1. Niemowlę trzeba szeroko pieluchować? PRAWDA/FAŁSZ!
Szerokie pieluchowanie to najpopularniejsza metoda leczenia niewielkiej niestabilności stawów biodrowych. Nigdy jednak nie można jej stosować „na wszelki wypadek” u zdrowych dzieci. Dodatkowa pielucha flanelowa włożona na pieluszkę jednorazową rozszerza nóżki dziecka, przez co kość udowa mocniej naciska na panewkę (zagłębienie) w miednicy, a to sprzyja leczeniu dysplazji. Z drugiej strony szeroko pieluchowane dziecko ma unieruchomione nóżki, a przecież swobodne kopanie nóżkami pozytywnie wpływa na prawidłowe kształtowanie się stawów biodrowych.2. W wózku dziecka warto zawiesić czerwoną wstążkę? PRAWDA!
Nie dlatego, że to uchroni niemowlę przed urokami, którymi lubią nas straszyć zabobonne sąsiadki, ale dlatego że czerwony kolor wstążeczki albo maskotki przyciąga wzrok dziecka. Dzięki temu uczy się ono wodzić oczkami i skupiać wzrok.3. Noworodek powinien zwykle leżeć na boku? FAŁSZ!
Maleństwo w pierwszych tygodniach życia powinno przede wszystkim leżeć na pleckach. Pozycja na boku nie jest zalecana ze względu na to, że to unieruchamia jedną nóżkę, a swoboda ruchów jest bardzo ważna dla rozwoju bioderek dziecka.4. Dziecko powinno często leżeć na brzuszku? PRAWDA!
Kiedy pępuszek się już wygoi, warto kilka razy dziennie układać niemowlę na brzuszku. Na początku na krótko, bo maluch będzie mocno protestował, z czasem jednak, gdy już się przyzwyczai do tej pozycji – na dłużej. Leżenie na brzuszku wzmacnia mięśnie brzucha i karku, a mocne mięśnie są konieczne dla właściwej postawy dziecka w późniejszych latach.5. Po szóstym miesiącu lepiej odstawić dziecko od piersi? FAŁSZ!
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią do 6. miesiąca życia dziecka i rekomenduje dalsze karmienie przynajmniej do końca 1. roku. Opinie, jakoby pokarm mamy w drugim półroczu życia malucha nie był mu już potrzebny, to mit.6. Kąpiel w krochmalu pomoże na odparzenia? PRAWDA!
Ten babciny sposób akurat rzeczywiście może pomóc w leczeniu odparzonej pupy. Oczywiście nie chodzi tutaj o krochmal ze sklepu, ale o mieszankę przyrządzoną w domu. Dwie łyżki mąki ziemniaczanej zmieszaj ze szklanką zimnej wody, wlej do pół litra wrzątku i powstały krochmal przelej do kąpieli.7. Maluch ulewa, bo za dużo je? PRAWDA/FAŁSZ
Gdy dziecko ulewa jedynie od czasu do czasu, najpewniej rzeczywiście przyczyną tego jest przejedzenie. Ale częste, nawet codzienne ulewania nie muszą mieć nic wspólnego z wielkością posiłku. Zazwyczaj są spowodowane fizjologiczną niedojrzałością zwieracza przełyku. Mijająz wiekiem, najpóźniej w okolicy pierwszych urodzin.
8. Niemowlę nie może spać na poduszce? PRAWDA!
Według lekarzy dziecko przynajmniej do końca 1. roku powinno spać wyłącznie na płaskim, najlepiej kokosowym materacyku. Dobrze, aby był elastyczny, ale stosunkowo twardy. W zbyt miękki materac maluch będzie się zapadał, a to może utrwalać asymetrię mięśniową i sprzyjać złym nawykom ruchowym.9. Czkawka z zimna? FAŁSZ!
„Załóż dziecku czapeczkę, to czkawka mu minie” – gdybyśmy dostawały złotówkę za każdym razem, gdy to słyszymy, byłybyśmy bogate! Tymczasem czkawka i czapka nie mają ze sobą nic wspólnego. Zdaniem pediatrów czkawka u niemowląt wiąże się z normalną niedojrzałością układu nerwowego i trawiennego. Jej przyczyną nie jest zimno, ale zwykle to, że maluch podczas jedzenia nałykał się zbyt dużo powietrza.10. Mieszanka modyfikowana do trzeciego roku życia? FAŁSZ!
Zdrowy maluch, który nie ma alergii na białka mleka krowiego, może po pierwszych urodzinach uczyć się pić zwykłe mleko krowie, najlepiej pasteryzowane o zawartości 3,2 lub 2% tłuszczu. Trzeba jednak wprowadzać je ostrożnie i w małych ilościach, i dopiero gdy nie wystąpią objawy alergii, zwiększać porcje.
napisane na podstawie tekstu autorstwa Sylwii Niemczyk opublikowanego w magazynie Twoje Dziecko