętę – aby zachowywały się lepiej.

Jak święty Mikołaj może w jednym czasie dotrzeć do wszystkich dzieci?

Na to pytanie posłuż się wspominaną wcześniej odpowiedzią - święty Mikołaj chętnie korzysta z pomocy! Jeśli Twoje dziecko ma przynieść prezent do szkoły lub przedszkola dla innego dziecka możesz wytłumaczyć maluchowi, że Mikołaj ma tyle obowiązków, że bardzo ciężko wyrobić mu się z rozniesieniem prezentów. Twoje dziecko z pewnością poczuje się wyróżnione - to, że święty Mikołaj wyznaczył mu misję zaniesienia prezentu w jego imieniu innemu dziecku da maluchowi poczucie, że jest odpowiedzialny i godny zaufania!

Zobacz też: Czego nie robić przed świętami?

Tylu jest świętych Mikołajów... który z nich to ten prawdziwy?

To pytanie pojawia się często, zwłaszcza, że podczas świątecznych przygotowań ludzi przebranych za świętego Mikołaja możemy spotkać wszędzie – na ulicy, w markecie...

Musisz wytłumaczyć dziecku, że ludzie często przebierają się za Mikołaja, aby umilać czas oczekiwania na tego prawdziwego.

Warto także powiedzieć, że prawdziwy święty Mikołaj nie przechadza się ulicami tylko ciężko pracuje – przed swoim wielkim dniem ma jeszcze mnóstwo pracy: pakuje ostatnie prezenty, wyznacza sobie pomocników.

Zaznacz, że święty Mikołaj jest tylko jeden i pojawia się tylko jednego dnia!

Jeśli do waszego domu przychodzi święty Mikołaj (czy jest to tata, czy też osoba wyznaczona do roli Mikołaja) warto, aby nie było żadnej wpadki. Jeśli mąż przebiera się za brodatego staruszka zadbajcie o to, żeby nie odpadła mu broda lub żeby dziecko nie mogło zapytać, dlaczego święty Mikołaj ma buty taty...

Mamo, a koleżanka mówi, że Mikołaj nie istnieje!

To, że koleżanka lub kolega Twojego dziecka mówi, że nie ma Mikołaja to nie znaczy, że czas na uświadomienie dziecka, że Mikołaj to wymysł marketingowy! Choć ciężko wybrnąć z takiej sytuacji, możesz odpowiedzieć dyplomatycznie, że koleżanka po prostu nigdy nie widziała Mikołaja. Nie możesz podważyć jej słów i powiedzieć, że kłamie. Prawda jest taka, że Mikołaj nie istnieje. Ale dziecko nie musi jeszcze o tym wiedzieć...

Powiedz, że koleżanka z klasy ma prawo mieć inne zdanie. Wytłumacz dziecku, że dopóki ono wierzy, że Mikołaj przyniesie prezent z pewnością tak się stanie. Spróbuj także powiedzieć, że może i koleżanka nie wierzy w istnieje świętego Mikołaja, ale prezent i tak otrzyma. Pamiętaj jednak, że stąpasz po kruchym lodzie - jeśli wszystkie dzieci w klasie Twojego malucha już wiedzą, że nie ma Mikołaja przyszedł moment na uświadomienie dziecka!

Mikołaj nie istnieje!

Kiedy znajomi malucha mówią, że Mikołaja nie ma dziecko zaczyna mieć wątpliwości. I to poważne – dlatego zadaje pytanie o istnienie świętego Mikołaja. Zrób gorącą czekoladę i zasiądź z dzieckiem do poważnej rozmowy. Powiedz maluchowi, że święty Mikołaj jest niezwykle miłą postacią, ale nieprawdziwą. Cały wizerunek Mikołaja jest tradycją - dobrą okazją do dawania sobie prezentów i okazywania uczuć.

Oczywiście najłatwiej wytłumaczyć to dziecku, które już podejrzewa, że święty Mikołaj to zmyślona postać!

Spróbuj wytłumaczyć dziecku, że postać Mikołaja ma po prostu umilać święta!

Redakcja poleca

REKLAMA