POLECAMY

Jak ułożyć plan dnia niemowlaka? Instrukcja krok po kroku

Smyk dzięki powtarzalności schematu dnia szybciej się rozwija i jest spokojniejszy. Zobacz, jak rozplanować go krok po kroku!
Jak ułożyć plan dnia niemowlaka? Instrukcja krok po kroku fot. Fotolia

Stałe punkty dnia warto wprowadzać już od początku życia malca. Sprawdź, jak powinien wyglądać przykładowy plan dnia niemowlaka i na jego podstawie zorganizuj wasz czas krok po kroku! Dzięki temu smyk będzie spokojniejszy, pogodniejszy i szybciej będziecie się rozwijać!

Plan dnia niemowlęcia: godzina 7:00

Pobudka i śniadanie
Najważniejsze, by smyk codziennie wstawał o podobnej porze. Wtedy jest wyspany, a wieczorem nie ma większych kłopotów z zasypianiem. Co więc robić? Najlepiej kładź je o stałej godzinie. Kiedy malec już wstanie, umyj go, przewiń, przebierz. Dzięki temu uczy się, że w dzień nie chodzi się w piżamce i że trzeba się umyć. Następnie zjedzcie śniadanie.

Plan dnia niemowlęcia: godzina 8:00

Zabawa i drugie śniadanie
Wyspany i najedzony maluch zwykle ma doskonały humor, więc chętnie się pobawi. Młodsze niemowlę możesz ułożyć w leżaczku z grzechotką w ręku lub na edukacyjnej macie. Starszaka posadź w kojcu lub na dywanie i połóż obok niego kilka zabawek. Po zabawie daj dziecku drugie śniadanie.

Plan dnia niemowlęcia: godzina 9:30

Drzemka
Jest niezbędna do regeneracji sił. Żeby jednak dzień nie mylił się smykowi z nocą, nie zasłaniaj okien, nie kładź go w pościeli, nie staraj się, by w domu panowała idealna cisza. I pamiętaj: nie staraj się, by dziecko spało w dzień jak najdłużej, bo nie będzie mogło zasnąć wieczorem.

Plan dnia niemowlęcia: godzina 11:00

Spacer i obiad
Codzienny spacer jest obowiązkowy! Pamiętaj, by trzymać się, przynajmniej sezonowo, w miarę stałych pór, bo dzięki temu maluszek mniej marudzi. Nie daj się jednak zwariować: jeśli wychodzicie na ogół o jedenastej, a właśnie pada, poczekaj, aż deszcz przejdzie. Po spacerze podaj obiad. Zadbaj, by wszystkim posiłkom towarzyszył rytuał: myjecie rączki, smykowi zawiązujesz śliniaczek itd.

Plan dnia niemowlęcia: godzina 12:30

Zabawa
Teraz czas na zabawę. Możesz razem z bobasem poukładać klocki, obejrzeć książeczkę, pobawić się misiami. Pamiętaj, że najedzone dziecko raczej nie powinno być podrzucane ani gonione przez całe mieszkanie.

Plan dnia niemowlęcia: godzina 14:00

Drzemka i podwieczorek
Powinna trwać najwyżej godzinę – inaczej trudno będzie wieczorem malcowi zasnąć. Kiedy dziecko się obudzi, daj mu podwieczorek.

Plan dnia niemowlęcia: godzina 15:30

Drugi spacer
Możecie wybrać się na przechadzkę do parku albo choćby pospacerować po osiedlu. Dobrym pomysłem będzie też zabawa w piaskownicy.

Plan dnia niemowlęcia: godzina 17:30

Zabawa z tatą
Nareszcie maluszek może pobawić się z tatą. Dzięki temu zyskujesz trochę czasu tylko dla siebie.

Plan dnia niemowlęcia: godzina 18:00

Kolacja i kąpiel
Z kilku względów lepiej podać kolację przed kąpielą niż po niej. Przede wszystkim głodny maluch może nie mieć humoru i może płakać. Poza tym przy jedzeniu dzieci się brudzą, więc niewykluczone, że po zjedzeniu kaszki, smyk znów musiałby trafić do wanienki. Kąpieli nie przygotowuj bezpośrednio po kolacji - najlepiej wyznacz ją na taką porę, by czyściutki i pachnący malec powędrował prosto do łóżeczka.

Plan dnia niemowlęcia: godzina 20:00

Kołysanki i sen
Czas na wyciszenie. Możesz poprzytulać się z dzieckiem, zaśpiewać mu kołysankę, poczytać bajkę na dobranoc. Mały brzdąc nie może chodzić spać o północy. Najlepszą porą jest 20.30 - 21:30. Zadbaj, by w domu było w miarę cicho, wyłącz telewizor, przygaś światła.

Dowiedz się więcej o opiece nad niemowlęciem:


na podstawie tekstu autorstwa Malwiny Maleckiej/Twój Maluszek
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/rok temu
14 podwieczorek? 18.00 kąpiel i od razu do łóżeczka?? 20.00 kołysanki... Kto kąpię niemowle tak długo!? Max 30 min z ubraniem w piżamke... A potem co? 1,5 h w łóżeczku zanim zaśnie? Dużo błędów tutaj... Niemowlę nie jada co godzinę.. Moja ma kąpięl po 19 potem butla i spanie. Przyjdą zeby to coś pozmieniamy...
/rok temu
Niemowlę wykąpane przed kąpielą to ulanie przy kąpieli i manewrowanie po kąpieli tj podczas ubierania. Ponadto o ile starsze dziecko można przebierać i uczyć, że nie chodzi się w dzień w pizamie, to mały niemowlak nie jest prebierany kilka razy na dobę, najczęściej nie ma rozróżnienia na pizamke i strój dzienny, śpiochy to śpiochy i już.
/3 lata temu
Może skorzystam...Mojemu Mikołajkowi przyda się raczej bardziej sprecyzowany plan dnia...