Kanapka z rwaną wołowiną na zimno
Składniki:
- 4 bagietki na zakwasie
- 4 pomidory
- Czerwona cebula
- 2 ząbki czosnku
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- Kilka kropel octu winnego
- Świeżą kolendra
- Sól
- Pieprz
- Cukier
Zobacz także: Jak aromatyczna może być wołowina?
Rwana wołowina
- 400g łaty z dobrej wołowiny QMP
- 1 czerwona cebula
- 3 ząbki czosnku
- ½ papryczki chili
- 100g pomidorów w puszce
- 50 ml octu z białego wina
- 1 łyżeczka cukru (najlepiej darkmuscovado)
- 150ml bulionu wołowego lub wody
- Szczypta zmielonych goździków
- Sól
- Pieprz
- Świeży tymianek
- Oliwa do smażenia
Przygotowanie:
Mięso oczyszczamy, myjemy, osuszamy i kroimy na 4 mniejsze kawałki. Obsmażamy na patelni na złotobrązowy kolor, odkładamy na bok. Na patelnię po mięsie dodajemy posiekaną cebulę i smażymy przez minutę, następnie dodajemy posiekany czosnek oraz cukier. Gdy cukier się skarmelizuje, dodajemy pomidory z puszki, ocet, bulion oraz kilka gałązek tymianku i rozmarynu. Do tak przygotowanego sosu wkładamy wcześniej podsmażone mięso i dusimy pod przykryciem przez około 1 godziny. W razie potrzeby dodajemy wodę lub bulion. Po tym czasie energicznie mieszamy mięso. Doprawiamy solą, pieprzem i goździkami. Odstawiamy do wystygnięcia. Mięso można także przygotować w szybkowarze przez około ½ godziny. Przygotowujemy salsę. Pomidory sparzamy i obieramy ze skóry. Usuwamy gniazda nasienne, kroimy w kostkę, dodajemy posiekany czosnek, oliwę z oliwek, ocet, posiekaną kolendrę. Doprawiamy solą, cukrem i pieprzem. Cebulę kroimy w cienkie plastry. Bagietkę kroimy na pół. Każdą połówkę polewamy salsą i układamy na niej wołowinę i plastry cebuli.
Stek z rostbefu z konfiturą cebulową
Składniki:
- 2 steki z rostbefu z dobrej wołowiny QMP
- 4 czerwone cebule
- 60 ml octu balsamicznego
- 1 łyżeczka cukru trzcinowego
- Oliwa do smażenia
- Sól
- Pieprz
- Świeży tymianek
- Kawałek dobrego masła
Przygotowanie: Cebulę obieramy, kroimy w pióra i dusimy na wolnym ogniu przez 40 minut. Dodajemy cukier, karmelizujemy (dosłownie kilka chwil), zalewamy octem, doprawiamy solą i pieprzem i gotujemy jeszcze przez kilka minut, by ocet odparował, a konfitura stała się gęsta. Steki przyprawiamy świeżo mielonym pieprzem. Bardzo mocno rozgrzewamy patelnię, kładziemy na niej mięso i smażymy przez 3 minuty. Następnie przewracamy mięso na drugą stronę i smażymy przez 2 minuty. Na patelnię wrzucamy kawałek masła, świeży tymianek i smażymy przez kolejną minutę. Steki solimy i podajemy z konfiturą cebulową.
Rostbef zapiekany pod serem bursztyn
Składniki:
- Stek z rostbefu (około 3cm grubości )z dobrej wołowiny QMP
- 2 pieczarki
- Kawałek sera bursztyn
- ½ papryczki chili
- 2 łyżki sosu sojowego
- Płaska łyżeczka miodu
- Pieprz
- Olej do smażenia
Przygotowanie:
Rozgrzewamy mocno patelnię, stek doprawiamy solą i smażymy po 1 minucie z każdej strony. W miseczce mieszamy miód i sos sojowy, smarujemy mięso przygotowanym sosem za pomocą pędzla. Na steku układamy pokrojone w plastry pieczarki, posypujemy posiekaną papryczką chili i startym serem. Mięso zapiekamy w piekarniku przez około 3 minuty w temperaturze 200 °C.
