Kanadyjskie kulinaria - ciekawa mieszanka

wołowina.
Kanada, podobnie jak jej potężny sąsiad - Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, jest krajem wielonarodowym i wielokulturowym. Jak zatem można się łatwo domyślać - kuchnia kanadyjska jest ciekawą mieszanką wielu smaków.
/ 14.11.2010 09:24
wołowina.

Rdzenni Kanadyjczycy

Inuici są rdzennymi mieszkańcami Kanady, zatem również korzenie kuchni kanadyjskiej sięgają ich zwyczajów żywieniowych. Obecnie Inuici utożsamiani są z Eskimosami, co nie do końca jest prawdą. Prawdą jest natomiast to, że dzięki Inuitom w kanadyjskiej kuchni występuje mięso fok, wielorybów oraz jego suszone odmiany.

Kolonizacja Kanady

Od czasów Wielkich Odkryć Geograficznych Kanada przestała należeć do ludów tubylczych. Masowo przybywali do niej Francuzi. Z czasem pojawili się też Anglicy. Jednak nie tylko oni wzbogacili kulturowo i smakowo Kanadę. Dzięki emigrantom z Rosji, Polski, Chin czy Japonii - każdy znajdzie na kanadyjskim stole coś dla siebie.

Teren, klimat i dostępność pożywienia

Oczywiście to co króluje na stołach całego świata zależy w dużej mierze od tego, jakie pożywienie jest łatwo dostępne. Kanada to olbrzymi obszar, na którym występują pewne charakterystyczne strefy. Na południu uprawia się więcej warzyw i owoców, z kolei wybrzeża obfitują w dostępność ryb, owoców morza i morskich ssaków.

Klimat zaś, szczególnie ten mało sprzyjający, ostry i mroźny kazał zamieszkującym kraj Inuitom opanować sztukę przechowywania żywności - głównie mięsa. Klimat też miał wpływ na kaloryczność kuchni kanadyjskiej i wykorzystywanie w niej tłuszczu ryb i ssaków morskich.

Polecamy: Japońskie style gotowania

Klon, borówki i łosie

Z uwagi na powszechnie występujący w Kanadzie klon i różne odmiany borówek nie sposób nie wspomnieć o ich udziale w kanadyjskiej kuchni. Ciekawym jej elementem jest również mięso zwierząt, którego na ogół Polacy nie jadają na co dzień. Mięso bizonów i łosi często gości w książkach kulinarnych Kanady.

Warto na koniec dodać, że bez względu na pochodzenie - dania kuchni kanadyjskiej cechuje naturalność i właściwości rozgrzewające.

Czytaj także: Jak aromatyczna może być wołowina?

Redakcja poleca

REKLAMA