POLECAMY

10 skutecznych porad na kolkę u niemowlęcia

Martwisz się ciągłymi napadami kolki u dziecka? Mamy na to aż 10 skutecznych sposobów - poznaj je!
10 skutecznych porad na kolkę u niemowlęcia fot. Fotolia

1. Ugniataj i prostuj nóżki dziecka

To dobre ćwiczenie na pozbycie się gazów. Połóż maluszka na plecach. Chwyć obie łydki, zegnij nóżki w kolanach i delikatnie dociskaj do jego brzuszka. Powtórz to kilka razy.

2. Połóż malca na brzuszku

Ułóż go na swoim przedramieniu, tak by główka opierała się w zagłębieniu twojego łokcia, brzuszek spoczywał na dłoni, a nóżki zwisały swobodnie – drugą ręką przytrzymuj plecki dziecka. Tak zabezpieczonego malca bujaj rytmicznie i spokojnie.

3. Noś maluszka na rękach

Jeśli malec płacze, bo boli go brzuszek, narzuć sobie spokój. Weź je na ręce, tul i szepcz czule, dzięki temu poczuje się bezpiecznie. Jeżeli będziesz miała już dość jego płaczu, poproś o pomoc, np. tatę smyka.

4. Czekaj, aż mu się odbije

Po karmieniu przytrzymaj malca w pozycji pionowej lub półpionowej i poczekaj, aż usłyszysz odbijanie. Łykanie powietrza w czasie jedzenia to jeden z powodów kolki.

5. Sprawdź, co jesz

Jeśli karmisz malca piersią, to, co jesz, powinno być lekkostrawne. Dlatego na czas, gdy dziecko ma kolkę, wyklucz z jadłospisu mocną kawę, herbatę, słodycze, potrawy smażone, fasolę, kapustę, groch, czosnek. Jeśli to nie pomaga, zrezygnuj też z produktów mlecznych (sery, jogurty, żółty ser), a także alergizujących (orzechy, pomarańcze, truskawki).

6. Masuj brzuszek

Ale nie w trakcie kolki, bo krzyczącego malca tylko to rozdrażni! Masaż robi się zapobiegawczo – dzięki niemu kolka się nie pojawi albo będzie łagodniejsza. Masuj brzuszek regularnie, 3-5 razy dziennie. Nie masuj jednak tuż po jedzeniu, najlepiej 30–40 minut po posiłku. Rób to delikatnie, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

7. Przygotuj kąpiel

Ciepła woda może przynieść ulgę. Trzymaj malca na przedramieniu częściowo zanurzonego w wodzie, polewaj brzuszek wodą. Jeśli smyk nie przepada za kąpielą, zrób ciepły okład z wyprasowanej pieluszki tetrowej.

8. Odciągnij nieco mleka

Często przyczyną kolki jest to, że malec na początku karmienia nie daje sobie rady z szybkim wypływem mleka z piersi. Dlatego przed każdym posiłkiem odciągnij trochę mleka i dopiero wtedy podaj pierś dziecku.

9. Zrób herbatę ziołową

Podaj dziecku herbatkę z kopru włoskiego albo mieszankę ziół (lipa, melisa i rumianek). Niektórym malcom pomagają leki pochłaniające gazy, lekarz może przepisać też syrop poprawiający perystaltykę jelit.

10. Włącz... suszarkę

To nietypowy sposób, ale na niektóre dzieci działa. Niskie, monotonne dźwięki działają uspokajająco prawdopodobnie dlatego, że dziecko pamięta podobne odgłosy z okresu, gdy było jeszcze w brzuchu.

Dowiedz się więcej o karmieniu dziecka:


na podstawie tekstu Tatiany Audyckiej/Mamo to ja
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
Sprawdziłam wszystkie te metody. Naszej córeczce pomagała suszarka, noszenie na przedramieniu, ciepła kąpiel. Bardzo ważna była też moja dieta lekkostrawna i bezmleczna, ponieważ Hania miała alergię pokarmową. Dodatkowo nam bardzo pomógł probiotyk latopic, który nie był wymieniony w artykule, a który jest bardzo skuteczny przy kolkach spowodowanych alergię pokarmową. Nam latopic pomógł, więc polecam