Jak ugotować marchewkę? Jeśli chcesz, żeby była idealnie miękka, gotuj ją około 15 minut. Jeśli chcesz, aby pozostała nieco bardziej jędrna, skróć czas do 10 minut.
Jak ugotować marchewkę? Wszystko zależy od tego, jaką miękkość warzywa chcesz uzyskać. Jeśli chcesz, by marchew była miękka jak ziemniak, gotuj ją w osolonym wrzątku przez 15 minut. Jeśli chcesz by była chrupka, skróć czas o połowę.
Jak ugotować marchewkę?
Młode marchewki gotuj w całości, w osolonym wrzątku nie dłużej niż 10 minut (nie obieraj ich, w skórce jest najwięcej witamin!). Większe okazy pozbaw skórki i pokrój na 4 lub więcej części, a dopiero potem wrzuć do gotującej się wody. Wyjmij, gdy staną się odpowiednio miękkie. Zahartuj zimną wodą.
Ile gotować marchewkę, aby łatwo ją było przekroić łyżką? Najpierw obierz i pokrój marchew na plastry, a następnie duś w rondlu, na maśle lub oliwie, podlewając od czasu do czasu niewielką ilością wody. Gotowanie marchewki nie powinno przekraczać 15 minut.
Jak ugotować marchewkę na parze? Obierz marchew i pokrój w plastry o grubości 1 cm. Ułóż w naczyniu i gotuj przez około 8 minut.
Jak ugotować marchewkę z groszkiem?
Marchewka z groszkiem to doskonały dodatek do obiadu - pasuje do dań mięsnych, ryb (smażonych i pieczonych) oraz wegetariańskich kotletów.
Składniki:
500 g marchewki,
szklanka mrożonego groszku,
3 łyżki masła,
2 łyżki mąki pszennej,
sól i pieprz do smaku.
Sposób przygotowania:
Marchewkę obierz i pokrój w kostkę. Przełóż do garnka i zalej wodą tak, aby przykrywała marchewkę.
Dodaj sól i zagotuj. Gotuj przez 10 minut.
Dodaj groszek i gotuj przez kolejne 5 minut.
Na patelni roztop masło, dodaj mąkę i mieszaj, aż całość się spieni.
Tak przygotowaną zasmażką zapraw marchewkę z groszkiem. Gotuj, aż powstanie kremowy gęsty sos.
Zakwas z buraków to nie tylko tradycyjny element polskiej kuchni, ale również prawdziwa bomba zdrowotna. Bogaty w witaminy, minerały i probiotyki, ten naturalny napój może wspomóc trawienie, wzmocnić odporność i dodać energii na co dzień. Zobacz, jak go przygotować i co zrobić, aby nie pojawił się na niej biały nalot, czyli pleśń.
Jak przechowywać szparagi? Możesz je trzymać w lodówce, ale także na kuchennym blacie czy w szafce, ale musisz znać kilka ważnych zasad. Najlepiej obciąć lub odłamać zdrewniałe końce szparagów i wstawić do zimnej wody. Przechowywane w lodówce szparagi dłużej pozostaną świeże. Zielone szparagi możesz też zamrozić.
Wino z wiśni z naszymi przepisami krok po kroku jest bardzo proste w przygotowaniu. Wiśniowe wino domowej roboty zawsze warto mieć w spiżarni. Do jego przygotowania potrzebujesz około 10 kg owoców, 3 kilogramy cukru i 3 litry wody. Przyda się też gąsior, rurka fermentacyjna i butelki na wino wiśniowe.
Czosnek najlepiej przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu. Jeśli chcesz go trzymać w lodówce, obierz go z łupin i przełóż do szklanego pojemnika.
Domowy jogurt naturalny jest gęsty i ma lekko kwaskowaty smak (bez cukru), można przechowywać go w lodówce do 4 - 5 dni. Jogurt naturalny możesz zrobić, dodając do ciepłego mleka kultury bakterii lub trochę gotowego jogurtu.
Na stek wybierz polędwicę, rostbef lub antrykot. Jak usmażyć stek idealny? Kiedy położysz go na patelni, nie przesuwaj mięsa i nie nakłuwaj widelcem. Stek przypraw pieprzem dopiero po usmażeniu.
Domowy popcorn w garnku wymaga oleju i ziaren kukurydzy. Na ok. 100 g ziaren potrzeba wysokiego garnka ok. 5l i pokrywki. Miej pod ręką sól, a jeśli chcesz eksperymentować ze smakiem przeczytaj, jak zrobić popcorn karmelowy lub z parmezanem.