Przystawiasz malucha, a ten zamiast słodko pić mleko, odwraca głowę i popłakuje. Pierwsza myśl – nie jest głodny. Co jednak, jeśli od ostatniego karmienia minęło kilka godzin, a smyk nadal ma problem z ssaniem? Oto najczęstsze przyczyny!
Masz za dużo pokarmu
Jeśli niemowlę ssie łapczywie, pokarm wręcz tryska mu do buzi. A wtedy dziecko się krztusi i nie chce jeść.Nasza rada: przed podaniem piersi odciągnij nieco mleka, by nie wypływało za szybko. Zmień też pozycję na taką, w której główka niemowlaka znajduje się nad piersią.
Dziecko połyka powietrze
I dlatego po kilku łykach czuje się pełne i nie chce jeść więcej.Nasza rada: Zwróć uwagę, jak maluch ssie. Dopilnuj, by miał w ustach sutek ze znaczną częścią otoczki. Karm go częściej, a krócej.
Ma kłopot z brzuszkiem
Gdy niemowlę boli brzuch, ma prawo nie mieć ochoty na jedzenie.Nasza rada: Pomasuj brzuszek dziecka okrężnymi ruchami. Możesz też przyłożyć do niego ciepłą pieluszkę.
Smykowi przeszkadza zapach
Dziecko może odmawiać ssania, gdy zjesz np. czosnek lub cebulę. Albo spryskasz ciało perfumami.Nasza rada: Staraj się nie eksperymentować z dietą, ogranicz stosowanie perfum.
Dziecko ma kłopot z odruchem ssania
Najczęściej stoi za nimi smoczek...Nasza rada: W pierwszych tygodniach życia nie podawaj dziecku uspokajacza. A jeśli musisz je nakarmić odciągniętym pokarmem, najlepiej rób to łyżeczką lub strzykawką.
Zbliża się ząbkowanie
Malucha po prostu bolą dziąsła!Nasza rada: Kilka minut przed karmieniem posmaruj dziąsła dziecka żelem – to uśmierzy ból.
Ma za dużo stresu
Niepokój mamy udziela się dziecku. Stąd niechęć do jedzenia.Nasza rada: Zanim podasz maluchowi pierś, weź kilka głębokich oddechów, usiądź wygodnie i zrelaksuj się.
7 rzeczy, których nie wolno jeść karmiąc piersią!
5 rad, jak odzwyczaić dziecko od karmienia piersią
7 mitów na temat karmienia butelką
napisane na podstawie tekstu Agnieszki Czechowskiej/Pani Domu