Otóż nie do końca. Co prawda północne tereny Afryki podzielone są na państwa, ale to nie zawsze oznacza dużą różnorodność kulinarną. Niestety, poszukując informacji o kulinariach algierskich, co i rusz napotykałam na zdanie „Zbliżona do kuchni innych państwa dawnego terytorium zwanego Maghreb”. Okazuje się bowiem, że w Algierii spotyka się kuchnia tunezyjska i marokańska, i niewiele miejsca pozostaje już dla kuchni algierskiej. Dlatego jeśli skosztowałeś smaków marokańskich, czy tunezyjskich to niewiele zaskoczy Cię kuchnia algierska.
Cechy charakterystyczne
Podobnie jak dla innych państw Maghrebu ostrość potraw stanowi dla Algierczyków ich podstawę. Dlatego w każdej algierskiej kuchni powinny się znaleźć takie przyprawy jak: czosnek, chilii, sól, kminek, a także pasta harissa – znana z kuchni tunezyjskiej.
Nie wolno też zapominać o wpływach francuskich na kuchnię tego regionu.
Polecamy: Jakie są świąteczne potrawy algierskie?
Podobnie jak w Tunezji czy Maroku, Algierczycy często zamiast sztućcami posługują się podczas jedzenia pieczywem, często bagietką. Odbywa się to w ten sposób, że na kawałki bagietki, czy innego pieczywa nabiera się nieco potrawy – gulaszu, gęstego sosu czy zupy i dopiero zjada się cały kęs. W algierskiej kuchni nie może też zabraknąć jaj, ryb i owoców morza. Jajka jada się wyjątkowo często i z różnymi dodatkami – często z pikantnymi sosami.
Podobnie jada się krewetki, jednak potraw z ich udziałem jest nieco więcej niż tych z jajkiem w roli głównej. Krewetkę można grillować, smażyć, jeść z majonezem lub ostrym sosem. Szykując przyjęcie w stylu algierskim nie zapominaj o aromatycznych przyprawach: kminku, szafranie, kolendrze.
Czytaj także:Algierski kuskus