Wspominam o tym programie, ponieważ realizował wiele ważnych, z punktu widzenia potrzeb i rozwoju przedszkolaka, celów. Archiwalne odcinki „Domowego Przedszkola” mogą być świetną podpowiedzią dla wychowawców przedszkolnych, jak również dla rodziców. Poniżej prezentuje kilka elementów, które były częściami programu, a których obecność w programie przedszkolnym świadczy o jego wysokim poziomie.
Zachowania w przedszkolu
Nauczycieli przedszkola zwykło się nazywać wychowawcami, ponieważ główne cele przedszkola koncentrują się wokół wychowania i zapewnienia dziecku opieki – edukacja schodzi t na drugi, aczkolwiek również ważny plan. Dlatego też dobre przedszkole poznasz po tym, że wychowawca analizuje z dziećmi przykłady dobrych i złych zachowań bohaterów bajek, opowiadań i wierszy.
Mądry wychowawca to taki, który uczy maluchy radzić sobie ze złością, odgania lęki, wprowadza w świat moralności – pokazuje zachowania, które nie zawsze można określić w kategoriach dobre – złe. Elementem wychowania przedszkolnego jest również wprowadzanie dzieci do świata kultury. W cykl zajęć powinny być wplecione święta narodowe i religijne, jak również przypominanie dzieciom o nadchodzącym dniu matki, ojca, babci, dziadka, dziecka.
W przedszkolu dzieci poznają tradycje, wymieniają własne doświadczenia związane ze spędzaniem świąt. Jest to również dobry moment do ukazania dzieciom odmienności w sposobie świętowania – każda niemalże rodzina ma swoje własne rytuały, które nieco różnią się od celebrowanych przez inne osoby.
Mały artysta
W przedszkolu ważne jest, by dzieci poznały różne formy twórczego wyrazu: śpiew, pląsy (taniec), różne odmiany teatru i sztuk plastycznych. Każdy z pewnością znajdzie coś, co sprawia mu przyjemność.
Dobre przedszkole to takie, w którym króluje różnorodność form wyrazu artystycznego – nie musi być to poziom szkoły plastycznej, czy muzycznej. Wystarczy, że dzieci często uczą się nowych piosenek, wierszy, doskonalą warsztat plastyczny – lepią, rysują, malują, wycinają, przyklejają, biorą udział w przedstawieniach.
Polecamy: Dżdżowniczka Pola
Ten ciekawy świat przedszkola
Program telewizyjny miał tę przewagę nad zwykłym przedszkolem, że brało w nim udział kilkoro dzieci, a zajęcia prowadziły równe osoby. Poza tym z dziesięciorgiem dzieci można było zwiedzać różne zakłady produkcyjne i poznawać zawody – co tydzień inny, podróżować po Polsce i poznawać miasta, zwiedzać zamki, ogrody zoologiczne.
W zwykłym przedszkolu taka ilość wycieczek jest niemożliwa do zrealizowania. Jednak dobry wychowawca i z tym sobie poradzi.
Można wykorzystać chociażby programy telewizyjne, albumy, książki, zdjęcia, by przenieść dzieci w głąb puszczy, zabrać na wycieczkę po dnie oceanu, zwiedzić zamek królewski. Nieodzowne są tu również własne wspomnienia dzieci, które razem z rodzicami odwiedzają różne ciekawe miejsca.
Nauka w przedszkolu
Co prawda jest ona na drugim planie, ale jest to bardzo ważny drugi plan. Dzieci w dobrym przedszkolu będą uczyły się obserwować przyrodę, będą odkrywały tajemnice ważenia, mierzenia, doświadczą sytuacji kupowania i sprzedawania. Nauczą się również utrzymywać porządek, dbać o zdrowie, dobrze się odżywiać. Dobry wychowawca przedszkolny wie, że dla ciekawskich przedszkolaków wszystko jest ważne, a ich chęć nauki nigdy nie będzie już tak duża – dlatego postara się przekazać dzieciom jak najwięcej wiedzy o otaczającym je świecie.
Czytaj także: Sposoby na naukę