Sok pomidorowy jest bardzo zdrowy, przede wszystkim dlatego, że ma sporo likopenu i prozdrowotnego potasu. Pij sok pomidorowy często, a będziesz wspierać zdrowie serca, poprawisz swój sen i zmniejszysz ryzyko zawału.
Spis treści
- Historia soku pomidorowego
- Zalety zdrowotne soku pomidorowego
- Wartości odżywcze soku pomidorowego
- Jaki sok pomidorowy wybrać, by był najzdrowszy?
- Właściwości zdrowotne soku pomidorowego
- Sok pomidorowy w domowej apteczce
Historia soku pomidorowego
Sok pomidorowy został po raz pierwszy wyprodukowany w 1917 roku przez Louis Perrin na francuskiej Lick Springs w południowej Indianie, gdy zabrakło soku pomarańczowego i potrzebny był jego szybki „następca”. Połączenie wyciskanych pomidorów i cukru natychmiast stało się kulinarnym sukcesem. Od tego czasu, oprócz zwykłego soku pomidorowego, sławę zyskały też jego mieszanki z warzywami, ziołami i przyprawami.
Zalety soku pomidorowego
Picie soku pomidorowego daje dużo korzyści dla zdrowia. Picie jednej szklanki soku pomidorowego dziennie, zapobiega chorobom cywilizacyjnym.
Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii pokazują, że wypicie dwóch szklanek soku pomidorowego dziennie może zapobiec osteoporozie. Kluczowym składnikiem, który na to wpływa, jest likopen – przeciwutleniacz zmniejszający ryzyko raka prostaty u mężczyzn oraz chroniący układ krwionośny.
Właściwości pomidorów to też zawartość witaminy A, C i K, które pomagają zapobiegać krwotokom, a także kwas nikotynowy, który obniża poziom cholesterolu.
Wartości odżywcze soku pomidorowego
Wartość odżywcza soku pomidorowego w 100 g:
- Energia: 14 kcal
- Tłuszcz: 0,2 g
- Białko: 0,8 g
- Węglowodany: 2,7 g
- Sól 0,5 g
- Błonnik 1,1 g
Dodatkowo 100 g soku pomidorowego dostarcza:
- 9% zalecanej dziennej dawki witaminy A,
- 30% zalecanej ilości witaminy C,
- 1% zalecanej ilości wapnia,
- 2% zalecanej ilości żelaza.
fot. Pomidory mają te właściwości, co sok pomidorowy/ Adobe Stock,Pixel-Shot
Jaki sok pomidorowy kupić, by był najzdrowszy?
Dobry sok pomidorowy:
- ma niewiele soli w składzie;
- nie zawiera zbędnych dodatków: konserwantów i barwników;
- jest bez cukru i syropów cukrowych.
Przy zakupie soku pomidorowego zawsze trzeba czytać etykietę, aby sprawdzić, ile dany sok ma soli. Sprawdzaj, czy nie dodano do niego chemii ani cukru w postaci syropu glukozowo-fruktozowego.
Produkty z przetworzonych pomidorów zawierają zwykle duże ilości sodu. Sód jest szkodliwym składnikiem soli. Na przykład sos pomidorowy to dodatkowe 150 mg sodu w każdej łyżce. Szklanka soku pomidorowego dostarczy około 260 mg sodu.
Jeśli jednak dobrze poszukasz na półkach sklepowych, znajdziesz soki o zawartości sodu o połowę mniejszej lub nawet soki pomidorowe bez soli. Są to soki świeżo wyciskane, o krótkim terminie przydatności do spożycia. Możesz też zrobić domowy sok pomidorowy.
Dlaczego tak ważne jest wybranie soku pomidorowego z niewielką zawartością soku? Wysokie stężenie sodu w soku niweczy dobroczynne działanie potasu, którego jest w nim mnóstwo. To potas odpowiada za właściwości ograniczające objawy kaca i wsparcie serca.
