Po potraw z ryżem dodawane są warzywa oraz owoce morza.

Czy w Japonii jedzą tylko ryż?

Pałeczki, sake i miseczki z ryżem to elementy, które nieodłącznie kojarzą się z japońską kuchnią. Jednak nie samym ryżem Japończyk żyje. A skoro nie ryżem to w taki razie czym?
/ 20.10.2010 19:25
Po potraw z ryżem dodawane są warzywa oraz owoce morza.

Kuchnia japońska to bogactwo przepisów pozwalających przyrządzić orientalną potrawę ze świeżych owoców morza, ryb, pędów i glonów. Ryż przeplata się tu z makaronem, a sake pije się na zmianę z herbatą. Często uwadze obserwatora umyka fakt, że Japończycy często jadają zupy, a ich posiłki mają swoją logikę i uporządkowanie.

Japoński posiłek

Typowy japoński posiłek jest przykładem idealnej harmonii, nie ma w nim miejsca na przypadkowość. W kulturze samurajów istnieją nawet posiłki, które można spożywać jedynie w gronie najbliższych. Odpowiednio skomponowane posiłki są być może jednym z sekretów długowieczności Japończyków, z pewnością jednak przyczyniają się do utrzymania przez nich dobrej kondycji fizycznej i szczupłej sylwetki, gdyż posiłki nie są tuczące i ciężkostrawne.

Jedzenie w ciągu dnia

Od drugiej wojny światowej przyjął się w Japonii zwyczaj spożywania trzech głównych posiłków: śniadania, obiadu i kolacji. Podobnie jak w krajach europejskich nie zawsze rano znajdzie się czas na śniadanie.

Nie jest też prawdą, że Japończycy zajadają się sushi dniami i nocami. Okazuje się bowiem, że na to drogie danie nie każdy może sobie pozwolić, a tylko renomowana restauracja z dobrze przygotowaną kadrą kulinarną jest gwarancją oryginalności potrawy i bezpieczeństwa jej spożywania. 

Polecamy: Jak przyrządzić posiłek w stylu japońskim?

Zatem sushi to raczej wersja odświętna.

A co na co dzień? Codzienny posiłek

Zwykły posiłek w Japonii powinien składać się z miseczki ryżu, czarki zupy i trzech innych potraw. Ich dobór nie jest przypadkowy - każda z nich powinna być przygotowana zgodnie z inną metodą i w pełni harmonizować się z pozostałymi daniami.

Czytaj także: Jak smażą Japończycy?

Można tu sięgnąć do kuchni rdzennie japońskiej - zwanej washoku lub kuchni, która przybyła z zachodu całkiem niedawno, ale wpisała się w tamtejsze menu- zwanej yoshoku.