Osłodzić sobie życie… Miodem!

Miód
Miód to od tysiącleci jeden z najbardziej cenionych naturalnych produktów spożywczych. Jego smak, wysoka wartość odżywcza, właściwości lecznicze oraz fakt, że się nie psuje, sprawiły, że w wielu kulturach stanowił synonim dobrobytu i powodzenia. W polskiej kuchni znajdował – i znajduje nadal – rozmaite zastosowanie.
/ 19.08.2009 18:58
Miód

Miód to produkt znakomicie przyswajalny przez ludzki organizm (wchłaniany jest bezpośrednio do krwi), bardzo dobrze przy tym smakujący. W średniowiecznej Polsce był nieodzownym składnikiem większości potraw i napojów, a sama kultura bartnicka stanowiła istotny element ówczesnej rzeczywistości. Miód był ważny na tyle, że często płacono mim kary sądowe, z kolei kradzież pszczół z pasieki lub dewastacja uli karane były nawet śmiercią.

Zanim nastał cukier… 

Niegdyś, gdy nie znano jeszcze cukru z buraków, miodem słodzono i doprawiano. Czasy nowożytne przyniosły ze sobą jednak cukier, który ze względów ekonomicznych szybko wyparł miód. Niestety, niezliczona ilość potraw i napojów wiele na tym straciła – przede wszystkim głębszy, wyjątkowy smak, który zapewnić mógł tylko pszczeli produkt.

Miód w kuchni - dzisiaj

Obecnie miód wykorzystuje się głównie do produkcji słodyczy, często jako dodatek do ciast – idealnie nadają się do tego miody jasne, słodkie. Miód doskonale sprawdza się również jako składnik marynat i glazur do mięs, a także w sosach i sałatkach – tu z kolei wykorzystuje się miody ciemne. To różnorodność smaków sprawia, że miód znajduje w kuchni tak liczne zastosowania. Jednak ciągle zapomina się o jego właściwościach, sięgając – z przyzwyczajenia – po cukier. A szkoda!
Samo zdrowie!

Miód nie tylko lepiej smakuje, ale jest i bardziej zdrowy. Nie bez przyczyny dietetycy często wkomponowują go w diety odchudzające. Miód może być także składnikiem diety diabetyków – o ile tylko skonsultują się wcześniej z lekarzem.
Prawdziwy miód jest wolny od wszelkich zanieczyszczeń – wrażliwe na toksyny pszczoły wyginęłyby zbierając spadź lub nektar z zanieczyszczonych miejsc. Ponadto, miód wzmacnia układ immunologiczny, ma działanie przeciwbakteryjne. Nie bez przyczyny sięgamy po miód jesienną porą, gdy dopada nas przeziębienie.

Zamiast cukru?

Warto zatem wskrzesić staropolskie zwyczaje i sięgnąć po miód. Zastosowania kulinarne miodu są przecież nieograniczone! Wystarczy przywołać wspomniane już słodycze – domowe wypieki wiele zyskają na smaku, gdy – zamiast cukru – osłodzimy je miodem. Z kolei pieczywo z miodem zdecydowanie dłużej zachowuje świeżość, nie wysycha. 

Należy jednak pamiętać, że zastępując cukier miodem, musimy zmienić nieco proporcje innych składników. Miód ma przecież płynną konsystencję, dlatego ilość innych płynów trzeba zmniejszyć o ¼ ilości dodawanego miodu. Warto zmniejszyć także temperaturę pieczenia o ok. 20 °C, aby uniknąć przypalenia. Na każde 250 ml miodu należy dodać ½ łyżeczki sody.

Warto również zwrócić uwagę na szereg „miodowych” propozycji cukierniczych, jak np. miodowy torcik, ciastka miodowe czy miodownik. Równie miodowy jest piernik, placek czeski czy wuzetka, mimo że nazwa na to nie wskazuje.

Miód w potrawach mięsnych? – Miodzio!

Także w przygotowaniu mięsnych potraw miód może okazać się niezastąpiony. Z miodem, tak jak czyniono to przed laty w Polsce, przygotować możemy zarówno schab, jak i karkówkę czy żeberka. Golonka z miodem przygotowane w piwnej marynacie to nie lada gratka dla amatorów polskich smaków. Również drób „na słodko” – mięso z indyka, kaczki lub kurczaka podpiekane w miodowej zalewie – smakuje pysznie. Tutaj miód doskonale komponuje się z pieprzem, przyprawami korzennymi, musztardą, czosnkiem, sokiem z cytryny, a także z konfiturą z żurawin.

Sałatki i sosy z miodem

Miód to także świetny dodatek do sałatek – tutaj nowatorskich możliwości istnieje wiele. Jednak fakt, że z miodem przygotować można surówkę z białej kapusty i chrzanu zaskoczy pewnie wielu! A wystarczy jedynie poszatkować niewielką kapustę, doprawić ją sokiem z cytryny i oliwą z oliwek, solą i pieprzem, następnie dodać łyżkę chrzanu i łyżkę miodu a całość dobrze wymieszać – gotowe!

Dzięki płynnej konsystencji miód sprawdza się dobrze jako składnik sosów – tak do sałatek, jak i do mięs czy deserów. Miód możemy łączyć z jogurtem i majonezem, doprawić go na ostro (pieprz, czosnek) i używać go do sałatek lub gotowanych warzyw.
Miód można dodać także do sosów musztardowych lub balsamicznych – nadamy im w ten sposób zupełnie nowego charakteru, wzbogacając tym samym smak potraw mięsnych.

Miód w postaci upłynnionej…

Osobny rozdział stanowią napoje z miodem. Nie trzeba nikogo przekonywać do tego, że zwykła kawa posłodzona miodem smakuje inaczej, ani że herbata z miodem i cytryną ma bardziej dostojny smak. Także herbaty owocowe lub te z dodatkiem soków owocowych dosładzać można miodem.
Inna rzecz to miód pitny – charakterystyczny dla Polski napój alkoholowy powstały w wyniku fermentacji miodu, czy wódka miodówka.

Zamiast Nutelli

Także powszechnie znane użycie miodu jako smarowidła do chleba można nieco urozmaicić. Obok dżemów, konfitur, kremów czekoladowych i orzechowych z powodzeniem można używać „do chleba” miodowe kremy z dodatkiem bakalii lub nasion. Masy twarogowe z miodem smakują wcale nie gorzej! Wyborny krem zrobić można również z miodu, masła i świeżych owoców – składniki wystarczy tylko dobrze zmiksować.

Redakcja poleca

REKLAMA