Dokonując wyboru należy zwrócić uwagę na położenie przedszkola, a dokładniej czy znajduje się ono w pobliżu domu lub miejsca pracy jednego z rodziców - to w przyszłości będzie sporym udogodnieniem. Dobrze jest sprawdzić warunki, w jakich nasze dziecko będzie spędzało de facto większość dnia. Szczególną uwagę należy zwrócić uwagę na placówki, które nie mają w swej nazwie przedszkola.
Nauczycielka przedszkolna - zwróć uwagę na kadrę przy wyborze przedszkola
To od niej w dużej mierze zależy jak nasze dziecko będzie się czuło w tej nowej, dosyć niekomfortowej sytuacji. Powinna być miła, ciepła i wzbudzająca sympatię, ale z drugiej strony także stanowcza. Serdeczność i umiejętne podejście do dziecka sprawi, że nasza pociecha szybciej zaaklimatyzuje się w nowej sytuacji i nie będzie sprawiała problemów wychowawczych. W dokonaniu właściwego wyboru pomoże nam bezpośrednia rozmowa z potencjalną wychowawczynią.
Należy również zwrócić uwagę na kwalifikacje nauczycielek przedszkolnych- najlepiej, żeby miały wykształcenie wyższe pedagogiczne i posiadały doświadczenie zawodowe. Wiele przedszkoli prowadzi swoje własne strony internetowe, w których możemy znaleźć wszystkie potrzebne informacje na temat kadry- profile i kompetencje wychowawców.
Oferta edukacyjna - najważniejsze przy wyborze przedszkola dla dziecka!
Ważne jest, aby czas, który nasze dziecko spędza w przedszkolu nie był czasem straconym. Niektóre przedszkola oferują szeroką gamę zajęć dodatkowych np.: języki obce, rytmika, pływanie, taniec, które rozwijają zdolności umysłowe i motoryczne dziecka oraz pogłębiają jego zainteresowania. Istnieją również profilowane placówki, które ukierunkowują malucha w określonej dziedzinie: muzycznie, artystycznie lub językowo.
W tego typu przedszkolach kładzie się nacisk na kształtowanie zdolności, rozwój osobowości i otwartości dziecka wobec innych. Jednak pamiętajmy, aby nie popadać w skrajność.
Nasza pociecha nie może być przytłoczona nadmiarem zajęć, bo wtedy dziecko straci przyjemność z uczęszczania na nie. Dzieciństwo to przede wszystkim okres zabawy i radości, na intensywną naukę przyjdzie jeszcze czas.
Opłaty- to każdy rodzic musi wiedzieć wybierając przedszkole dla dziecka
Warto zebrać informacje o wszystkich płatnościach, które będziemy musieli pokryć w przyszłości, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Do tych opłat nie należy tylko czesne, ale również: koszty wyżywienia, ubezpieczenie, komitet rodzicielski czy opłaty za zajęcia dodatkowe. Pod tym względem przedszkola są silnie zróżnicowane, więc warto poświęcić trochę czasu, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę. I tak przykładowo porównując ceny w dwóch warszawskich przedszkolach: „Zielona ciuchcia” i „Koala” różnica w wysokości czesnego wynosi ponad 300 złotych na korzyść tego pierwszego.
Polecamy też: Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika
Na zakończenie garść praktycznych porad, dzięki którym wybór przedszkola stanie się łatwiejszy:
• Napisz listę przedszkoli znajdujących się w Twojej okolicy;
• Zbierz jak najwięcej informacji o placówkach, które Cię interesują (godną polecenia stroną internetową jest www.dobre-przedszkole.pl, gdzie znajduje się ranking najlepszych przedszkoli i żłobków);
• Przeprowadź wywiad z dyrektorami przedszkoli, nauczycielkami i ze znajomymi; odwiedź strony internetowe, fora dyskusyjne;
• Wybierz się sam do interesujących Cię przedszkoli i oceń poszczególne z nich pod kątem wyposażenia, kwalifikacji personelu i przyjazności;
• Podejmij przemyślaną decyzję;
• Złóż kartę zgłoszeniową do przedszkola (w państwowych placówkach ostateczny termin składania dokumentów kończy się w marcu lub kwietniu!).
W gorączce zbierania informacji, poszukiwań idealnego przedszkola nie można zapomnieć o najważniejszym mianowicie o wsparciu, którego nasza pociecha w tym momencie życia od nas oczekuje. Powinniśmy zrobić wszystko, aby jak najbardziej ułatwić ten trudny start dziecka na drodze ku większej samodzielności!
Polecamy też: Zaproś maleństwo do bezpiecznego domu