Ile powinien jeść noworodek fot. Adobe Stock

Ile powinien jeść noworodek - jak często karmić piersią lub butelką

Noworodek w pierwszym dniu życia je ok. 1-1,5 łyżeczki mleka na jedno karmienie i codziennie powiększa się ilość mleka o 10 ml. Trzeciego dnia życia noworodek wypija już 20-30 ml, po 7 dniach 45-70 ml mleka, a gdy maluch kończy miesiąc, zjada 80-150 ml mleka jednorazowo.
Edyta Liebert / 28.01.2021 11:01
Ile powinien jeść noworodek fot. Adobe Stock

Wyliczanie, ile powinien jeść noworodek karmiony piersią, jest w praktyce bezzasadne, bo maluch przystawia się do pierwsi nawet 20 razy na dobę i na początku nie wiesz, czy ssie efektywnie mleko, czy tylko wyrabia nawyk i stymuluje piersi do pracy. Jeśli karmisz dziecko butelką, powinnaś stosować się do ogólnych zasad, jak i ile powinien jeść noworodek. 

Ile powinien jeść noworodek karmiony butelką

Karmienie butelką sprowadza się do określonych porcji mleka, które zaleca często pediatra lub producent. Są to wartości orientacyjne - jeśli maluch wyraża chęć jedzenia większej ilości, należy wsłuchać się w jego potrzeby. Noworodek rodzi się z żołądkiem wielkości małej maliny i należy stopniować ilość podawanego pokarmu. Nie trzeba dziecka przekarmiać - skutkuje to bardzo częstym ulewaniem u niemowlaka.

Z każdym dniem należy zwiększać porcję pokarmu o sugerowane 10 ml. 

  • 1 doba życia - 7-10 ml pokarmu na jedno karmienie,
  • 2 doba życia - 15-20 ml pokarmu na jedno karmienie,
  • 3 doba życia - 20-30 ml pokarmu na jedno karmienie,
  • 7 doba życia dziecka - 45-75 ml pokarmu na jedno karmienie,
  • w wieku od 3 tygodni do 2 miesięcy - 100-150 ml podczas jednego karmienia,
  • w wieku 3 miesięcy - ok. 150-180 ml na jedno karmienie. 

Ważne: Karmienie to chwile, kiedy dziecko powinno czuć się bezpiecznie, niezależnie od tego, czy jest karmione piersią czy butelką. Każdy rodzic lub osoba karmiąca powinna zapewnić mu uczucie bliskości i ciepła. Nie popędzaj dziecka - niekiedy zje porcję pokarmu w 20 minut, a niekiedy potrzebuje na zmianę przysypiać i jeść - może to zająć też 2 godziny. 

Ile je noworodek karmiony piersią

Na pytanie, ile powinien jeść noworodek karmiony piersią, odpowiedź jest całkiem oczywista: tyle, ile potrzebuje i tyle, ile prosi: może to być 10, 15, a nawet 20 razy w ciągu doby w malutkich ilościach. Karmienie piersią to nie tylko czynność fizjologicznie konieczna, lecz także emocjonalna.

Trudno ocenić, ile dziecko karmione piersią je mleka, można sugerować się jedynie orientacyjnymi normami. W przypadku maluchów karmionych naturalnie istotne jest, czy dziecko przybiera na masie. Jest to wyznacznik prawidłowego karmienia, porcji i zaspokajania potrzeb noworodka. Konieczne jest porównywanie wyników malucha z tabelą wzrostu i wagi dziecka