Nie musisz kupować gotowych barwników, a możesz wykorzystać naturalne barwniki do lukru i stworzyć kolorowy lukier do ciastek, pierniczków, ciast i pączków.
Naturalne barwniki do lukru
Dzięki owocom i warzywom możesz uzyskać kolorowy lukier w kilka chwil. By uzyskać niebieski lukier, zielony lub różowy, wystarczy np. sok z jagód, szpinaku czy malin. Warto mieć też na podorędziu sproszkowane owoce i warzywa liofilizowane lub np. spirulinę, która nie dość, że jest bardzo zdrowa, to nadaje soczystego, zielonego koloru lukrowi.
Barwniki płynne użyte w nadmiarze mogą zmieniać konsystencję lukru. Dodając naturalne barwniki w postaci soków, unikasz dodatkowej chemii. Jeśli nie wiesz jak zrobić lukier, skorzystaj z naszego przepisu na lukier, a następnie dowiedz się, jak go zabarwić bez sztucznych barwników.
- Różowy lukier. Aby zabarwić lukier na różowo, zamiast wody użyj soku malinowego. Pamiętaj: im więcej soku dodasz, tym lukier będzie ciemniejszy.
- Zielony lukier. Pomysł może wydać ci się niedorzeczny, ale zamiast wody, dodaj sok z liści szpinaku. Sok nie sprawi, że lukier będzie niesmaczny - ilość cukru doskonale tłumi smak szpinaku.
- Pomarańczowy lukier. Domowy sposób na uzyskanie pomarańczowego lukru jest banalnie prosty – wodę zastąp sokiem pomarańczowym lub marchwiowym.
- Niebieski lukier. Wodę w przepisie na lukier, zastąp sokiem z jagód.
- Żółty lukier. Do przygotowania lukru w kolorze żółtym, wykorzystaj sok brzoskwiniowy.
- Czerwony lukier. Aby uzyskać lukier w kolorze czerwonym – zamiast wody dodaj sok porzeczkowy lub żurawinowy. Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na gotowe barwniki pamiętaj, aby dawkować je rozważnie. Jedna kropla koncentratu zmieni barwę lukru.
fot. Adobe Stock
Artykuł na podstawie tekstu redakcyjnego. Pierwotnie opublikowany 24.02.2014.
Zobacz też: Kruche ciasteczka idealne do lukrowania - proste i szybkiePrzepis na ciasteczka pierniczkowe idealne do lukrowania12 potraw wigilijnych i przysmaków - zobacz listę przepisów