Czy ryba to mięso? Oczywista odpowiedź na podchwytliwe pytanie. Dlaczego w piątek można jeść ryby?

czy ryba to mięso fot. Adobe Stock, New Africa
Ryba to mięso, a w piątek można jeść ryby, bo tradycja chrześcijańska wyklucza w ten dzień tylko mięso ssaków i ptaków, które w przeszłości było „luksusowym” pokarmem w przeciwieństwie do wszechobecnych ryb. Zgodnie z definicję mięsem jest tkanka mięśniowa zwierząt wykorzystywana jako pokarm, a ryby zdecydowanie zaliczają się do mięsa.
/ 08.12.2023 05:21
czy ryba to mięso fot. Adobe Stock, New Africa

Nie masz pewności, czy ryby to mięso? Wątpliwości może rozwiać oficjalna definicja, lub kulturowe przekonania. Nie każdy definiuje bowiem mięso w ten sam sposób. O tym czy ryby są mięsem, czy nie, debatują różne kultury religijne, a nawet niektórzy wegetarianie nie są co do tego zgodni.

Spis treści:

  1. Ryba – mięso czy nie? Różnice w interpretacji
  2. Dlaczego w piątek można jeść ryby? Ryby w tradycji katolickiej
  3. Porównanie wartości odżywczych ryb i innych rodzajów mięsa

Ryba – mięso czy nie? Różnice w interpretacji

Definicja mięsa jest jasna. Mięso to tkanka mięśniowa zwierząt, która jest spożywana jako pokarm. Czy ryby mają tkankę mięśniową zwierząt? Tak. Czy jest ona spożywana jako pokarm? Zdecydowanie tak. Ryba jest więc mięsem w bezpośrednim znaczeniu. Klasyczny wegetarianizm odrzuca jedzenie ryb.

Dokładna definicja mięsa może różnić się jednak w zależności od kultury i kontekstu, ale najczęściej odnosi się ona do mięśni zwierząt wykorzystywanych jako pożywienie.

Ryby to mięso? Podejście biologiczne

  • Pod względem biologicznym mięso to różne tkanki mięśniowe zwierząt. Ryby to więc mięso w tym znaczeniu.

Ryby to mięso? Podejście kulturowe

W znaczeniu kulturowym niekiedy jako "mięso" postrzega się jedynie mięso ptaków i ssaków. Kultury, które tak sądzą, mogą uważać ryby za oddzielny produkt.

  • Hinduizm różnie rozpatruje fakt, czy ryby są mięsem czy nie. Niektóre osoby praktykujące hinduizm, które nie jedzą mięsa ptaków i ssaków ze względów religijnych, jedzą jednak ryby.
  • Buddyzm - zakaz lub brak zakazu spożywania mięsa w buddyzmie zależy od szkoły i kultury. Niektórzy buddyści unikają mięsa ssaków i ptaków, a spożywają ryby i owoce morza.
  • Prawosławie - w okresach, w których w prawosławiu powstrzymuje się od spożywania mięsa, (np. podczas Wielkiego Postu) ryby są spożywane.
  • Ludy przybrzeżne - w niektórych regionach i kulturach ryby stanowią naturalny główny element diety i kulturowo nie są uznawane za „mięso” w tradycyjnym rozumieniu. To podobny mechanizm, według którego niektóre osoby nie uznają piwa za alkohol. ;-)

Ryby to mięso? Podejście wegetarian

Wegetarianizm w klasycznym podejściu jasno odrzuca jedzenie ryb i owoców morza uznając je za produkty mięsne. Niektórzy wegetarianie jedzą jednak ryby, to jednak odmiana wegetarianizmu zwana poprawnie pescatarianizmem. Jeśli ktoś oświadcza, że "nie je mięsa"najbezpieczniej przyjąć, że nie je też wszystkich ryb i owoców morza.

Ryby to mięso? Podejście dietetyczne

Ryby są często odrębnie rozpatrywane w podejściu dietetycznym, ponieważ różnią się znacznie wartościami odżywczymi i składnikami. Może zdarzyć się, że jeśli dietetyki poleci ci ograniczanie mięsa, będzie miał na myśli tylko mięso ssaków i ptaków, a nie mięso ryb. 

Dlaczego w piątek można jeść ryby? Ryby w tradycji katolickiej

Skoro ryba formalnie jest mięsem, to dlaczego w piątek (i w Wigilię) można jeść ryby zgodnie z katolicką tradycją? Mięso ryby jest traktowane jako wyjątek i jest stałym elementem postnych dań. Ma to swoje korzenie w interpretacji zasad postu. Ryby były w przeszłości pokarmem częstym i pospolitym w diecie wielu wyznawców katolicyzmu. Były więc wyłączone z zakazu spożywania mięsa i stanowiły alternatywę dla dań z mięsa ssaków i ptaków w dni postne. Post ma na celu rezygnację z produktu "luksusowego" jakim było wtedy mięso. Dziś ta zasada się już nie sprawdza, a ryby są bardziej luksusowym i często droższym produktem niż klasyczne mięso, ale tradycja jedzenia ryb w piątek pozostała.

Z tego samego powodu kolacja wigilijna (która ma być w założeniu postna) dopuszcza obecność ryb na stole.

Porównanie wartości odżywczych ryb i innych rodzajów mięsa

Poniżej znajdziesz porównanie wartości odżywczych ryb (dorsza i łososia) i innych mięs. Różnice w wartościach odżywczych to powód, dlaczego niektórzy nie włączają ryb do grupy produktów mięsnych, a w tabelach wartości odżywczych ryby i owoce morza mają zazwyczaj oddzielną kategorię.

Wartości odżywcze Ryba łosoś Ryba dorsz Mięso wieprzowe Mięso wołowe Mięso z kurczaka
Kalorie 206 kcal 82 kcal 242 kcal 250 kcal 165 kcal
Białko 20,4 g 18,5 g 17,9 g 26 g 31 g
Tłuszcz 13,6 g 0,7 g 16,5 g 15 g 3,6 g
omega-3 1,6 g 0,5 g brak 0,05 g 0,1 g
Witamina D 13,3 µg 5 µg brak brak brak
Witamina B12 4,8 µg 1,8 µg 1,2 µg 2,5 µg 0,3 µg
Żelazo 0,6 mg 0,5 mg 0,9 mg 2,4 mg 0,9 mg
Cynk 0,5 mg 0,7 mg 2,5 mg 4,4 mg 1,3 mg

Czytaj także:
Jakie śledzie są najzdrowsze? Ranking TOP 5 najzdrowszych form jedzenia śledzi
Śledź w ciąży może stanowić cenny składnik diety przyszłej mamy. Jaki będzie najlepszy?
Najzdrowsze ryby – top 5

Redakcja poleca

REKLAMA