Zobacz także: Pieczone faszerowane kwiaty cukinii - przepis
Sałatka azjatycka z wołowiną
Składniki:
- 150g skrzydła z dobrej wołowiny QMP
- 1 ogórek
- 1 marchewka
- ½ papryczka chili
- 1 ząbek czosnku
- 1 łyżeczka oleju sezamowego
- 1 łyżeczka sosu sojowego
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- Kilka listków tajskiej bazylii lub kolendry
- Pieprz
- 2 łyżki sezamu
- Oliwa do smażenia
Przygotowanie: Sezam prażymy na suchej patelni i odkładamy do miseczki. Mięso kroimy w poprzek włókien na jak najcieńsze plastry. Marchewkę obieramy i kroimy w zapałkę, ogórka w długie plastry za pomocą obieraczki do warzyw. W misce mieszamy olej sezamowy, sos sojowy, oliwę, posiekaną papryczkę chili i czosnek. Marynatą zalewamy mięso. Na bardzo rozgrzanej patelni przesmażamy mięso przez kilka chwil – około 30 sekund, tak by ledwie się ścięło. Usmażone mięso przekładamy na talerz i smażymy kolejne jego partie. Następnie mieszamy warzywa z mięsem podajemy posypane ziarnami sezamu i świeżą bazylią lub kolendrą.
Zobacz także: Jak przygotować miękką wołowinę?
Stirfry z pęczakiem
Składniki:
- 300 g skrzydła z dobrej wołowiny QMP
- 400 g ugotowanego pęczaku
- 2 garście pomidorków koktajlowych
- 1 mała cebula
- 3 ząbki czosnku
- 70 g startego sera np. bursztyn
- 100 ml białego wina
- Kawałek dobrego masła
- Świeży tymianek
- Natka pietruszki
- Olej do smażenia
- Sól
- Pieprz
Przygotowanie:
Kroimy mięso jak najdrobniej, w cienkie paski w poprzek włókien. Rozgrzewamy wok lub patelnię, smażymy mięso przez około 30 sekund, aż nie będzie różowe i przekładamy do miseczki. Następnie na tej samej patelni przesmażamy pokrojoną w kostkę cebulę, dodajemy posiekany czosnek, ugotowany pęczak, podlewamy winem i dusimy przez 5 minut, aż wino odparuje. Dodajemy pokrojone na pół pomidorki koktajlowe i podsmażoną wołowinę. Dodajemy masło i ser. Doprawiamy solą, pieprzem, posypujemy natką pietruszki i świeżym tymiankiem .
Tatar z sosem sojowym i tabasco
Składniki:
- 400g skrzydła z dobrej wołowiny QMP
- 1 cebula
- Kilka korniszonów
- Kilka marynowanych grzybów
- Tabasco
- Sos sojowy
- 1 łyżka dobrej musztardy np. Dijon lub angielskiej
- Natka pietruszki
- 4 jajka przepiórcze
- Świeżo mielony czarny pieprz
- Oliwa
Przygotowanie:
Skrzydło oczyszczamy, myjemy i osuszamy, a następnie siekamy nożem. Kroimy w drobną kostkę grzyby, cebulę i korniszony. Mieszamy z mięsem, doprawiamy sosem sojowym, tabasco i czarnym pieprzem , dodajemy kilka kropel oliwy, posiekaną pietruszkę i musztardę. Tatara podajemy z kromką razowego pieczywa i żółtkiem przepiórczym.
Carpaccio ze skrzydła z polskimi piklami
Składniki:
- 400g skrzydła z dobrej wołowiny QMP
- Kilka kropel sosu worcestershire
- 1 łyżka musztardy angielskiej
- 2 ząbki czosnku
- Kilka łyżek dobrej oliwy
- Kilka korniszonów
- Kilka marynowanych grzybów
- Kilka marynowanych cebulek perłowych
- Świeża natka
- Sól
- Pieprz
Przygotowanie:
Mięso oczyszczamy, myjemy i osuszamy. Ostrym nożem kroimy mięso na cienkie plasterki i rozbijamy nożem. Przed krojeniem dobrze jest włożyć mięso na ½ godziny do zamrażarki. Czosnek rozgniatamy z solą, przekładamy do miski, mieszamy z oliwą, dodajemy musztardę i sos worcestershire. Mięso układamy na talerzu, posypujemy świeżo mielonym pieprzem i polewamy sosem. Carpaccio podajemy z pokrojonymi w kostkę piklami i kromką razowego pieczywa.
