Obecnie kaszka kuskus ma coraz więcej wspólnego z makaronem niż pszenicą i prosem, jak to miało miejsce na początku jej wytwarzania. Jednak nie wszyscy sięgają po gotową, dostępną w sklepach kaszkę kuskus. Na północy Afryki, a więc i w Algierii kobiety nadal własnoręcznie przygotowują ten produkt. Zajmuje im to dość dużo czasu, gdyż każde ziarenko pszenicy – wcześniej własnoręcznie wyłuskane i rozdrobnione - obtaczają mąką pszenne formując drobne, jednakowej wielkości kuleczki. Następnie drobinki te schną na słońcu.
Wielkie zalety małego kuskusu
Kaszka kuskus powstaje na bazie najlepszej gatunkowo pszenicy durum. Ma wiele właściwości, które powinny przemawiać za jej stosowaniem. Przede wszystkim jest lepiej przyswajana przez układ pokarmowy niż inne kasze czy ryż, zawiera więcej białka niż produkty z innego gatunku pszenicy, zawiera tiaminy, niacyny i łatwo przyswajalne żelazo. By zwiększyć jego przyswajanie zaleca się spożywać te kaszkę w połączeniu z produktami zawierającymi witaminę C.
Kuskus jest również polecany dla osób dbających o linię – jest to potrawa lekkostrawna i niskokaloryczna. Ponadto pasuje do wszelkiego rodzaju dań – z warzywami, owocami, mięsem, sosami. Można ja dodawać do zup.
Ma też inną zaletę, którą z pewnością przyciąga zapracowanych smakoszy – jej sposób przygotowania – pod warunkiem, że nie łuskasz i nie suszysz jej samodzielnie, tylko kupujesz gotową w sklepie – wystarczy zaledwie 10 minut, by była gotowa do jedzenia.
Polecamy: Posiłki w stylu tunezyjskim
Z czym łączyć
W kuchni algierskiej kuskus podawany jest głównie z roślinami strączkowymi – soją, grochem, soczewicą czy fasolą. Z uwagi na dużą zawartość białka takich potraw mogą one z powodzeniem zastąpić dania mięsne.
Czytaj także:Jak zrobić proste dania kuchni algierskiej?