Dorosłe mole spożywcze są koloru brązowo-szarego. Latają dość powoli, często przemieszczając się w kierunku źródła światła. Z kolei larwy moli są najczęściej białawe lub żółtawe, chociaż zaobserwowano również lekko zielonkawe osobniki.
Spis treści:
- Jak wyglądają mole spożywcze
- Larwy mola spożywczego - zdjęcia
- Skąd się biorą mole w domu?
- Mól spożywczy a ubraniowy
- Jak się pozbyć moli spożywczych
Jak wyglądają mole spożywcze
Mol spożywczy to nocny motyl z rodziny omacnicowatych, a jego inna nazwa to mklik mączny (Ephestia kuehniella). Jak wygląda mol spożywczy?
- Jest brązowy, brązowo-szary, niekiedy można dostrzec też w domy czarne mole,
- ma ok. 15 mm długości,
- skrzydła osiągają rozpiętość ok. 20-25 mm,
- przednia para skrzydeł ma jasnoszarą barwę pokrytą zygzakowatymi paskami,
- dolne skrzydła mają charakterystycznie postrzępione krawędzie i mają żółtawą barwę.
Z samego opisu trudno wywnioskować, czy to właśnie z tymi szkodnikami masz do czynienia? Zobacz jak wyglądają mole spożywcze i bądź pewna, czy to one.
fot. Mól spożywczy przypomina małą ćmę - jest brunatny, brązowy lub szary, niekiedy nawet czarny/ Adobe Stock, liukovmaksym
Larwy mola spożywczego - zdjęcia
Larwy moli spożywczych to wijące się białe lub biało-żółte (czasem brudnobiałe lub różowawe) gąsienice z brunatnymi główkami, które często są zauważane w pojemnikach z żywnością, do których „przyczepiają” się za pomocą cienkiej pajęczyny, a z biegiem czasu tworzą gniazdo moli spożywczych. Gąsienica mklika mącznego osiąga ok. 20 mm długości i są na tyle silne, że mogą przegryźć nawet folię lub papier.
fot. Larwy moli spożywczych - jak wytępić te szkodniki, by już nie wracały? Konieczna jest sumienność i konsekwencja/Adobe Stock, baklykovadaria
Skąd się biorą mole w domu?
W przeciwieństwie do np. rybików, mole spożywcze mogą pojawić się w każdym domu lub mieszkaniu, niezależnie od bałaganu czy higienicznej czystości. Jaja moli spożywczych są często niewidoczne i łatwe do przeoczenia, bo znajdują się w produktach sypkich, ryżu czy kaszy, choć dorosła samica mola potrafi złożyć nawet 200 jaj dziennie.
Larwy moli na suficie w kuchni mogą pojawić się, gdy w górnych szafkach trzymasz żywność - siłą rzeczy mogą się one wydostać z szafek i w ten sposób poinformować o swoim istnieniu. Co zrobić gdy, mole w domu i jaja moli spożywczych (wspomniane gniazdo) stają się przykrym faktem?
fot. Gniazdo moli spożywczych dostrzeżesz także wtedy, gdy zauważysz cieniutkie pajęczynki, na których wiją się larwy/Adobe Stock, jnsepeliova
Do dyspozycji masz domowe sposoby na mole spożywcze, preparat na mole spożywcze i pułapki. Najpierw zlokalizuj, gdzie chowają się mole spożywcze i zaplanuj działanie. Jeśli znajdziesz je w szafie to wiedz, że masz do czynienia z molami ubraniowymi - w przypadku tego osobnika sprawdzą się np. cedrowe kulki na mole. Jak odróżnić te owady?
Mól spożywczy a ubraniowy
Mól ubraniowy to inaczej mól włosienniczek i ma słomkowaty kolor. Długość ciała wynosi ok. 6-11 mm. Larwy mola ubraniowego wyglądają bardzo podobnie do larw mola spożywczego: są białe z brązowymi czubkami. Mole ubraniowe mają mniejszą rozpiętość skrzydeł od swoich kuchennych kuzynów.
fot. Mól ubraniowy/Adobe Stock, New Africa
Jak się pozbyć moli spożywczych
Zacznij od dokładnego przejrzenia całej żywności, którą masz w domu. Jeśli na opakowaniach zauważysz maleńkie dziurki lub wypatrzysz małe larwy moli, bez cienia wyrzutów wyrzuć całą paczkę. Bądź bezwzględna, bo w przeciwnym wypadku nigdy nie pozbędziesz się moli spożywczych!