Szponder duszony z mlekiem kokosowym
Składniki:
- 600g szpondra z dobrej wołowiny QMP
- Kawałek świeżego imbiru
- 1 papryczka chili
- Trawa cytrynowa
- 1 puszka mleka kokosowego
- 150 ml bulionu lub wody
- 1 cebula cukrowa
- 3 ząbki czosnku
- 2 liście curry
- 1łyżeczka kminu
- Sól
- Pieprz
- Świeża kolendra
- Purpurowa bazylia
- Olej do smażenia
Korzenne warzywa:
- 3 marchewki
- 3 pietruszki
- ¼ łyżeczki mielonego anyżu
- ¼ łyżeczki mielonej kolendry
- 4 łyżki oliwy
Przygotowanie:
Mięso oczyszczamy, myjemy i osuszamy. Kroimy na kawałki, przesmażamy na rozgrzanej patelni na złoty kolor, pod koniec smażenia dodajemy posiekaną papryczkę chili i imbir, całość smażymy przez minutę. Mięso z chili i imbirem przekładamy do szybkowaru, zalewamy mlekiem kokosowym i bulionem, dodajemy rozgniecioną trawę cytrynową, uprażony na suchej patelni kmin oraz liście curry. Całość gotujemy 40 minut (gdy nie mamy szybkowaru, dusimy mięso przez około 1,5 godziny). W międzyczasie przygotowujemy korzenne warzywa. Marchewki i pietruszki obieramy i kroimy na mniejsze kawałki. Oliwę mieszamy z anyżem i kolendrą, polewamy nią warzywa, a następnie pieczemy je w piekarniku na złoty kolor. Po 40 minutach z szybkowaru spuszczamy powietrze i gotujemy jeszcze przez 5 minut bez pokrywki, aby gulasz zgęstniał. Curry podajemy z pieczonymi warzywami i świeżymi ziołami.
Zobacz także: Podział tuszy wołowej
Zapiekanka z ziemniaków i kopru włoskiego
Składniki:
- 5 ziemniaków
- 1 korzeń kopru włoskiego
- Kawałek dobrego masła
- Kawałek sera np. bursztynu do posypania
- Świeży tymianek
- Sól
- Pieprz
Przygotowanie:
Boczek kroimy w kostkę i przesmażamy na patelni. Zdejmujemy boczek z patelni, nie odlewając tłuszczu. Mięso oczyszczamy, kroimy w 2 centymetrową kostkę, osuszamy papierowym ręcznikiem, doprawiamy solą i pieprzem i obtaczamy w mące. Smażymy mięso na wytopionym z boczku tłuszczu. Pod koniec smażenia dodajemy posiekany czosnek i borowiki. Do szybkowaru wlewamy wino i bulion, dodajemy przesmażony boczek, wołowinę, liść laurowy, tymianek i rozmaryn. Dusimy przez 40minut (gdy nie mamy szybkowaru dusimy mięso przez około 2 godziny). W międzyczasie przygotowujemy zapiekankę. Ziemniaki myjemy i podgotowujemy przez około 10 minut, a następnie kroimy w plastry. Koper włoski kroimy w plastry i przesmażamy na maśle, doprawiamy solą, pieprzem i posiekanym tymiankiem. Żaroodporną formę smarujemy masłem i układamy w niej połowę wcześniej przygotowanych ziemniaków, następnie warstwę kopru włoskiego i na koniec pozostałą część ziemniaków. Warzywa posypujemy startym serem i wstawiamy je do rozgrzanego do 180 °C piekarnika na 30 minut. Po 40 minutach spuszczamy powietrze z szybkowaru i zdejmujemy pokrywkę. Gotujemy gulasz przez około 5 minut, aby odparował, doprawiamy do smaku. Mięso podajemy z zapiekanką warzywną.
Zobacz także: Jak upiec dobrą pieczeń wołową?
Źródło: Tekst i zdjęcie Biuro prasowe programu „QMP – WOŁOWINA ZAWSZE DOBRA”