Jak zrobić skwarki? Z naszym przepisem będą idealnie chrupiące

jak zrobić skwarki fot. Adobe Stock
Skwarki trzeba smażyć na średnim ogniu. Na dużym szybko się przypalą, a na małym nie osiągną pożądanej konsystencji. Jeśli chcesz zrobić skwarki, które będą naprawdę chrupiące, pamiętaj aby ich nie mieszać.
/ 05.10.2020 04:56
jak zrobić skwarki fot. Adobe Stock

Skwarki przydają się np. do pierogów, kapusty, jako dodatek do żurku (wtedy trzeba je dodawać tuż przed podaniem, bezpośrednio na talerz, inaczej zrobią się gumowate), a nawet do zielonej sałaty z jajkiem na twardo. Skwarki można przygotować ze słoniny, ale także z tłustego boczku.

Przepis na chrupiące skwarki

Jak zrobić skwarki? Wystarczy słoninę lub boczek pokroić w dużą kostkę i wrzucić na patelnię. Nie trzeba wylewać dodatkowo żadnego tłuszczu, ponieważ tłuszcz ze słoniny czy boczku szybko się wytopi.

Aby skwarki były chrupiące - nie mieszaj ich. To bardzo ważne, ponieważ podczas mieszania uwalnia się woda i skwarki będą gumowate. Gdy tłuszcz już się znacząco wytopi, wystarczy nieco potrząsnąć patelnią, a skwarki zmienią układ i zaczną się rumienić z innej strony.

Skwarki trzeba smażyć na średnim ogniu - duży przypala, mały nie utrzymuje wysokiej temperatury. Im dłużej wytapiasz tłuszcz, tym skwarki robią się mniejsze, bardziej złociste i chrupkie. To wcale nie jest ich wadą - obsmażone z zewnątrz, zaś w środku mięciutkie, też są pyszne. Skwarki z boczku wymagają krótszego czasu obróbki, żeby mięso w nich zawarte się nie przypaliło.

Pamiętaj! Tłuszcz wytopiony ze skwarków jest bardzo gorący. Jeśli chcesz go wylać, poczekaj aż zrobi się przynajmniej letni, inaczej odpływ w zlewie i rury mogą ucierpieć. Skwarki wybieraj z patelni łyżką cedzakową, chyba że zależy ci na zachowaniu płynnego tłuszczu na tzw. okrasę - np. do polania pierogów.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 04.07.2010

Skwarki z pewnością przydadzą się do tych przepisów:

Żurek na maślance - przepis idealny na Wielkanoc
Żurek na maślance - przepis idealny na Wielkanoc
Żurek na maślance wzbogać dodatkiem boczku i białej kiełbasy, a także chrzanu i śmietanki. Ta kombinacja smaków to wielkanocny klasyk.
Żurek z ziemniakami i kiełbasą - prosty przepis
Żurek z ziemniakami i kiełbasą - prosty przepis
Żurek z ziemniakami i kiełbasą to tradycyjna polska zupa. Podaje się go z jajkami ugotowanymi na twardo. Dowiedz się, jak zrobić klasyczny żurek na zakwasie.
Pierogi z soczewicą. Pyszna alternatywa dla mięsnego farszu
Pierogi z soczewicą. Pyszna alternatywa dla mięsnego farszu
Pierogi z soczewicą są sycące i zdrowe. Skup się na tym, aby ciasto było elastyczne i nie za grube - wymaga to więcej czasu, ale satysfakcja gwarantowana. Z podanych składników powinnaś otrzymać ok. 30 sztuk.
Pierogi z kapustą i grzybami -  najlepszy przepis
Pierogi z kapustą i grzybami - najlepszy przepis
Pierogi z kapustą i grzybami powinny mieć elastyczne, cienkie ciasto i aromatycznych farsz. Ich przygotowanie zajmie ci około 120 minut.
Pierogi z kaszą i serem - przepis składniki i przygotowanie
Pierogi z kaszą i serem - przepis składniki i przygotowanie
Szukasz pomysłu na pyszne pierogi? Wypróbuj te z kaszą i serem!
Pierogi z kaszą gryczaną i marchewką
Pierogi z kaszą gryczaną i marchewką
Pyszne, lekkie, wegetariańskie pierogi!

Redakcja poleca

REKLAMA