Jak się jada madagaskarski ryż

Orzechy to doskonałe źródło magnezu oraz witaminy E, która chroni komórki naszego organizmu, w tym mózgu oraz krwinek czerwonych dostarczających do mózgu tlen, przed niszczącym działaniem wolnych rodników
Miłośnicy ryżu będą się dobrze czuli w madagaskarskiej kuchni, gdyż stanowi on podstawę tutejszego menu. Na szczęście towarzyszą mu też inne smaki.
/ 04.01.2011 14:36
Orzechy to doskonałe źródło magnezu oraz witaminy E, która chroni komórki naszego organizmu, w tym mózgu oraz krwinek czerwonych dostarczających do mózgu tlen, przed niszczącym działaniem wolnych rodników

Cztery razy dziennie

Na Madagaskarze ryż pojawia się podczas wszystkich posiłków w ciągu dnia. Tam nikogo nie dziwi ryżowa miseczka na śniadanie, choć w miastach coraz częściej jada się rano zwykły chleb lub specjalne ciasta z mąki ryżowej. Miejscowi często nieco inaczej przygotowują ryż w zależności od pory dnia. Ten śniadaniowy jest gotowany bardziej na miękko, podczas gdy obiadowy jest twardszy i bardziej sypki. Podobnie zmienia się sposób gotowania ryżu w zależności od dania, któremu ma towarzyszyć. Jeśli ma mu towarzyszyć pełen dodatków gulasz, wówczas ryż jest robiony raczej na sypko. Smażone kawałki mięsne i rybne podaje się natomiast do bardziej kleistego i miękkiego ryżu. Nie jest to żelazna zasada, ale mieszkańcy Madagaskaru jedzą tak dużo ryżu, że starają się dopasowywać sposób jego gotowania do potraw.

Zobacz także: Jak gotować ryż na patelni?

Mięsny akompaniament

Do ryżu najczęściej podaje się mięsa i warzywa. W pobliżu wybrzeża dominują ryby i owoce morza, jednak w głębi wyspy wciąż spożywa się więcej mięsa. Podawane jest w formie gulaszów i pieczeni, bywają cięte na paski i suszone, przygotowuje się z nich potrawki typu curry. Do ulubionych rodzajów należy wołowina i drób, ale pojawia się tez wieprzowina czy jagnięcina. Warzywa dorzuca się do dań mięsnych lub przygotowuje samodzielnie. Bardzo popularne jest na przykład ravitoto, czyli duszone liście manioku, przyprawiane imbirem i czosnkiem. Do dań z kurczakiem często dodaje się mleko kokosowe, nie dziwi też kurczak w sosie waniliowym, wszak Madagaskar to potęga w produkcji wanilii i nie może jest zabraknąć również w miejscowej kuchni. Wśród dodatków bywa też groszek, marchew, fasola w sosie pomidorowym, bardzo chętnie doprawia się potrawy imbirem, czosnkiem, cebulą.

Zobacz także: Jak przyrządzić romazavę?

Redakcja poleca

REKLAMA