Andrzejki w przedszkolu można spędzić naprawdę magicznie. Gotowe pomysły na zabawy andrzejkowe dla małych i dużych

andrzejki w przedszkolu fot. Adobe Stock, npls
Jak spędzić andrzejki w przedszkolu? Postaw na ciekawe zabawy, które angażują maluchy nie tylko intelektualnie, ale także ruchowo. Sprawdzi się klasyczne przelewanie wosku przez dziurkę od klucza, łapanie jabłek czy wróżenie z kart. Możesz zdecydować się także na magiczny bal przebierańców. Jak zorganizować andrzejki w przedszkolu?
/ 21.10.2023 05:17
andrzejki w przedszkolu fot. Adobe Stock, npls

Andrzejki obchodzone w ostatni wieczór listopada to świetna okazja do spędzenia magicznego czasu w przedszkolu. W ten dzień możesz zorganizować w przedszkolu czy szkole mnóstwo ciekawych zabaw oraz pysznego poczęstunku. Co można zaproponować maluchom, aby świetnie bawiły się w andrzejkowy dzień?

Spis treści:

  1. Andrzejki w przedszkolu: zabawy
  2. Andrzejki w przedszkolu: bal przebierańców
  3. Andrzejki w przedszkolu: scenariusz

Andrzejki w przedszkolu: zabawy

Istnieje wiele zabaw andrzejkowych dla małych i dużych, które możesz wykorzystać w przedszkolu i szkole. Pamiętaj, aby wszelkie wróżby wykorzystujące świece przeprowadzać ostrożnie. Andrzejki w przedszkolu warto zacząć od przelewania wosku przez dziurkę od klucza. To jedna z najstarszych wróżb, które przetrwały do dziś i są popularne zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

Wróżba jest bardzo prosta do wykonania, a jednocześnie jest dla dzieci prawdziwą atrakcją i angażuje je do kreatywnego myślenia, pobudzając wyobraźnię. Przelej wosk przez dziurkę od klucza prosto do naczynia z wodą, a następnie podnieś uzyskany kształt i postaw pod lampką tak, aby rzucił cień na ścianę. Teraz wspólnie z maluchami spróbujcie zgadnąć, co przedstawia cień. Jeśli grupa maluchów jest niewielka, możesz zrobić taką wróżbę dla każdego z nich.

Istnieje także wiele innych zabaw i wróżb andrzejkowych, które możesz zrobić w przedszkolu i szkole. Maluchy zawsze chętnie angażują się w zabawy ruchowe, dlatego postaw na konkurs jedzenia jabłek. Owoce musisz zawiesić na sznurku, a następnie zaproponować dzieciom zawody w zjedzeniu ich w jak najkrótszym czasie bez użycia rąk.

Świetnym pomysłem jest także wróżenie imienia przyszłej sympatii. Z kartki wytnij serce, a następnie na jednej stronie napisz imiona chłopców, a na drugiej - dziewczynek. Powinny być to imiona różnorodne, nie tylko należące do maluchów z grupy. Następnie serce odpowiednią stroną przyczep do poduszki. Teraz dziewczynki muszą z zamkniętymi oczami wbić igłę w stronę z męskimi imionami i odwrotnie. Imię, które przebiją, należą do przyszłej sympatii.

andrzejki w przedszkolu zabawy

fot. Andrzejki w przedszkolu: wróżby dla dzieci/Adobe Stock, yaroslav1986

Andrzejki w przedszkolu: bal przebierańców

Ciekawym pomysłem na spędzenie z maluchami andrzejek w przedszkolu jest zorganizowanie magicznego balu przebierańców. Bo kto powiedział, że tylko w Halloween można się przebierać? Niech maluchy przygotują kostiumy wróżek, czarnoksiężników i wspólnie spędźcie ciekawy dzień na wróżeniu oraz zabawach.

Strój na andrzejki nie musi być wcale skomplikowany. Do czarnych lub fioletowych ubrań wystarczy dodać pelerynę lub strzelistą czapkę wiedźmy i gotowe! Oczywiście jako opiekun też musisz się wystroić - jako gospodarz tej imprezy musisz być naprawdę przekonującą czarownicą!

Andrzejki w przedszkolu: scenariusz

Jak zorganizować zabawę andrzejkową w przedszkolu? Zacznijcie od wspólnego zastanowienia się nad tym, skąd w ogóle wzięło się obchodzenie tego dnia, a następnie wspólnie stwórzcie listę najpopularniejszych andrzejkowych zabaw - maluchy na pewno znają niektóre z opowieści rodziców, dziadków lub nawet rówieśników.

Następnie zorganizuj wróżenie z kart. Wcześniej wytnij wróżby z papieru albo wydrukuj gotowe karty i wpisz na nich hasła. Niech to będzie coś prostego, np. "spotka cię dziś coś miłego" albo "w tym tygodniu poznasz nowego znajomego". Każdemu z dzieci wywróż coś innego, wcielając się w swoją rolę najlepiej, jak umiesz.

Pamiętaj także o poczęstunku na słodko i słono. Po posiłku zróbcie sobie chwilę przerwy (możecie w tym czasie obejrzeć coś o andrzejkach np. na rzutniku), a potem niech przyjdzie czas na wróżby i zabawy. Tak zorganizowane andrzejki na pewno spodobają się maluchom.

andrzejki w przedszkolu scenariusz

fot. Wróżby andrzejkowe w przedszkolu/Adobe Stock, New Africa

Czytaj także:
Co się robi w andrzejki?
Przekąski andrzejkowe
Oryginalne zaproszenie na andrzejki

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA