Mole spożywcze fot. Adobe Stock, Tomasz

Mole spożywcze - jak wyglądają i jak się ich pozbyć

Mole spożywcze (mkliki mączne) to ok. 1-centymetrowe uciążliwe kuchenne szkodniki, których larwy białego koloru zakładają gniazda w szafkach, pojemnikach z żywnością, tworząc delikatne pajęczynki.
Edyta Liebert / 12.07.2021 11:34
Mole spożywcze fot. Adobe Stock, Tomasz

Dorosłe mole spożywcze są koloru brązowo-szarego. Latają dość powoli, często przemieszczając się w kierunku źródła światła. Z kolei larwy moli są najczęściej białawe lub żółtawe, chociaż zaobserwowano również lekko zielonkawe osobniki. 

Spis treści:

 1. Jak wyglądają mole spożywcze
 2. Larwy mola spożywczego - zdjęcia
 3. Skąd się biorą mole w domu?
 4. Mól spożywczy a ubraniowy
 5. Jak się pozbyć moli spożywczych

Jak wyglądają mole spożywcze

Mol spożywczy to nocny motyl z rodziny omacnicowatych, a jego inna nazwa to mklik mączny (Ephestia kuehniella). Jak wygląda mol spożywczy?

 • Jest brązowy, brązowo-szary, niekiedy można dostrzec też w domy czarne mole,
 • ma ok. 15 mm długości,
 • skrzydła osiągają rozpiętość ok. 20-25 mm,
 • przednia para skrzydeł ma jasnoszarą barwę pokrytą zygzakowatymi paskami,
 • dolne skrzydła mają charakterystycznie postrzępione krawędzie i mają żółtawą barwę.

Z samego opisu trudno wywnioskować, czy to właśnie z tymi szkodnikami masz do czynienia? Zobacz jak wyglądają mole spożywcze i bądź pewna, czy to one. 

Jak wyglądają mole spożywczefot. Mól spożywczy przypomina małą ćmę - jest brunatny, brązowy lub szary, niekiedy nawet czarny/ Adobe Stock, liukovmaksym

Larwy mola spożywczego - zdjęcia

Larwy moli spożywczych to wijące się białe lub biało-żółte (czasem brudnobiałe lub różowawe) gąsienice z brunatnymi główkami, które często są zauważane w pojemnikach z żywnością, do których „przyczepiają” się za pomocą cienkiej pajęczyny, a z biegiem czasu tworzą gniazdo moli spożywczych. Gąsienica mklika mącznego osiąga ok. 20 mm długości i są na tyle silne, że mogą przegryźć nawet folię lub papier. 

Larwy mola spożywczegofot. Larwy moli spożywczych - jak wytępić te szkodniki, by już nie wracały? Konieczna jest sumienność i konsekwencja/Adobe Stock, baklykovadaria

Skąd się biorą mole w domu?

W przeciwieństwie do np. rybików, mole spożywcze mogą pojawić się w każdym domu lub mieszkaniu, niezależnie od bałaganu czy higienicznej czystości. Jaja moli spożywczych są często niewidoczne i łatwe do przeoczenia, bo znajdują się w produktach sypkich, ryżu czy kaszy, choć dorosła samica mola potrafi złożyć nawet 200 jaj dziennie.

Larwy moli na suficie w kuchni mogą pojawić się, gdy w górnych szafkach trzymasz żywność - siłą rzeczy  mogą się one wydostać z szafek i w ten sposób poinformować o swoim istnieniu. Co zrobić gdy, mole w domu i jaja moli spożywczych (wspomniane gniazdo) stają się przykrym faktem?

Gniazdo moli spożywczychfot. Gniazdo moli spożywczych dostrzeżesz także wtedy, gdy zauważysz cieniutkie pajęczynki, na których wiją się larwy/Adobe Stock, jnsepeliova

Do dyspozycji masz domowe sposoby na mole spożywcze, preparat na mole spożywcze i pułapki. Najpierw zlokalizuj, gdzie chowają się mole spożywcze i zaplanuj działanie. Jeśli znajdziesz je w szafie to wiedz, że masz do czynienia z molami ubraniowymi - w przypadku tego osobnika sprawdzą się np. cedrowe kulki na mole. Jak odróżnić te owady?

Mól spożywczy a ubraniowy

Mól ubraniowy to inaczej mól włosienniczek i ma słomkowaty kolor. Długość ciała wynosi ok. 6-11 mm. Larwy mola ubraniowego wyglądają bardzo podobnie do larw mola spożywczego: są białe z brązowymi czubkami. Mole ubraniowe mają mniejszą rozpiętość skrzydeł od swoich kuchennych kuzynów.

