Ochraniacz do łóżeczka - potrzebne akcesorium czy niebezpieczny gadżet

Ochraniacz do łóżeczka fot. Adobe Stock
Kołderki, kocyki, ochraniacz do łóżeczka, maskotki czy kokony zwiększają ryzyko SIDS zwłaszcza u starszych niemowląt, które w czasie snu mogą do nich dotrzeć, a nie mają wykształconego odruchu odpychania czy odsłaniania buzi.
Edyta Liebert / 03.12.2019 08:27
Ochraniacz do łóżeczka fot. Adobe Stock

Oczekując narodzin dziecka dekorujemy i wyposażamy jego pokój tak, by maluch czuł się komfortowo. W łóżeczku ląduje często ochraniacz do łóżeczka, poduszki, kocyki i maskotki. Czy słusznie - przeczytaj.

Na skróty:

Ochraniacz do łóżeczka - czy potrzebny

Jeśli spodziewasz się dziecka po raz kolejny wiesz, że wiele popularnych, modnych akcesoriów sprawdza się w niewielkim stopniu, na krótko albo wcale. Jeśli jesteś w ciąży i to twoje pierwsze dziecko, chłoniesz wszelkie informacje i trendy jak gąbka i gubisz się w gąszczu informacji i porad na temat wyprawki dla noworodka i co powinno się w niej znaleźć.

Ochraniacz do łóżeczka jest gadżetem wywołującym spory i dyskusje - czy potrzebny czy bezpieczny, jaki kupić. Każde akcesorium ma za zadanie ułatwić ci życie i powinno być w pełni bezpieczne: ochraniacz do łóżeczka na pewnym etapie może sprawdzić się jako ozdoba, później spełniać swoje docelowe zadanie, ale na początku może być nie przydatne: maluch śpi niekiedy w kokonie z rodzicami, kołysce, dostawce do łóżka i lubi być ciasno spowijany, więc nie ma szans, by uderzał się o szczebelki łóżeczka.

Przez pierwsze miesiące życia ani tobie, ani dziecku nie przyda się ochraniacz do łóżeczka, a wręcz może mu zagrozić. Istnieje realne ryzyko, że ochraniacz do łóżeczka może przyczynić się do śmierci łóżeczkowej, inaczej SIDS (Sudden Infant Death Syndrome).

Ochraniacz do łóżeczka a SIDS

Zespół nagłego zgonu niemowląt (SIDS) jest zwany często zespołem śmierci łóżeczkowej. Jest to zgon niemowlęcia, którego przyczyny nie można wyjaśnić mimo dokładnych poszukiwań, w tym oględzin miejsca zdarzenia, badania autopsyjnego oraz analizy wywiadu medycznego. Według najnowszych badań SIDS wiąże się z czynnikami genetycznymi i nie jest to wydarzenie w pełni akcydentalne. 
 
Niemniej jednak wciąż wskazane jest minimalizowanie zagrożenia wystąpienia śmierci łóżeczkowej poprzez usuwania z łóżeczka dziecka wszystkiego, co nie jest niezbędne: poduszek, kołderek, baldachimów i ochraniaczy do łóżeczek włącznie. Maluchowi zapewnij dostęp do powietrza (nie blokuj go ozdobami, baldachimami itp.) oraz płaski materac, dobrze obleczony prześcieradłem. 
 
Wiele dzieci, u których stwierdzono SIDS, było znalezionych z głową przykrytą pościelą, dlatego że SIDS może być następstwem uduszenia się, zadzierzgnięcia, zakażenia, zatrucia, chorób metabolicznych, arytmii, urazu i innych.
 

Nie jest to zjawisko częste, szacuje się, że dotyczy 0,03% nowonarodzonych dzieci i najczęściej ma miejsce między 1. a 3. miesiącem życia.Jeśli jednak chcesz kupić ochraniacz do łóżeczka sprawdź, jaki najlepiej wybrać. 

Jaki ochraniacz do łóżeczka wybrać

Każde akcesorium tekstylne  dla dziecka powinno mieć certyfikat OEKO-TEX Standard 100 i być wykonane z wysokiej klasy materiału, a jeśli posiada wypełnienie - powinno być ono antyalergiczne. To podstawowe kryteria doboru gadżetów dla dziecka, ale przy wyborze ochraniacza do łóżeczka zwróć uwagę na:

  • Sposób mocowania: czy jest przywiązywane, zaczepiane na rzep od wewnątrz łóżeczka czy na zewnątrz. Wszelkie drobne elementy powinny być ukryte.
  • Konstrukcję. Czy jest stabilna, sztywna, czy raczej miękka i giętka - to stwarza ryzyko, że w nocy może przykryć dziecko i uniemożliwić mu swobodny dostęp do powietrza.
  • Materiał. Modny ochraniacz do łóżeczka warkoczowy jest ciekawym dodatkiem wnętrzarskim, ale może być też największym nosicielem kurzu. Wybieraj ochraniacze do łóżeczka takie, które łatwo prać i pielęgnować. 
  • Objętość. Nie kupuj ochraniacza, który będzie zajmował sporo miejsca w łóżeczku - początkowo wydaje ci się, ze noworodek ma sporo miejsca, ale później będziesz musiała usunąć ochraniacz.
  • Wysokość. Zwróć uwagę, czy np. leżąc w swoim łóżku widzisz dziecko. Nie kupuj ochraniacza na szczebelki, który szczelnie blokuje dostęp do światła. 

Porady dla młodych mam:Jak przygotować kąpiel dla noworodka?Jak dbać o ciemiączko u noworodka?Jak często należy karmić noworodka?

Redakcja poleca

REKLAMA