Również kuchnia algierska ma własne propozycje kulinarne dotyczące świętowania głównie Ramadanu.
Jary
Jest to potrawa - zupa przygotowywana specjalnie w okresie Ramadanu. Zupa jest gęsta, jej podstawa jest złocista pszenica. By nadać zupie niepowtarzalny smak urozmaica się go zielonymi ziołami i miętą.
Na koniec Ramadanu
W ostatnim dniu Ramadanu przygotowuje się specjalną słodką potrawę na bazie jagnięcego mięsa, którą nazywa się El Ham lahlou.
Zakończenie roku
Święto jest hucznie świętowany w gronie rodzinnym, a jego głównym celem jest podziękowanie za tegoroczne zbiory. Tradycyjną potrawa wówczas przygotowywaną są pieczone pory - przygotowuje się ich naprawdę duże ilości. Zakończenie roku świętuje się również spożywając potrawy z ogniska.
Innym świętem, które warto uczcić specjalnymi potrawami Etniczny Festiwal Jedzenia obchodzony w marcu. Yoav-Yehuda, bo taką nosi nazwę ten Festiwal nie może obyć się bez duszonych owoców i gulaszu doprawionego karczochami i anyżem.
Polecamy: Jak smakują algierskie łakocie?
Sposób przygotowania
Świąteczne dania często powstają w glinianych lub metalowych naczyniach. O smaku potraw decyduje niezrównane wyczucie smaku algierskich kucharzy - przy czym każda rodzina ma przynajmniej jednego świetnego kucharza.
Taka sytuacja wynika z faktu, że większość potraw przygotowuje się w domu. Stąd też taka różnorodność smaków w algierskiej kuchni - każdy ma własny gust i dąży do jego zaspokojenia.
Tajemnica skrywana przez lata
Warto pamiętać, że nie tak łatwo jest przygotować oryginalny algierski posiłek, ponieważ wiele przepisów owianych jest tajemnicą, która nie przedostaje się poza granice rodziny.
Sekret tkwi przede wszystkim w proporcjach użytych przypraw, takich jak: goździki, pieprz, kolendra, kminek, itp.
Czytaj także:Co o kuchni algierskiej wiedzieć wypada?