Mól ubraniowyfot. Mól ubraniowy/Adobe Stock, New Africa

Jak się pozbyć moli spożywczych

Zacznij od dokładnego przejrzenia całej żywności, którą masz w domu. Jeśli na opakowaniach zauważysz maleńkie dziurki lub wypatrzysz małe larwy moli, bez cienia wyrzutów wyrzuć całą paczkę. Bądź bezwzględna, bo w przeciwnym wypadku nigdy nie pozbędziesz się moli spożywczych! 

Przejrzyj też jedzenie, które znajduje się w innych pomieszczeniach. Nawet jeśli zauważyłaś szkodniki tylko w kuchni, sprawdź też produkty w spiżarni.

Aby skutecznie pozbyć się moli spożywczych:

 1. Wyczyść wszystkie szafki. Najpierw za pomocą odkurzacza, aby usunąć niewidoczne gołym okiem jajeczka. Potem umyj je ciepłą wodą i mydłem. Osusz, a potem ponownie przetrzyj octem. Domowy sposób na mole to także wstawienie do szafek naczyń z gorącym, parującym octem. 
 2. Wszystkie produkty spożywcze, których nie wyrzuciłaś (lub te nowo zakupione) umieść od razu w szklanych, metalowych lub plastikowych opakowaniach. Schowanie do reklamówki lub papierowego pudełka nie pomoże - mole przedostaną się bez najmniejszego wysiłku. Pojemniki powinny być wcześniej dokładnie umyte.
 3. Powieś w kuchni pułapki na mole spożywcze. Są one nietoksyczne i tanie. Trutka na mole zawiera substancje, która wabią samce, a lep na mole powieszony w każdym możliwym miejscu łatwo usuniesz i wyrzucisz do śmieci. Owad siada na pułapce i przykleja się do niej, rozmnażanie szkodników zostaje więc zahamowane. Możesz też wstawić do szafki ocet jabłkowy na mole w pojemniczkach - zwabi mole i utopią się. 
 4. Mole spożywcze nie przepadają za zapachem goździków. Rozsyp tę przyprawę na półkach, a zachęcisz je do wylotu i przemieszczania się po kuchni - dzięki temu zwiększasz prawdopodobieństwo, że owady złapią się w pułapkę. 

​Zapachy, których nie lubią mole:

 • pomarańcza,
 • goździki,
 • lawenda,
 • ziele angielskie,
 • liść laurowy,
 • cytryna.

  Warto zaopatrzyć się w roślinę - wrotycz na mole. Jest stosowany jako repelent odstraszający mrówki, komary, mole czy muszki owocówki. Nie musisz mieć jej w ogrodzie! W aptece i sklepach zielarskich kupisz olejek wrotyczowy czy hydrolat. Dostępna jest też wersja sproszkowana wrotyczu do wykonania płynu odstraszającego mole. Warto też zakupić lampę odstraszającą owady. 

  Mól spożywczy - jak zapobiegać inwazji

  Larwy moli spożywczych żywią się niemal wszystkimi produktami żywnościowymi. Nie są zbyt wybredne - lubią wszystkie rodzaje mąk, kasz, makaronów, cukier, słodycze, suszone owoce i bakalie, karmy dla zwierząt, a niekiedy nawet przyprawy.

  Tekturowe opakowania lub woreczki nie stanowią dla nich problemu - nie dostaną się wyłącznie do produktów zamkniętych szczelnie w szklanych pojemnikach. To właśnie dlatego, choćby w ramach profilaktyki, warto większość żywności przechowywać np. w dużych słoikach, zamiast w pudełkach

  Dzięki temu, nawet jeśli nieświadomie przyniesiesz larwę owada ze sklepu, inwazja nie rozprzestrzeni się na wszystkie szafki. Przesypywanie produktów pozwoli ci kontrolować, czy masz larwy moli spożywczych w domu. 

  Tekst na podstawie artykułu Weroniki Kwaśniak. Pierwotnie opublikowany 15.05.2017.

  Masz problem z molami spożywczymi? Wszystko, czego potrzebujesz, aby skutecznie z nimi walczyć, znajdziesz na Allegro. Wykorzystując zniżkowe kupony Allegro, możesz sporo zaoszczędzić!

  Czytaj także: Jak wytępić pluskwyJak pozbyć się mrówekDomowe sposoby na mszyce