Z tłuszczu z patelni możesz przygotować aromatyczny sos do mięsa.

Jak upiec karkówkę?

Mięso z karkówki jest bardzo miękkie, soczyste i wygodnie się kroi, a ponadto ma wspaniały smak. Dlatego pieczona karkówka to absolutna klasyka polskiej kuchni.
/ 07.09.2010 10:56
 Z tłuszczu z patelni możesz przygotować aromatyczny sos do mięsa.

Można ją podawać do obiadu – w sosie lub w kminku – można też podawać na zimno: karkówka może być wyjątkowo wdzięcznym przykładem prostych, domowych wędlin.

Jej przygotowanie jest bardzo proste – wystarczy mięso natrzeć solą, zmiażdżonym czosnkiem i ewentualnie sosem worcestershire. Na końcu obsypujemy kminkiem. Następnie szczelnie owijamy karkówkę folią aluminiową i wkładamy do rozgrzanego do 200 stopni Celsjusza piekarnika.

Czas pieczenia zależy od wielkości mięsa – można przyjąć, że kilogram mięsa piecze się przez godzinę. Drugim, bardzo wygodnym sposobem jest używanie termometru do pieczonych mięs – gdy karkówka osiągnie wewnątrz temperaturę 160 stopni, jest gotowa. 

Zobacz także: Czy wiesz jak przyrządzić karkówkę po karkonosku?

Uwaga: po wyjęciu mięsa z piekarnika, nie odwijajmy go od razu z folii – odczekajmy ok. 5-7 minut, aby soki z powrotem wróciły między włókna. Folia też będzie trzymać temperaturę, podczas gdy ty będziesz nakładać na talerze lub półmiski ziemniaczki i surówkę.

Jeśli planujesz podawać karkówkę na zimno – pozostaw ją w folii aluminiowej aż do wystygnięcia, a następnie wstaw do lodówki. Gdy zawarte w niej soki i tłuszcze zestalą się pod wpływem chłodu, karkówka będzie się bardzo wygodnie kroiła. Ale używaj ostrego noża bez ząbków, chyba że zamiast plastrów mięsa lubisz mięsne frędzelki.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (12)
/01.10.2017 10:51
folia aluminiowa? naprawdę?! no, proszę... nawet nie chcę tego komentować, bo wszyscy wiedzą, o co chodzi... Jeżeli nie pieczesz w szkle żaroodpornym, to użyj papieru do pieczenia, wiadomo.
/26.12.2016 08:52
jakie 160 stopni w srodku miesa? muszi byc 78 stopni w srodku i jest gotowa, piecze sie 1kg miesa przez godzine wieksze karkowki odpowiednio dluzej
/22.12.2013 21:05
mięso takie jak karczek nie powinno miec w srodku wiecej niz 70 stopni! ktos tu chyba popelnil powazny bląd!
POKAŻ KOMENTARZE (9)