Jak smakują algierskie łakocie?

Algierskie łakocie nie różnią się składnikami od tych dobrze nam znanych.
Nie co dzień ma się ochotę na coś słodkiego, ale zdarzają się takie dni, gdy bez tej słodkiej przyjemności nie uda się przetrwać dnia. A co gorsza zwykła czekolada, batonik, czy nawet ulubione ciasto nie zaspokoją rodzącej się pokusy na to coś słodkiego.
/ 01.01.2011 18:31
Algierskie łakocie nie różnią się składnikami od tych dobrze nam znanych.

Wtedy warto sięgnąć po przepisy orientalne, egzotyczne, nieznane, by już samo przygotowywanie słodkości sprawiało przyjemność. Kuchnia algierska może w takich chwilach przyjść z pomocą i podsunąć pomysł na niecodzienne słodycze.

Jakie są algierskie słodkości

Tak jak w kuchni marokańskiej, czy tunezyjskiej, tak i w kuchni Algierii królują słodkie, dojrzałe owoce, miód, orzechy. Wystarczy wspomnieć, że figę można dodać do wielu deserów, podobnie jak daktyle i już słodycz obejmuje podniebienie na samą myśl o porcji smakołyka.

Skąd pochodzą

Algierskie łakocie pochodzą z kuchni kolonizatorów – Francuzów i sąsiadów, czy nawet mieszkańców – Arabów. Zatem należy się spodziewać ciasta francuskiego, naleśników i rogalików.

Polecamy: Tunezyjskie słodkości

Jak podać deser algierski

Można to zrobić w różny sposób. Na przykład dużą ilość różnorodnych owoców pokrojonych lub porozdzielanych na cząstki można podać w dużej najlepiej szklanej misie.

Taką wersje polecam latem – świetnie orzeźwi i doda energii na resztę dnia, a do tego sprawi, że nie będziesz miała wyrzutów sumienia – przecież nie zajadasz się pustymi kaloriami tylko pysznymi owocami.

Inna propozycja bardziej sprawdzi się w jesienne i zimowe wieczory. Baklawa to tradycyjna potrawa wielu kuchni afrykańskich, szczególnie z północnej części kontynentu, w różnych państwach jej nazwa jest mniej lub bardziej zniekształcona lub przyjmuje inną pisownię, jednak to wciąż jest ciasto przekładane siekanymi orzechami i miodem. Na deser często podaje się naleśniki polane miodem albo kaab el ghzal. Ta ostatnia potrawa w wolnym tłumaczeniu oznacza „kostki gazeli”.

A czym dokładnie jest kaab el ghzal? Są to rogaliki nadziewane pastą migdałową i polane lukrem. Rogaliki są bardzo starannie wykonane, mają nacięcia na górnej stronie. Należy je piecz 15 – 20 minut w nagrzanym piekarniku. Te słodkości najlepiej popija się miętową herbatą lub kawą z cynamonem.

Czytaj także: Co jest potrzebne w algierskiej kuchni?

Redakcja poleca

REKLAMA