POLECAMY

Ryż - podstawowy składnik sushi

Ryż - czy sushi przygotowuje się ze zwykłego białego ryżu? Jak wygląda jego uprawa i obróbka?
Ryż - podstawowy składnik sushi

Nie wszyscy wiedzą, że na świecie jest 25 gatunków ryżu. Ryż uprawiany jest od ponad 5 tysięcy lat - stąd jego liczne odmiany. Głównie uprawiany jest na polach zalanych wodą.  Jest przeznaczony do bezpośredniego spożycia, ale z ziaren ryżu produkuje się również mąkę ryżową i napoje alkoholowe. Otręby stosuje się jako paszę, a słomę do wyrobu bibułki ryżowej do papierosów.

Zobacz także: Jak należy pić sake?

Dzięki dużej powierzchni uprawy Indie są drugim po Chinach producentem ryżu pod względem wielkości zbiorów. Razem stanowią ponad połowę udziału w światowej produkcji ryżu. Ale to Australia uzyskuje najwyższe plony…

Po zbiorze i młócce ziarno poddawane jest procesowi łuszczenia. Wyłuskane, lecz nie polerowane ziarniaki ryżu to tzw. ryż brązowy. Po wyłuszczeniu, zewnętrzna brązowa powłoka jest usuwana i uzyskuje się ryż polerowany lub biały.

Do przygotowania dań sushi wybieramy specjalny gatunek ryżu - krótkoziarnisty i klejący się. Sztuką jest zarówno jego ugotowanie jak i doprawienie. W procesie przygotowania istotną czynnością jest bardzo dokładne opłukanie ryżu. Później przechodzimy do gotowania.

Sekretem jest sos sporządzony z octu ryżowego i cukru - to on nadaje ziarnom ugotowanego ryżu wyjątkowy smak.

Oczywiście kluczową kwestią jest jakość wszystkich produktów - zarówno ryżu jak i składników sosu.

Zobacz także: Jak tradycyjnie jeść i serwować sushi?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/6 lat temu
ja kupuje ryż podravka, specjalnie do sushi. Jest odpowiednio kleisty, a na opakowaniu jest napisane, jak go należy przyrządzić
/6 lat temu
Macie jakieś konkretne, ulubione, sprawdzone ryże, które zawsze kupujecie?
/7 lat temu
faktycznie, ryz to podstawa. musi sie dobrze kleic zeby sushi sie nie rozpadlo. niestety trafiaja sie tez miejsca gdzie ryz klei sie az za bardzo:( bylam juz w barach, w ktorych musialam prawie odrywac sushi od deski. efekt byl taki sam, kawalki sie rozpadaly. na szczescie w ryzowym polu wszystko jest jak nalezy.
POKAŻ KOMENTARZE (2)