W pierwszej połowie 2024 roku najpopularniejszymi imionami są Maja i Nikodem.
Spis treści:
- Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek
- Najpopularniejsze imiona dla chłopców
- Najrzadziej nadawane imiona
- Jakie imię można nadać dziecku?
Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek
Najbardziej popularnym imieniem dla dziewczynki okazało się imię Maja – 2309 dzieci. Na drugim miejscu znalazła się Zofia – 2252 dzieci, a na trzecim Zuzanna – 1974 dzieci.
Ministerstwo Cyfryzacji zwróciło uwagę, że coraz popularniejszym imieniem staje się Iga (1183), która zajmuje 14. miejsce wśród imion dla dziewczynek. Oceniono, że może się to wiązać z sukcesami, które odnosi tenisistka Iga Świątek.
Z kolei najpopularniejsze drugie imiona to: Maria (2323), Anna (1598) i Zofia (925).
Najpopularniejsze imiona dla chłopców
Najczęściej rodzice dawali synowi na imię Nikodem – takie imię nosi 3075 dzieci urodzonych w pierwszym półroczu 2024. Popularnością cieszyło się również imię Jan, które otrzymało 2584 dzieci. Na trzecim miejscu znalazł się Aleksander – 2549 dzieci.
Na drugie imię dla chłopca najczęściej wybierano imię: Jan (1982), Piotr (1067) i Józef.
Najrzadziej nadawane imiona
Do najrzadziej nadawanych imion żeńskich należą m.in. Walentyna, Zuey, Odwa, Grażyna i Poliana. Niewielu rodziców i opiekunów decyduje się nadać synowi imię: Muaz, Ayan czy Alessandro.
Jakie imię można nadać dziecku?
Zgodnie z ar. 59 ustawy z 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego osoba zgłaszająca urodzenie dziecka ma obowiązek złożenia oświadczenia o wyborze nie więcej niż dwóch imion dla dziecka.
Wybrane imiona nie mogą być w formie zdrobniałej i mieć charakteru nieprzyzwoitego lub ośmieszającego. Można nadać dziecku imię obce niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców.
Czytaj także:
Imię do chrztu: czy można ochrzcić dziecko imieniem uznanym za nieświęte?
„W szkole wszyscy wyśmiewali moje imię. Wstydziłam się go, ale rodziców to nie interesowało, cierpiałam przez ich fanaberię”
Kolor oczu u dziecka zazwyczaj jest jasny, dopiero z czasem przybiera barwę "docelową". Kiedy to się dzieje i dlaczego?