Jedne zabawki są dla niemowlaka, inne dla roczniaka, a jeszcze inne dla kilkulatka. Ale są też takie, które ucieszą dziecko w każdym wieku i można się nimi bawić na sto różnych sposobów.
1. Ukochane piłki
Małe i te całkiem duże. Pluszowe i nadmuchiwane. Kolorowe, z nadrukami bajkowych postaci... Wszystkie przyniosą maluchowi mnóstwo frajdy.6 miesięcy Choć bobas jest jeszcze bardzo mały, potrafi robić z piłką mnóstwo bardzo ciekawych rzeczy: przede wszystkim uważnie się jej przypatruje, a poza tym: miętosi ją w łapkach, poklepuje, ogląda, gryzie, oblizuje, obwąchuje.
12 miesięcy Roczne dziecko siedząc na podłodze, potrafi toczyć piłkę w twoją stronę i cieszy się, gdy popchnięta przez ciebie wraca do niego z powrotem. Może nawet próbować nią rzucać, ale na posłanie jej do celu czy w ogóle w jakimś konkretnym kierunku jest jeszcze troszkę za wcześnie.
18 miesięcy Potrafi rzucić piłkę w twoim kierunku i sprawia mu to wielką frajdę.
2 lata Tadaaam! Przyszły Ronaldo potrafi już kopać piłkę (choć nie zawsze na razie trafia nóżką w cel).
2. Drewniane klocki
W sklepach znajdziesz ich całe mnóstwo. Zabawa nimi rozwija wiele umiejętności twojego maluszka.7. miesiąc Potrafi chwycić dwa klocki naraz (każdy jedną ręką), obracać je w dłoni, przekładać z rączki do rączki (czasem robi to, pomagając sobie… buzią, która jest przystankiem pośrednim).
12 miesięcy Dobrze już wie (i to od jakiegoś czasu), że klocki świetnie nadają się do robienia hałasu. Z pasją nimi postukuje, lubi też nimi rzucać i wkładać je do pojemników. Uwielbia burzyć zamki i wieże, które mu budujesz.
18 miesięcy Półtoraroczne dziecko potrafi już zbudować wieżę z dwóch, trzech klocków, trzeba jednak pokazać mu, jak się za to zabrać.
2 lata Budowanie dzielnemu dwulatkowi idzie coraz lepiej. Taki smyk potrafi ustawić wieżę z czterech, a czasem nawet siedmiu klocków. Wrzuca też klocki o różnych kształtach do odpowiednich otworów.
3. Pluszaki i lale
Są doskonałym przyjacielem każdego maluszka.6 miesięcy Twój smyk uwielbia pluszaki… żuć.
12 miesięcy Malec może się już bawić z tobą i lalą w „Pokaż oczko, pokaż nosek”, bo potrafi już dostrzegać szczegóły. Potrafi podać ci pluszaka, wziąć go od ciebie. No i zaczyna go lubić: nosi go, przytula, śpi z nim.
18 miesięcy Potrafi już bawić się w naśladowanie dźwięków wydawanych przez zwierzątka.
2 lata Karmi misia, tuli go do snu, okrywa kołderką, słowem: naśladuje czynności, które
4. Układanki i łamigłówki
Wszelkiego rodzaju układanki ćwiczą pamięć, koordynację rączek.6 miesięcy Półroczne niemowlęta traktują elementy układanki jak wszystkie inne przedmioty: przede wszystkim wkładają je do buzi, oglądają itd.
12 miesięcy Rocznemu brzdącowi możesz już kupić separator i jednoelementową drewnianą układankę, np. figurę, którą trzeba trafić w otworek o odpowiednim kształcie.
18 miesięcy Dziecko w tym wieku koncentruje się przede wszystkim na kształcie a nie obrazku, dlatego warto mu kupować układanki z prostymi figurami takimi jak koło, kwadrat czy trójkąt.
2 lata Zwróć malcowi uwagę na obrazek. W drugiej połowie roku może umieć dopasować je do siebie
5. Instrumenty
Dzieci uwielbiają zabawki, które wydają różne dźwięki. Chętnie będą grać, a także słuchać melodii.6 miesięcy Bobas w tym wieku lubi słuchać muzyki i odwraca głowę w stronę źródła dźwięku. W drugiej połowie pierwszego roku koncentruje się na cichych dźwiękach, szelestach, trzaskach. Może już samodzielnie „grać” – potrząsać grzechotką, dzwoneczkiem.
12 miesięcy Uwielbia hałasować: walić w bębenek, garnki, miski, pokrywki. I sprawia mu to ogromną radość.
18 miesięcy Może potrząsać tamburynem, uderzać w bębenek, klaskać, ale trudno mu zachować rytm.
2 lata Mała rączka jest już na tyle sprawna, że może trafić pałeczką w cymbałki. Warto pokazać smykowi różne instrumenty: pianinko, gitarę, talerze, grzechotki, marakasy.
napisane na podstawie tekstu Malwiny Małeckiej, opublikowanego w magazynie Twój Maluszek