Dlatego przypomnę jedynie, że grupa dań powstających w wyniku kontaktu potraw z wrzącą wodą nosi japońską nazwę nikomono. Wśród tej grupy wyróżnia się pewne kategorie różniące się sposobem obróbki termicznej.
Shirumono
Jest to nazwa obejmująca japońskie zupy. Najlepiej jest je porównać do polskiego rosołu, choć wywar japoński jest iście egzotyczny. Zamiast rosołu na bazie mięsa drobiowego, wołowego i warzyw w Japonii gotuje się wywar z ryb. Najpopularniejszą zupą jest oczywiście dashi, czyli rosół - wywar z suszonych ryb bonito i glonów. Dashi bywa wzbogacone wywarem z warzyw, alg, może też być doprawione do smaku pastą miso, sosem sojowym lub zieloną herbatą. Zupy japońskie są zdecydowanie klarowne, a więc i lekkie, by były bardziej sycące dodaje się do nich makaron, ryż, grzyby, owoce morza, kiełki soi lub rzodkiew - daikon.
Zup tych się nie zabiela.
Nabemono
Ten styl gotowania czerpie swoją nazwę od garnka, w którym potrawa jest gotowana. Jest to rodzaj gęstego rosołu z dodatkiem większej ilości makaronu czy ryżu niż w przypadku shirumono. Do tych potraw można dodawać mięso, jajka, tofu. Zupę gotowaną na sposób nabemono ustawia się na środku stołu, a wokół naczynia z zupą ustawia się miseczki z krewetkami, grzybami, mięsem, czy innymi dodatkami.
Sposób jedzenia dań nabemono jest następujący: weź pałeczkami jeden wybrany dodatek, zanurz go w zupie, a następnie zjedz.
Mushimono
Jest to bardzo zdrowy sposób gotowania, który pozwala zachować większość wartości odżywczych gotowanych potraw - jest to gotowanie na parze. Przygotowane składniki potrawy należy ułożyć na odpowiedniej kratce, którą umieszcza się garnku z wrzącą wodą.
Polecamy: Jak przygotować laksę
Aemono
Podstawą tych dań są ryby lub warzywa, a ich nieodłącznym towarzyszem jest gęsty sos dressingowy, w którym ryby lub warzywa są zanurzone, lub który jest jedynie polany po płatach ryb lub warzyw.
Czytaj także: Jadłeś już?