POLECAMY

Kiedy dziecko może pić mleko krowie?

Podstawowe pytania to: kiedy dziecko może rozpocząć picie mleka krowiego, w jaki sposób wprowadzać je do diety dziecka, co robić, gdy wystąpi jakaś reakcja malca, np. biegunka, wysypka lub wymioty i czy warto mieszać mleko krowie z mlekiem kobiecym bądź zmodyfikowanym?
Kiedy dziecko może pić mleko krowie?

Mleko - napój dużych dzieciaków

Po ukończeniu przez dziecko roku życia niektórzy pediatrzy zalecają przejście z mleka matki czy modyfikowanego na mleko krowie. Rób to jednak powoli i ostrożnie, tak jak z każdym nowym rodzajem pożywienia, aby dostrzec ewentualną niewłaściwą reakcję dziecka.

Zobacz też: Jak uzupełniać dietę niemowlaka?

Jak zacząć?

Zacznij od podania mleka pełnotłustego rano. Po kilku dniach, do tygodnia (w zależności od wrażliwości dziecka), jeśli nie pojawi się jakaś reakcja — biegunka, wysypka, wymioty — możesz podać mu mleko także po południu i w końcu wieczorem.

Niektórzy rodzice, wprowadzając mleko krowie, najpierw mieszają je z pokarmem kobiecym albo z mlekiem modyfikowanym. Jestem temu przeciwna, ponieważ zmienia się wtedy skład mleka kobiecego czy modyfikowanego. Jeśli dziecko zareaguje źle, skąd będziesz wiedziała, czy to reakcja na mleko krowie, czy na dziwną mieszankę?

Zobacz też: Ryby w diecie niemowlęcia

Fragment pochodzi z książki „Zaklinaczka dzieci. Jak rozwiązywać problemy wychowawcze?” Tracy Hogg i Melindy Blau (Wydawnictwo Helion, 2007). Publikacja za wiedzą wydawcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)