jak pozbyć się moli spożywczych fot. Fotolia

Jak pozbyć się moli spożywczych? Oto sprawdzone sposoby na mole

Jest kilka sposobów na to jak pozbyć się moli spożywczych: możesz rozsypać w szafkach goździki lub kupić gotowe pułapki na mole. Jeśli masz mole w kuchni, dokładnie wysprzątaj szafki.
Weronika Kwaśniak / 01.12.2019 21:34
jak pozbyć się moli spożywczych fot. Fotolia

Na skróty:

Skąd w twoim domu mole spożywcze?

Nawet samotnie latający po mieszkaniu mol spożywczy powinien wzbudzić w tobie wzmożoną czujność. Jeśli pojawił się jeden, oznacza to że dosłownie za chwilę mogą być ich... dziesiątki, a nawet setki. A wtedy walka z nimi staje się naprawdę żmudna.

Mole spożywcze rozmnażają się bardzo szybko, a do domu można je przynieść wraz z zakupami. Foliowe czy papierowe opakowania nie stanowią dla nich przeszkody. Przy pozbywaniu się tych insektów ważna jest konsekwencja - dokładnie obejrzyj każdy produkt spożywczy, wyrzuć podejrzaną żywność, szafki umyj ciepłą wodą z mydłem, a następnie octem.

Jak wyglądają mole spożywcze

Dorosłe mole spożywcze są koloru brązowo-szarego. Latają dość powoli, często przemieszczając się w kierunku źródła światła.

Z kolei larwy moli są najczęściej białawe lub żółtawe, chociaż zaobserwowano również lekko zielonkawe osobniki. Z samego opisu trudno wywnioskować, czy to właśnie z tymi szkodnikami masz do czynienia? Zobacz jak wyglądają mole spożywcze i bądź pewna, czy to one.

Gdzie mogą znajdować się mole spożywcze

Larwy moli spożywczych żywią się niemal wszystkimi produktami żywnościowymi. Nie są zbyt wybredne - lubią wszystkie rodzaje mąk, kasz, makaronów, cukier, słodycze, suszone owoce i bakalie, karmy dla zwierząt, a niekiedy nawet przyprawy.

Tekturowe opakowania lub woreczki nie stanowią dla nich problemu - nie dostaną się wyłącznie do produktów zamkniętych szczelnie w szklanych pojemnikach. To właśnie dlatego, choćby w ramach profilaktyki, warto większość żywności przechowywać np. w dużych słoikach, zamiast w pudełkach.

Dzięki temu, nawet jeśli nieświadomie przyniesiesz larwę owada ze sklepu, inwazja nie rozprzestrzeni się na wszystkie szafki. A jakie są sposoby na mole spożywcze, które już zawitały do naszej kuchni?

Poniżej znajdziesz słoiki do przechowywania żywności, które ochronią produkty spożywcze przed molami:

Jak pozbyć się moli spożywczych z domu?

Zacznij od dokładnego przejrzenia całej żywności, którą masz w domu. Jeśli na opakowaniach zauważysz maleńkie dziurki lub wypatrzysz małe larwy moli, bez cienia wyrzutów wyrzuć całą paczkę. Bądź bezwzględna, bo w przeciwnym wypadku nigdy nie pozbędziesz się moli spożywczych!

Przejrzyj też jedzenie, które znajduje się w innych pomieszczeniach. Nawet jeśli zauważyłaś szkodniki tylko w kuchni, sprawdź też produkty w spiżarni.

Aby skutecznie pozbyć się moli spożywczych:

  1. Wyczyść wszystkie szafki. Najpierw za pomocą odkurzacza, aby usunąć niewidoczne gołym okiem jajeczka. Potem umyj je ciepłą wodą i mydłem. Osusz, a potem ponownie przetrzyj octem.
  2. Wszystkie produkty spożywcze, których nie wyrzuciłaś (lub te nowo zakupione) umieść od razu w szklanych, metalowych lub plastikowych opakowaniach. Schowanie do reklamówki lub papierowego pudełka nie pomoże - mole przedostaną się bez najmniejszego wysiłku. Pojemniki powinny być wcześniej dokładnie umyte.

  • Powieś w kuchni pułapki na mole spożywcze. Są one nietoksyczne i tanie. Zawierają substancje, która wabią samce. Owad siada na pułapce i przykleja się do niej, rozmnażanie szkodników zostaje więc zahamowane.
  • Mole spożywcze nie przepadają za zapachem goździków. Rozsyp tę przyprawę na półkach, a zachęcisz je do wylotu i przemieszczania się po kuchni - dzięki temu zwiększasz prawdopodobieństwo, że owady złapią się w pułapkę.
  • Więcej na temat owadów mogących pojawić się w domu:
    5 skutecznych sposobów na odstraszenie owadów! 

    Wygoń muszki owocówki ze swojego domu!