Czy można mrozić pomidory? Jak się za to zabrać i jak wykorzystać mrożone pomidory? Oto garść cennych wskazówek

czy można mrozić pomidory fot. Adobe Stock, SerPhoto
Czy można mrozić pomidory? Tak, ale warto wiedzieć, jak to zrobić, żeby nie sklejały się ze sobą i nie zmieniły się w zamrażarce w przecier. Zamrożone pomidory możesz wykorzystać do przygotowania pysznej zupy pomidorowej, sosu do makaronu albo pizzy, a także jako dodatek do bruschetty. Zobacz, jak mrozić pomidory.
/ 19.07.2023 08:25
czy można mrozić pomidory fot. Adobe Stock, SerPhoto

Mrożenie pomidorów to świetny sposób na zachowanie ich wartości odżywczych, ale także doskonały pomysł na przygotowanie szybkiej bazy do dań i przekąsek. Z mrożonych pomidorów zrobisz pyszne zupy, pasty czy sosy.

Spis treści:

  1. Czy można mrozić pomidory?
  2. Jak zamrozić świeże pomidory?
  3. Czy można mrozić zmiksowane pomidory?
  4. Co można zrobić z mrożonych pomidorów?

Czy można mrozić pomidory?

Pomidory świetnie nadają się do mrożenia, zarówno w całości, jak i krojone czy zblendowane. Musisz je jedynie wcześniej dokładnie umyć i osuszyć. Do mrożenia nadają się zarówno świeże pomidory, jak i te już lekko przejrzałe, ale wciąż dobre. Nawet lekko podpsuty pomidor nie nadaje się ani do mrożenia, ani do jedzenia.

Jeśli chcesz, możesz wcześniej ściągnąć skórkę z pomidorów i dopiero przygotować je do mrożenia. To świetny sposób, jeśli chcesz z nich robić później aksamitne sosy, zupy-krem czy pasty do kanapek. Do mrożenia jednak nadają się pomidory ze skórką i bez - wybór należy do ciebie.

sprawdzony przepis na mrożone pomidory

fot. Czy można mrozić pomidory/Adobe Stock, ange1011

Jak zamrozić świeże pomidory?

Dokładnie umyj pomidory, osusz je, a następnie możesz je zostawić w całości lub pokroić na połówki, ćwiartki albo w kostkę. Następnie podziel pomidory na porcje - dzięki temu od razu użyjesz tyle, ile potrzebujesz i nie będziesz martwić się, że pomidory do siebie przywarły.

Całe pomidory lub pokrojone, wydzielone porcje włóż do osobnych woreczków, a następnie umieść w zamrażalniku. Możesz także najpierw rozłożyć je na płasko (np. na papierze do pieczenia) i włożyć na ok. 30 minut w takiej pozycji, aby poszczególne kawałki się nie dotykały. Następnie przerzuć je do wspólnego pojemnika i szczelnie zamknij. Dzięki temu nie będą sklejone.

Czy można mrozić zmiksowane pomidory?

Jak najbardziej! Zmiksowane pomidory podzielone na porcje będą świetną bazą do aksamitnych kremów i sosów. Możesz z nich też przygotować pyszny sok pomidorowy.

Zmiksowane pomidory zamroź w plastikowych pojemniczkach albo... foremkach do lodów. Możesz ich użyć jako dodatku do zimnych drinków, takich jak krwawa mary.

mrożone pomidory

fot. Mrożenie pomidorów/Adobe Stock, Артур Ничипоренко

Co można zrobić z mrożonych pomidorów?

Mrożone pomidory to doskonała baza dla kremowej zupy. Sprawdzą się także jako gotowy sos do pizzy (wówczas do mrożonych, zmiksowanych pomidorów dodaj odpowiednie przyprawy), a także sos pomidorowy do makaronu.

Pokrojone pomidory możesz dodać do leczo albo ratatuj, a także wykorzystać do wzbogacenia tradycyjnej zupy pomidorowej, w której oprócz kremu można znaleźć także większe kawałki pomidorów.

Czytaj także:
Przetwory z pomidorów
Kiszone pomidory
Domowy ketchup z pomidorów