Właściwości zdrowotne soku pomidorowego
Likopen z soku pomidrowego - właściwości
Po pierwsze, sok pomidorowy jest dobrym źródłem likopenu, który pomaga zapobiegać rakowi. Ponadto stymuluje krążenie krwi i pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Likopen jest rozpuszczalny w tłuszczach, więc, dodając do soku pomidorowego kilka kropli oleju, poprawiasz jego wchłanianie w organizmie.
Sok pomidorowy jest przeciwkrzepliwy
Po drugie, sok pomidorowy może zapobiegać chorobom serca poprzez hamowanie krzepnięcia płytek krwi – tak donosi badanie opublikowane w Journal of the American Medical Association (2004; 292:805-6).
Płytki krwi to małe komórki, które krążą w krwi. Kiedy człowiek krwawi, płytki krwi migrują do miejsca krwawienia i zlepiają się ze sobą, aby zatrzymać krwawienie. Płytki krwi grupują się także w naczyniach krwionośnych. Agregacja płytek krwi w tętnicach powoduje skomplikowany proces, który może prowadzić do rozwoju miażdżycy tętnic. Badanie opublikowane w Journal of the American Medical Association potwierdza, że ludzie, którzy jedzą produkty z pomidorów, mają niższe ryzyko wystąpienia ataku serca.
Potas z soku pomidorowego dla serca i na nadciśnienie
Po trzecie, surowy sok pomidorowy zawiera potas – składnik niezbędny do funkcjonowania organizmu. Jeśli miewasz obrzęki, nadciśnienie lub odczuwasz nieregularne bicie serca – to mogą być symptomy niedoboru potasu.
Sok pomidorowy na skurcze
O braku potasu w organizmie mogą też świadczyć skurcze mięśni nóg, występujące podczas wysiłku i w czasie upał. W ten sposób organizm sygnalizuje, że wraz z potem uciekło z niego zbyt dużo potasu i trzeba go uzupełnić. O niedoborze może także świadczyć podenerwowanie lub zmęczenie.
Dorosła osoba powinna dostarczyć organizmowi 2000–3000 mg potasu dziennie. W szklance soku znajduje się 500 mg potasu.
Sok pomidorowy a witamina C
Sok pomidorowy jest bogaty w witaminę C, która jest znana ze swoich właściwości wspomagających odporność i zapobiegających chorobom serca. To też witamina młodości i urody, która poprawia formowanie się kolagenu w skórze.
Sok pomidorowy na poprawę widzenia
Picie soku pomidorowego zapobiega zwyrodnieniom plamki żółtej. To ważne dla osób po 50 roku życia, picie soku pomidorowego wydłuża życie z sokolim wzrokiem.
Sok pomidorowy w domowej apteczce
Sok pomidorowy możesz wykorzystać nie tylko w kuchni do przygotowania zup, sosów, koktajli. Pomoże on również na wiele codziennych dolegliwości.
Sok pomidorowy na poprawę trawienia i apetyt
Szklankę soku pomidorowego zmieszaj z ½ szklanki soku ze szpinaku. Taka mieszanka uaktywni wątrobę i poprawi perystaltykę jelit.
Sok pomidorowy na zmniejszenie kaca
Zrób koktajl z soku pomidorowego (100 ml), soku z ogórka (100 ml), garści szpinaku i oliwy z oliwek (1 łyżka stołowa). Wypij po zabawie, przed snem.
Sok pomidorowy na sen
Sok pomidorowy możesz pić bezpiecznie przed snem. Nie ma wielu kalorii, nie podbija cukru, a potas koi nerwy i uspokaja. Mimo że picie dużej ilości soku pomidorowego jest bezpieczne, to jednak powinny go unikać osoby bez pęcherzyka żółciowego i z chorą trzustką. Wszystkie osoby, które mają przeciwwskazania do jedzenia pomidorów, też nie skorzystają na piciu soku pomidorowego.
Treść artykułu opublikowana pierwotnie 18.01.2013.
Czytaj także:
Sok z buraka - ważne powody, by pić go codziennie!
7 przepisów na pyszne koktajle odchudzające na każdy dzień tygodnia!
Dieta sokowa ma odchudzać i oczyszczać z toksyn? Sprawdź, jak jest naprawdę!