Wtedy warto sięgnąć po przepisy orientalne, egzotyczne, nieznane, by już samo przygotowywanie słodkości sprawiało przyjemność. Kuchnia algierska może w takich chwilach przyjść z pomocą i podsunąć pomysł na niecodzienne słodycze.
Jakie są algierskie słodkości
Tak jak w kuchni marokańskiej, czy tunezyjskiej, tak i w kuchni Algierii królują słodkie, dojrzałe owoce, miód, orzechy. Wystarczy wspomnieć, że figę można dodać do wielu deserów, podobnie jak daktyle i już słodycz obejmuje podniebienie na samą myśl o porcji smakołyka.
Skąd pochodzą
Algierskie łakocie pochodzą z kuchni kolonizatorów – Francuzów i sąsiadów, czy nawet mieszkańców – Arabów. Zatem należy się spodziewać ciasta francuskiego, naleśników i rogalików.
Polecamy: Tunezyjskie słodkości
Jak podać deser algierski
Można to zrobić w różny sposób. Na przykład dużą ilość różnorodnych owoców pokrojonych lub porozdzielanych na cząstki można podać w dużej najlepiej szklanej misie.
Taką wersje polecam latem – świetnie orzeźwi i doda energii na resztę dnia, a do tego sprawi, że nie będziesz miała wyrzutów sumienia – przecież nie zajadasz się pustymi kaloriami tylko pysznymi owocami.
Inna propozycja bardziej sprawdzi się w jesienne i zimowe wieczory. Baklawa to tradycyjna potrawa wielu kuchni afrykańskich, szczególnie z północnej części kontynentu, w różnych państwach jej nazwa jest mniej lub bardziej zniekształcona lub przyjmuje inną pisownię, jednak to wciąż jest ciasto przekładane siekanymi orzechami i miodem. Na deser często podaje się naleśniki polane miodem albo kaab el ghzal. Ta ostatnia potrawa w wolnym tłumaczeniu oznacza „kostki gazeli”.
A czym dokładnie jest kaab el ghzal? Są to rogaliki nadziewane pastą migdałową i polane lukrem. Rogaliki są bardzo starannie wykonane, mają nacięcia na górnej stronie. Należy je piecz 15 – 20 minut w nagrzanym piekarniku. Te słodkości najlepiej popija się miętową herbatą lub kawą z cynamonem.
Czytaj także: Co jest potrzebne w algierskiej kuchni?