Przejrzyj też jedzenie, które znajduje się w innych pomieszczeniach. Nawet jeśli zauważyłaś szkodniki tylko w kuchni, sprawdź też produkty w spiżarni.
Aby skutecznie pozbyć się moli spożywczych:
- Wyczyść wszystkie szafki. Najpierw za pomocą odkurzacza, aby usunąć niewidoczne gołym okiem jajeczka. Potem umyj je ciepłą wodą i mydłem. Osusz, a potem ponownie przetrzyj octem. Domowy sposób na mole to także wstawienie do szafek naczyń z gorącym, parującym octem.
- Wszystkie produkty spożywcze, których nie wyrzuciłaś (lub te nowo zakupione) umieść od razu w szklanych, metalowych lub plastikowych opakowaniach. Schowanie do reklamówki lub papierowego pudełka nie pomoże - mole przedostaną się bez najmniejszego wysiłku. Pojemniki powinny być wcześniej dokładnie umyte.
- Powieś w kuchni pułapki na mole spożywcze. Są one nietoksyczne i tanie. Trutka na mole zawiera substancje, która wabią samce, a lep na mole powieszony w każdym możliwym miejscu łatwo usuniesz i wyrzucisz do śmieci. Owad siada na pułapce i przykleja się do niej, rozmnażanie szkodników zostaje więc zahamowane. Możesz też wstawić do szafki ocet jabłkowy na mole w pojemniczkach - zwabi mole i utopią się.
- Mole spożywcze nie przepadają za zapachem goździków. Rozsyp tę przyprawę na półkach, a zachęcisz je do wylotu i przemieszczania się po kuchni - dzięki temu zwiększasz prawdopodobieństwo, że owady złapią się w pułapkę.
Zapachy, których nie lubią mole:
- pomarańcza,
- goździki,
- lawenda,
- ziele angielskie,
- liść laurowy,
- cytryna.
Warto zaopatrzyć się w roślinę - wrotycz na mole. Jest stosowany jako repelent odstraszający mrówki, komary, mole czy muszki owocówki. Nie musisz mieć jej w ogrodzie! W aptece i sklepach zielarskich kupisz olejek wrotyczowy czy hydrolat. Dostępna jest też wersja sproszkowana wrotyczu do wykonania płynu odstraszającego mole. Warto też zakupić lampę odstraszającą owady.
Mól spożywczy - jak zapobiegać inwazji
Larwy moli spożywczych żywią się niemal wszystkimi produktami żywnościowymi. Nie są zbyt wybredne - lubią wszystkie rodzaje mąk, kasz, makaronów, cukier, słodycze, suszone owoce i bakalie, karmy dla zwierząt, a niekiedy nawet przyprawy.
Tekturowe opakowania lub woreczki nie stanowią dla nich problemu - nie dostaną się wyłącznie do produktów zamkniętych szczelnie w szklanych pojemnikach. To właśnie dlatego, choćby w ramach profilaktyki, warto większość żywności przechowywać np. w dużych słoikach, zamiast w pudełkach.
Dzięki temu, nawet jeśli nieświadomie przyniesiesz larwę owada ze sklepu, inwazja nie rozprzestrzeni się na wszystkie szafki. Przesypywanie produktów pozwoli ci kontrolować, czy masz larwy moli spożywczych w domu.
Tekst na podstawie artykułu Weroniki Kwaśniak. Pierwotnie opublikowany 15.05.2017.
Masz problem z molami spożywczymi? Wszystko, czego potrzebujesz, aby skutecznie z nimi walczyć, znajdziesz na Allegro. Wykorzystując zniżkowe kupony Allegro, możesz sporo zaoszczędzić!
Czytaj także: Jak wytępić pluskwyJak pozbyć się mrówekDomowe sposoby na mszyce