Jak nazwać dziecko? Takie były najpopularniejsze imiona dla dzieci w I połowie 2024 roku

Jak nazwać dziecko? fot. Adobe Stock,wwojtas
Osoby, które zostaną rodzicami zastanawiają się, jak nazwać swoje dziecko. Jakie imiona dla dzieci wybieramy najczęściej? Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało ranking najczęściej nadawanych imion w pierwszej połowie 2024 roku. Jakie powinno być imię dla dziecka? Jakie były najpopularniejsze nadawane imiona?
/ 09.08.2024 14:49
Jak nazwać dziecko? fot. Adobe Stock,wwojtas

W pierwszej połowie 2024 roku najpopularniejszymi imionami są Maja i Nikodem.

Spis treści:

  1. Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek
  2. Najpopularniejsze imiona dla chłopców
  3. Najrzadziej nadawane imiona
  4. Jakie imię można nadać dziecku?

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek

Najbardziej popularnym imieniem dla dziewczynki okazało się imię Maja – 2309 dzieci. Na drugim miejscu znalazła się Zofia – 2252 dzieci, a na trzecim Zuzanna – 1974 dzieci.

Ministerstwo Cyfryzacji zwróciło uwagę, że coraz popularniejszym imieniem staje się Iga (1183), która zajmuje 14. miejsce wśród imion dla dziewczynek. Oceniono, że może się to wiązać z sukcesami, które odnosi tenisistka Iga Świątek.

Z kolei najpopularniejsze drugie imiona to: Maria (2323), Anna (1598) i Zofia (925).

Najpopularniejsze imiona dla chłopców

Najczęściej rodzice dawali synowi na imię Nikodem – takie imię nosi 3075 dzieci urodzonych w pierwszym półroczu 2024. Popularnością cieszyło się również imię Jan, które otrzymało 2584 dzieci. Na trzecim miejscu znalazł się Aleksander – 2549 dzieci.

Na drugie imię dla chłopca najczęściej wybierano imię: Jan (1982), Piotr (1067) i Józef.

Najrzadziej nadawane imiona

Do najrzadziej nadawanych imion żeńskich należą m.in. Walentyna, Zuey, Odwa, Grażyna i Poliana. Niewielu rodziców i opiekunów decyduje się nadać synowi imię: Muaz, Ayan czy Alessandro.

Jakie imię można nadać dziecku?

Zgodnie z ar. 59 ustawy z 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego osoba zgłaszająca urodzenie dziecka ma obowiązek złożenia oświadczenia o wyborze nie więcej niż dwóch imion dla dziecka.

Wybrane imiona nie mogą być w formie zdrobniałej i mieć charakteru nieprzyzwoitego lub ośmieszającego. Można nadać dziecku imię obce niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców.

Czytaj także:
Imię do chrztu: czy można ochrzcić dziecko imieniem uznanym za nieświęte?
„W szkole wszyscy wyśmiewali moje imię. Wstydziłam się go, ale rodziców to nie interesowało, cierpiałam przez ich fanaberię”
Kolor oczu u dziecka zazwyczaj jest jasny, dopiero z czasem przybiera barwę "docelową". Kiedy to się dzieje i dlaczego?

 

 

Redakcja poleca

REKLAMA