POLECAMY

Co robić po porodzie? 5 przydatnych porad dla początkującej mamy

Co robić, gdy chwilę po porodzie zostajesz po raz pierwszy sam na sam z niemowlęciem? O czym musisz pamiętać? Podpowiadamy!
Co robić po porodzie? 5 przydatnych porad dla początkującej mamy fot. Fotolia

1. Dobrze przystawiaj do piersi

Dziecko powinno podczas ssania obejmować ustami większą część otoczki, a jego dolna warga musi być wywinięta na zewnątrz. Jego broda i nosek powinny być wtulone w pierś. Dzięki takiemu przystawianiu laktacja będzie stymulowana prawidłowo, a ty unikniesz poranienia brodawek.

3. Nie martw się ilością mleka

W ciągu kilku dni od porodu możesz myśleć, że masz za mało pokarmu. To nieprawda. W pierwszych dobach porcja mleka potrzebna dziecku wynosi 5–10 ml czyli tyle, ile mieści się na łyżce! Nie ilość jest tu ważna, ale jakość!

3. Przytulaj

Nie bez powodu noworodek chwilę po porodzie jest kładziony na twoim brzuszku - bardzo ważny dla jego prawidłowego rozwoju psychicznego jest kontakt z mamą, czucie ciepła, czucie zapachu. Przytulaj go jak najczęściej!

4. W razie potrzeby budź dziecko na karmienie

Zdarza się, że nowo narodzone dziecko nie budzi się samo w porach karmienia. Jeżeli niemowlę śpi ponad 3 godziny, nie ma siły. Musisz je rozbudzić i przystawić do piersi.

5. Nie panikuj

Każda z nas przechodziła przez to wszystko pierwszy raz. To normalne, że możesz nie wiedzieć, jak kąpać niemowlę, czy w jaki sposób nosić je na rękach. W razie potrzeby poproś o pomoc położną lub... swoją mamę. Ona podpowie ci, co i jak robić!

Dowiedz się więcej o opiece nad niemowlęciem:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)