Sushi powstało w Japonii i od samego początku było postrzegane jako sztuka, a nie zwyczajne potrawy. Sushi masterzy byli artystami, którzy musieli długo rozwijać swoje umiejętności, aby w końcu dostąpić zaszczytu przygotowania potrawy. Okres ten trwał aż 5 lat. Mistrz po tak długim okresie praktykowania znał nie tylko sposoby tworzenia sushi, ale również umiejętnie nadzorował proces powstawania dania – od higieny miejsca i narzędzi, po wiedzę na temat świeżości ryby, konsystencji wasabi czy mieszanki smaków.
Zobacz także: Ceremonia jedzenia sushi - jak to wygląda w Japonii?
Od czasu, gdy sushi stało się popularne, wielu niewprawionych kucharzy zaniżyło poziom potrawy. Dlatego właśnie dziś tak bardzo doceniamy profesjonalistów w tym fachu. Dobre, świeże, odpowiednio przygotowane sushi musi zatem kosztować. Co więcej, należy mieć na uwadze jakość produktów, z których powstaje japoński przysmak. Wszystkie składniki muszą być jak najświeższe, nie są bowiem poddawane obróbce termicznej. Gdyby ryba czy owoce morza były nieświeże, klienci zostaliby narażeni na problemy zdrowotne, a zła fama odbiłaby się na sukcesie restauracji. Menadżerowie najlepszych sushi barów kładą zatem nacisk na zapewnienie produktów o możliwie najlepszej jakości. A to niestety kosztuje.
Tym, którzy myślą, że domowe sushi będzie o wiele tańsze od tego z restauracji, radzimy przemyśleć co musimy zrobić, aby sushi pojawiło się na naszym talerzu. Najlepsza ryba, świeże owoce morza, trudno dostępne wasabi, nori i marynowany imbir, do tego niełatwe do samodzielnego zrobienia tamago – wszystko to nie tylko wymaga poświęcenia czasu, ale przede wszystkim pieniędzy. Wielu z nas po dłuższej walce z niezawijającą się rolką poddało się i wybrało gotowe przysmaki.
Nie warto zatem kierować się ceną. Sushi, które kupicie w supermarkecie, zawiera jedynie namiastkę ryby. A w przypadku tej potrawy chodzi o coś więcej. Słynne restauracje nie tylko szczycą się najlepszej jakości sushi, ale również sezonowymi dodatkami, dostępnymi jedynie przez kilka tygodni w roku. To także decyduje o cenie dania pochodzącego z Japonii.
Polecamy również: Skąd zdobyć składniki kuchni japońskiej?