Jak przygotować owoce morza z grilla

Usmażone krewetki posypmy świeżo pokrojoną natką pietruszki i dodajmy odrobinę soku z cytryny.
Powoli na polskie stoły wpływają nie tylko ryby, ale i owoce morza. Co prawda nie wszyscy są amatorami krewetek, małży i kalmarów, jednak Ci, którzy je lubią mogą spróbować morskie frykasy przyrządzić na grillu.
/ 21.08.2010 12:43
Usmażone krewetki posypmy świeżo pokrojoną natką pietruszki i dodajmy odrobinę soku z cytryny.

Nadrzędną zasadą grillowania owoców morza jest, podobnie jak w przypadku ryb – ich świeżość. Dlatego dobrze byłoby, gdybyś owoce morza kupowała w dniu grillowania, chyba że zdecydujesz się na kupno mrożonek.

Krewetki

Często można je kupić mrożone – obrane, obgotowane i zamrożone. Przed grillowaniem wystarczy je tylko rozmrozić – polecam zalać porcję krewetek umieszczoną w misce wrzątkiem. Jeśli natomiast kupisz całe świeże krewetki wówczas musisz „ukręcić” im głowy, a pancerz naciąć. Po nacięciu pancerza wyjmij jelito krewetki. Obrane czy w pancerzach możesz grillować na szpadkach, które ułatwiają przekręcanie.

Homary

Zanim je włożysz na grilla przetnij ostrym nożem pancerz i usuń biegnąca pod nim czarną żyłę, następnie odłam szczypce. Homara grillu początkowo mięsem do dołu – nie dłużej niż minutę, następnie odwróć homara i grillu go jeszcze przez 8 – 10 minut. 

Polecamy: Rybki na grilla

Znakiem, że homar jest gotowy jest jego czerwony pancerz i stwardniałe mięso. Do homara polecam masło aromatyzowane.

Omułki i sercówki

Ich grillowanie jest dość proste. Porcję zamkniętych muszli, około 450 g połóż na folii aluminiowej. Omułki i sercówki powinny grillować się w towarzystwie wina, masła i ziół. Znakiem, że są gotowe do spożycia są w większości otwarte muszle.

Tych, które się nie otworzą – nie próbuj otwierać na siłę, musisz je wyrzucić.

Przegrzebki i ostrygi

Możesz grillować tylko mięso wyjęte z muszli nadziane na szpadki lub otworzyć muszle i po odrzuceniu jednej połówki, tę drugą z mięsem grillować w niezbyt wysokiej temperaturze.

Przegrzebki są gotowe, gdy ich zielonkawa część zmieni kolor na czerwony. Jedząc ostrygi pamiętaj, że możesz ja zjeść dopiero 1 – 2 minut po zdjęciu z rusztu. 

Czytaj także: Co i jak na grilla?

Redakcja poleca

REKLAMA